Заселимо Нересницю: що відбулося далі?

ЗаселимоНересницю – із таким закликом 11 березня 2024 року публічно звернувся Благодійний фонд «Схід SOS», аби розповісти про проблему розселення 36 людей старшого віку, евакуйованих зі прифронтових територій. Врятовані впродовж 9 місяців проживають у транзитному шелтері в місті Дніпро, а новим домом для них мало стати відремонтоване фондом приміщення в селі Нересниця (Закарпаття).

Через відмову місцевої сільської ради виконувати зобов’язання щодо підтримки проживання ВПО зі прифронту, відремонтована будівля не використовувалася за призначенням. Закарпатська ОВА також не сприяла розв’язанню проблеми.

Завдяки розголосу, до проблеми вдалося привернути увагу урядовців. Результатом стало компромісне рішення – 2 квітня 2024 року до закладу заселили 23 дітей зі Покровського центру комплексної реабілітації осіб з інвалідністю «Милосердя» в супроводі дорослих і працівників. Ми раді, що вони дісталися більш безпечного регіону та житимуть у комфортних умовах.

Зауважимо, що фінансуватиме роботу центру Покровська громада Донецької області. Нересницька громада Закарпатської області не взяла на себе жодних зобов’язань щодо утримання приміщення, натомість лише передала відремонтований коштом міжнародних донорів заклад у безоплатну оренду.

Питання розселення людей, які проживають у транзитному шелтері в місті Дніпро, все ще у процесі вирішення. Упродовж цих тижнів представники фонду «Схід SOS» взяли участь у численних нарадах і засіданнях Координаційного штабу з питань проведення обов’язкової евакуації населення в умовах воєнного стану під головуванням віцепрем’єр-міністерки Ірини Верещук і за участі очільників усіх обласних військових адміністрацій країни.

Місць для розміщення осіб з інвалідністю та самотніх людей старшого віку фактично не залишилося. Після тривалих пошуків вдалося знайти лише 57 місць у 4 областях країни для представників маломобільних груп населення, наразі готуємося до перевезення цих людей. Варто зауважити, що жоден заклад не готовий прийняти тих, хто втратив документи. Вони продовжать жити у транзитному шелтері, допоки команда юристів БФ «Схід SOS» не відновить втрачені паспорти та ідентифікаційні коди. Цей процес зазвичай займає щонайменше 2-3 місяці.

Закликаємо державні органи та міжнародні фонди звернути увагу на потребу відбудови та облаштування приміщень, що можуть стати місцями колективного проживання представників маломобільних груп населення. Створення таких центрів дасть змогу продовжити евакуацію людей зі прифронту на тлі загострення безпекової ситуації та постійних обстрілів з боку рф.

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 

Міністерство соціальної політики України

Закарпатська обласна державна адміністрація

Тячівська районна державна адміністрація.

Ірина Верещук

ZMINA. Центр прав людини

Крим_ SOS

Донбас SOS

Благодійний фонд «Стабілізейшен Суппорт Сервісез»

Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ»

Право на захист

Крымская правозащитная группа / Crimean Human Rights Group

Віктор Микита – голова Закарпатської ОДА

Коаліція «Україна. П‘ята ранку» / Ukraine 5AM Coalition

Реанімаційний Пакет Реформ – РПР

Charity organization “Сharitable foundation”Angels of Salvation”

ЦГП “Альменда”/CCE “Almenda”

Освітній дім прав людини в Чернігові / Human Rights House in Chernihiv

Українська Гельсінська спілка з прав людини – УГСПЛ

Center for Civil Liberties / Центр громадянських свобод

Новини