Огляд порушень прав людини на тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей: травень 2020 року

У травні 2020 року на тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей України, були виявлені нові факти порушень прав людини: незаконні затримання та обмеження свободи пересування цивільних осіб, створення паралельної правової системи, порушення права власності. На жаль, усі ці порушення прав людини стали «нормою» для жителів територій так званих «народних республік».

Незаконні арешти, затримання й обмеження свободи пересування

11 травня 2020 року в окупованому Донецьку в тюрмі «МГБ ДНР», створеної на території колишнього заводу, на базі культурного центру «Ізоляція», вбили члена «громадської палати ДНР» Олександра Болотіна.

Про це 15 травня 2020 року повідомила Світлана Кукулевська на сайті «Самвидат»

Однак, російський блогер Роман Манекін в своєму телеграм-каналі пише, що Олександра Болотіна утримували в СІЗО міста Донецьк і інформація про вбивство на території «Ізоляції» – це «вкид українських ЗМІ» і вона не відповідає дійсності, але перевірити її в нього немає змоги. 

В січневому огляді ми повідомляли про арешт Олександра Болотіна

15 травня 2020 року на сайті так званого «МДБ ДНР» з’явилося уточнююча інформація щодо Уткіна В.І. Повідомляється, що Уткіна звуть Віктор Іванович, народився він у 1961 році. Чоловік є жителем Волновахи, його затримали представники так званої «МДБ ДНР» ще у 2018 році. 

Також в повідомленні йдеться про те, що Віктор Уткін наприкінці 2016 року нібито посприяв виїзду на територію України за програмою «На тебе чекають вдома» колишній жінці-військовослужбовцю так званих «внутрішніх військ МВС ДНР» Любові Пінкевич. Вона, при виїзді на українську територію, передала спецслужбам дані щодо військовослужбовців «ВВ МВС ДНР».

Також в ютубі виклали відео з Віктором Уткіним, наприкінці відео видно, що чоловік читає текст з суфлера. 

Цього ж дня так зване «МДБ ДНР» повідомило, що 16 квітня 2020 року так званий «суд ДНР» визнав винним Шаповалова Юрія Валерійовича і засудив його на 13 років позбавлення волі з відбуванням покарання у виправній колонії суворого режиму.

В незаконній в’язниці Юрій Шаповалов перебуває з січня 2018 року, бойовики його арештували показово і жорстко. Юрій працював лікарем-неврологом відділення функціональної діагностики лікарні Калініна (м. Донецьк). Також він – голова донецького клубу любителів кактусів “Іслайя”. Подробиці про умови утримання в незаконних тюрьмах, про які розповіли звільнені 29 грудня 2019 року, публікує Медійна ініціатива за права людини.

15 травня 2020 року у Харцизьку співробітники так званого «МВС ДНР» затримали трьох молодих людей за підозрою в скоєнні акту вандалізму щодо стели «Перемога» на Алеї Слави в центрі міста. В повідомленні на сайті так званого «МВС ДНР» є навіть відео, зняте про хуліганство: два хлопці і дівчина розповідають як все відбувалося і каються у скоєному. Імена та прізвища не називають, а обличчя заблюрені. 

Як кваліфікувати дії і за якими статтями притягувати до відповідальності затриманих молодих людей, ще вирішується.

На 28 травня 2020 року не з’являлося повідомлень про те, яку запобіжну міру обрали для молодих людей. Але є побоювання, що це діло можуть вирішити зробити показовим і з’являться ще три «шпигуни».

Двох жителів тимчасово окупованої частини Луганської області 4 і 25 травня так званий «суд ЛНР» засудив за 335 статтею «Кримінального кодексу ЛНР (державна зрада)» і призначив покарання у вигляді позбавлення волі до 12 років.

Чоловіка, якого засудили 4 травня 2020 року звуть Дмитро Бєліков, додатково розповідається, що він в червні 2017 року при перетині КПВВ «Станиця-Луганська» нібито «ініціативно звернувся» до співробітників «спеціальних служб іноземної держави» – Служби безпеки України (СБУ). Після чого «був завербований, і в якості негласного агента, протягом з червня 2017 року по квітень 2019 року здійснював шпигунство і надання іншої допомоги іноземній державі і спеціальним службам (СБУ) в діяльності, спрямованої проти безпеки Луганської Народної Республіки». Далі уточнюється, що він нібито збирав відомості про військових так званої «народної міліції ЛНР» і «співробітників правоохоронних органів». 

Про чоловіка, якого засудили 25 травня 2020 року розповідається, що він нібито «був завербований Службою безпеки України, після чого, в період часу з червня 2018 року по лютий 2019 року, виконував завдання, доручені йому іноземною державою в особі співробітників СБУ, спрямовані на виманювання колишніх, а також діючих співробітників МВС ЛНР на територію України з метою реалізації операції СБУ – спеціальної програми «На тебе чекають вдома».

21 травня 2020 року в соцмережі Ютуб з’явився ролик про те, що так звана «МВС ДНР» розшукує Григорія Синченко. На фото, яке крутять в ролику, Синченко з ссаднами на лиці. 

Нагадаємо, що Григорій двічі потрапляв у полон, перший раз 2 грудня 2016 року, після чого його обміняли в грудні 2017 року разом з 74 людьми. Другий раз потрапив у полон у жовтні 2019 року, про це ми повідомляли в грудневому огляді.

«Я збільшила фото, що його у відео «розшуку» показують бойовики, і була шокована станом сина. Та й, чесно кажучи, не вірю, що Гриша міг вибратися з ІТТ – там же купа охорони і ніхто так просто не пересувається. Бойовики обіцяють винагороду за сина, називають його особливо небезпечним злочинцем, але це не так. Просто мій син – патріот. Сусіди будинку, де жила моя мама, кажуть, що на днях до нас приїздили декілька машин із озброєними людьми. Я сподіваюся, що Григорія насправді шукають, а не вбили, а потім вигадали історію з нібито втечею, щоб приховати злочин», – про це Тетяна Гулевська, мати Григорія, розповіла Радіо Свобода.

24 травня 2020 року Олександра Костіна («Август») – екс-заступника командира незаконного збройного формування «Привид» знайшли мертвим в СІЗО окупованого Луганська. Про це повідомив бойовик, який називає себе «козацьким отаманом» Олександр Конкін на своїй сторінці «ВКонтакте».

Конкін стверджує, що «Августа» вбили. Анонімний телеграм-канал «Луганський інсайд» наводить іншу інформацію про обставини смерті Костіна.

«Через карантин «Август» був поміщений в одиночну камеру. Він був людиною нездоровим – у нього був цукровий діабет – а лікування йому в СІЗО не проводили. За наявними даними в крайній час у нього було 2 серцеві напади. Вчора у нього стався черговий напад, в результаті чого він помер» – йдеться в повідомленні.

Примус до членства в «громадських» організаціях і участі в «патріотичних» і «соціальних» акціях «ЛНР» і «ДНР». Залучення дітей до пропаганди

На тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей, під виглядом «військово-патріотичного виховання» ведеться антиукраїнська пропаганда серед дітей, підлітків і молоді із залученням їх до членства в «громадських» організаціях. Працівники бюджетних підприємств, на яких введено так зване «зовнішнє управління», не мають можливості відмовитися від участі в діяльності «громадських» організацій, оскільки ризикують піддатися серйозному тиску та переслідуванням. Дані дії представників окупаційних адміністрацій кваліфікуються як порушення «свободи асоціацій».

Не зважаючи на карантин, високу небезпеку зараження і здоровий глузд в травні в Луганську і Донецьку відбувались офлайн-заходи. В так званих республіках вважають, що вшанування пам’яті померлих важливіше за здоров’я живих. 

Наприклад, учасники проектів «Молода гвардія» і «Дружина» так званого громадського руху «Мир Луганщині» провели акцію «Стоп наркотик!» і протягом тижня роздали мешканцям Брянки понад 300 листівок.

Щороку під час святкових заходів, присвячених 9 травня, російська пропаганда відводить важливу роль дітям. Хлопчиків і дівчаток переодягають у форму військових років, і вони беруть участь в різних заходах заради красивої картинки так званих ЗМІ «Л/ДНР».

9 травня 2020 року в окупованому Докучаєвську діти, переодягнені у військову форму часів другої світової, приходили в гості до ветеранів, дарували їм квіти, читали вірші.

В Донецьку замість акції «Безсмертний полк»  відбувся автопробіг. В автопробігу брали участь жителі Донецька, а також діти у військовій формі.

Деякі учасники автопробігу тримали в руках портрет не ветерана, а загиблого бойовика «Л-ДНР». Наприклад, члени незаконного збройного формування «Спарта» везли центральними вулицями Донецька портрети Олександра Захарченко, Михайла Товстих, Арсенія Павлова та інших. 

Крім цього в так званій «ДНР» в святкових заходах були задіяні молодіжні ансамблі та організації.

Донецьком курсував ретро-трамвай.

В салоні трамваю явні порушення соціального дистанціювання та знову видно дітей старшого шкільного та середнього віку у військовій формі.

В Луганську та інших окупованих містах Луганської області відбулись церемонії покладання квітів та вінків Слави до пам’ятних місць, також відбулись автопробіги та адресні концерти.

Порушення права власності

У травні 2020 року на тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей, триває процес так званої «націоналізації» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України або належать громадянам України, які проживають з початку конфлікту на території, підконтрольній Україні. На нашу думку, наведені нижче факти слід кваліфікувати як порушення права власності. Слід зазначити, що дані порушення носять на території окупованих районів Луганської та Донецької областей системний і масовий характер.

● Так званий «фонд держмайна ДНР» у травні 2020 року опублікував 7  повідомлень про передачу в оренду об’єктів безхазяйного нерухомого майна і по відношенню до 1 об’єкту нерухомості вводиться державне управління.

● У так званій «ЛНР» у травні 2020 року так званим «державним комітетом податків і зборів» було розміщено 32 оголошення про виявлення різного безхазяйного майна.

Серед оголошеного безхазяйним майна зазначені:

  • майно юридичних осіб: адміністративні будівлі, господарські будівлі і споруди, нежитлові приміщення; нежитлова будівля вододжерела, вбиральні, навіс, огорожі, замощення, 2 резервуари для води, свердловини артезіанської води, душ літній, лінійні об’єкти: 230 м водовода сталевого; 1500 метрів водопровідної мережі; бак металевий для побутових відходів, металева опора, кран-балка, відстійники для механічного очищення стоків і обладнання до них; причіпи, трактори, транспортні засоби, кабельна лінія, лічильники обліку електроенергії, електричне обладнання, морозильна камера, базові станції, обладнання мобільного зв’язку, комутатори, стійки живлення, котел, автомобільні ваги, обладнання зв’язку та офісні меблі, об’єкти зв’язку, кондиціонер, сейфи, спліт-системи і інша фурнітура; матричний принтер, касові броньовані кабіни з броньованим склом і захисними металевими листами, вітрина з деревинно-стружкової плити, пакувальна машина для грошей, контрольно-пожежні сигналізації, охоронні сигналізації, секторні антени, радіорелейні антени, кондиціонер, кабель фідер, вогнегасник, кабель, терморегулятор, лампа люмінесцентна, радіорелейна система;
  • майно фізичних осіб: холодильник, тютюнові вироби, автомобілі.

Створення паралельної правової системи, адвокатури, нотаріату, судів

На тимчасово окупованих Донецькій і Луганській областях окупаційні адміністрації Російської Федерації та підконтрольні їм засоби масової інформації продовжують інформувати місцевих жителів і світову спільноту про діяльність своїх «державних органів». Відзначимо, що ця діяльність не має юридичної сили та спрямована тільки на демонстрацію так званої «державності» в «республіках».

4 травня 2020 року «депутати» так званої «Народної ради ДНР» прийняли два закони, які встановлюють відповідальність за поширення інформації про COVID-19, що не відповідає дійсності.

Перший – це закон «Про внесення змін до Кримінального кодексу ДНР і статтю 124 КПК ДНР». Нові статті №236/1 і №236/2 передбачають штрафи за неправдиві відомості про COVID-19: вони складуть від 300 тисяч до 2 мільйонів рублів, суд також має право призначити виправні роботи на строк до двох років, примусові роботи на строк до п’яти років або встановити покарання у вигляді позбавлення волі на той самий строк (у разі якщо діяння спричинило по необережності смерть людини або інші тяжкі наслідки).

І другий закон «Про адміністративну відповідальність за порушення вимог, спрямованих на протидію поширенню нової коронавірусної інфекції». Новий закон передбачає накладання штрафу на винного в поширенні фейків: якщо це посадова особа – загрожує штраф від 100 рублів до 50 тисяч рублів, а якщо це особа підприємець – від 1 тисячі до 100 тисяч рублів.

Ці два нових «закони» можуть стати зручним інструментарієм для притягнення до відповідальності людей, які спробують розказати правду про реальний стан речей з епідемією COVID-19 на окупованій території ОРДО. 

4 травня 2020 року був прийнятий закон «Про внесення змін до закону ДНР «Про податкову систему».

6 травня 2020 року – закон «Про внесення змін до законів ДНР «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень (обтяжень)» і «Про нотаріат». Довіреності, які видані на подачу заяв про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, а також на розпорядження речовими правами на нерухоме майно, мають бути виконані державною мовою «ДНР» і засвідчені «нотаріусами ДНР» або іншими уповноваженими особами «ДНР» у випадках, встановлених законом. Усі інші довіреності не приймаються. 

А також для державної реєстрації речових прав на нерухоме майно приймаються тільки прямі нотаріальні довіреності.

26 травня 2020 року  закон про «Заборону реабілітації і героїзацію нацистських колабораціоністів часів Великої Вітчизняної війни».

Так звана «Народна рада» заборонила реабілітацію і героїзацію представників Української повстанської армії (УПА), Української повстанської армії отамана Тараса Боровця «Поліська Січ», Української народної революційної армії, а також Організації українських націоналістів (ОУН).

В цей же день був прийнятий закон «Про внесення змін до закону Донецької народної республіки» «Про податкову систему» ​​і таким чином так звана «ДНР» встановила російський рубль головною грошовою одиницею на підконтрольній їй території.

COVID-19 в ОРДЛО

У Міністерства охорони здоров’я України відсутні дані про ситуацію з COVID-19 на непідконтрольних територіях Донбасу і в включеному Криму.

За статистикою, яку подають у так званій «ДНР» станом на 31 травня число зареєстрованих і підтверджених випадків інфекції COVID-19 зросло до 537-ти. На лікуванні зокрема залишаються 387 пацієнтів, виписані з лікарень 134 людей, померли 18.

У так званій «ЛНР» за їхньою статистикою, на 30 травня 2020 року зареєстровано 405 випадка захворювання на COVID-19, виписані з лікарень 306 людини, померли 6.

Поліклінічне відділення Луганської міської багатопрофільної лікарні № 4 призупинило роботу з 4 травня 2020 року до особливого розпорядження через загрозу поширення коронавирусної інфекції нового типу.

5 травня 2020 року лікар отоларінголог з Первомайська, якому було 64 роки, помер від коронавирусної пневмонії в 4 інфекційній лікарні міста Луганськ.

4 травня 2020 року окупаційна влада так званої «ДНР» встановила штраф в разі ухилення від лікування нової коронавірусної інфекції, а також залишення самовільно місця самоізоляції чи госпіталізації.

В статті уточнюється, що «якщо громадянин з підозрою на нову коронавірусну інфекцію ухилився від обстеження, обов’язкової самоізоляції чи обов’язкової госпіталізації, то його дії караються адміністративним штрафом в розмірі від  5 тисяч до 10 тисяч рублів (1900, 3-3800,6 гривень за курсом НБУ). Якщо ж він самовільно покинув місце обов’язкової самоізоляції чи госпіталізації штраф збільшується до розмірів від 10 тисяч до 20 тисяч рублів» (3800, 6-7601,20 гривень за курсом НБУ)

Більш ніж чверть з загального числа виявлених випадків коронавірусу в ЛНР завезені. Про це повідомив «головний державний санітарний лікар ЛНР» Дмитро Докашенко.

11 травня 2020 року так зване «міністерство інфраструктури і транспорту ЛНР» рекомендувало перевізникам з 13 травня відновити рух регулярного пасажирського транспорту загального користування міського та приміського сполучення у всіх регіонах, крім Алчевська, Первомайська, Перевальська, Довжанського (Свердловськ) і селища міського типу Сентянівка (колишнє Фрунзе) Слов’яносербського району.

13 травня 2020 року «Надзвичайна санітарно-протиепідемічна комісія (ЧСПК) ЛНР» скасувала на значній частині окупованих ОРЛО деякі обмежувальні заходи  і відновила роботу громадського транспорту, ринків, дитсадків, перукарень і ряду інших об’єктів за умови дотримання вимог щодо організації їх роботи. При цьому введені раніше в зв’язку із загрозою поширення COVID-19 обмежувальні заходи були збережені в Довжанську (Свердловську) і селищі міського типу Сентянівка (колишнє Фрунзе).

Але «ЧСПК» залишає за собою право повторно ввести ряд обмежувальних заходів в разі загострення ситуації з COVID-19.

Цього ж дня в так званій «ДНР» обмеження у зв’язку з загрозою коронавірусу подовжили до 31 травня 2020 року, однак деякі обмеження пом’якшені: «Заборона не поширюється на самостійні заняття фізичною культурою і спортом на відкритому повітрі, а також на проведення дозвілля в парках культури і відпочинку, на атракціонах поза будинків, будівель, споруд і приміщень в них».

15 травня 2020 року в так званій «ЛНР» рух регулярного пасажирського транспорту загального користування міського та приміського сполучення в Алчевську, Первомайську та Перевальську було поновлено.

Цього ж дня «ЧСПК» скасувала строгий режим самоізоляції в Перевальську, Алчевську та Первомайську

18 травня 2020 року «ЧСПК» дозволила в Довжанську (колишній Свердловськ) пересування особистого транспорту для поїздок до місця роботи і назад.

В ніч з 18 на 19 травня 2020 року в реанімації 4-ї міської лікарні міста Луганськ у віці 48 років помер головний лікар Луганської міської багатопрофільної лікарні №4 Олексій Навроцький, у якого було виявлено COVID-19. Померлий раніше не мав проблем зі здоров’ям. Про це заявила «завідуюча кафедрою інфекційних хвороб та епідеміології Луганського державного медичного університету (ЛДМУ) імені Святителя Луки», професор Яна Соцька. 

19 травня 2020 року в Луганську створили комісію, у склад якої війшли співробітники міської адміністрації, МВС ЛНР і Луганської республіканської санітарно-епідеміологічної станції (СЕС). Комісія приступила до проведення рейдів на ринках і в торгових комплексах з контролю дотримання вимог «Надзвичайної санітарно-протиепідемічної комісії (ЧСПК) ЛНР».

20 травня 2020 року у так званій «ДНР» вирішили передасти гуманітарну допомогу для Південної Осетії. У складі гуманітарного вантажу будуть – засоби індивідуального захисту, в тому числі фільтруючі напівмаски, дезінфікуючі засоби, а також лікарські препарати. В повідомленні уточнюється, що «уся продукція виробляється в ДНР».

Співробітники так званої «МВС ДНР» з 28 березня по 20 травня «склали 145 протоколів за фактами порушення громадянами режиму самоізоляції і 37 адміністративних матеріалів відносно представників сфери торгівлі і громадського харчування».

Тільки за минулий тиждень співробітники так званого «МВС ДНР» провели 3194 перевірки громадян, які перебувають на самоізоляції, а також склали 19 протоколів за фактами порушення карантину. В ході перевірок магазинів поліцейські задокументували одне порушення санітарно-гігієнічних норм працівниками торгівлі.

27 травня 2020 року в Донецьку від коронавируса помер 60-річний хірург-ортопед Рінат Жамалетдінов, про це повідомляють Новини Донбасу.

Про смерть Ріната Жамалетдінова так звана «ДНР» не повідомляла. Також не повідомлялося про можливий спалах коронавируса в Донецькій травматологічної лікарні.


Моніторинг підготовлений за підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини в партнерстві із німецькою недержавною організацією DRA.

*Думка авторів не обов’язково збігається з офіційною позицією МЗС Німеччини.


Огляд порушень прав людини в тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей проводиться з метою дотримання демократичних прав та свобод на території України.

Дивитись PDF українською мовою >>>
Завантажити PDF українською мовою >>>
Дивитись PDF російською мовою >>>
Завантажити PDF російською мовою >>>
Read PDF in English 
Save PDF in English 
 
Усі огляди порушень прав людини в окремих районах Луганської та Донецької областей  >>> 

Контакти:
[email protected]
+38 (099) 736 42 41

Новини