Огляд порушень прав людини в окупованих районах Луганської та Донецької областей | Грудень 2019

У грудні 2019 року в окупованих Луганській і Донецькій областях, які зв’язані з адміністрацією Російської Федерації, були виявлені нові факти порушень прав людини: незаконні затримання та обмеження свободи пересування цивільних осіб, створення паралельної правової системи, порушення права власності, залучення неповнолітніх до пропаганди. На жаль, усі ці порушення прав людини стали «нормою» для жителів територій так званих «народних республік».

1. Незаконні арешти, затримання й обмеження свободи пересування

Житель Донецька «А» був засуджений так званим судом «ДНР» до 17 років позбавлення волі за «шпигунство на користь служби безпеки України».

У повідомленні йдеться про те, що «житель Донецька з метою безперешкодного перетину контрольно-пропускного пункту «Мар’їнка» для здійснення приватних перевезень і доставки посилок з території України з вересня 2017 року протягом року здійснював терористичну та шпигунську діяльність на території ДНР».

«Обвинувачений визнаний винним» 10 жовтня 2019 року, а повідомила про це так звана «генеральна прокуратура ДНР» лише 6 грудня 2019 року.

Григорій Синченко, якого звільнили під час обміну 27 грудня 2017 року, вдруге потрапив у полон у жовтні 2019 року.

Перший раз у полон він потрапив у 2016 році, коли поїхав підтверджувати групу інвалідності. В Херсоні йому не змогли оформити документи, тож він мусив відновлювати їх в окупованому Донецьку. В полоні Григорій пережив жорстокі тортури та знущання.

Пережите змінило Григорія – він закрився в собі, за словами матері. Жінка вважає, що Григорій вирішив помститися бойовикам за пережиті знущання, саме тому в 2019 році повернувся в Донецьк, де був знову незаконно заарештований у жовтні 2019 року.

31 жовтня 2019 року працівники так званого «МДБ ДНР» для проведення обшуку привезли Григорія на квартиру матері. Григорій був у наручниках та мав на тілі сліди від побоїв. Після обшуку Григорія ніхто не бачив. Де він утримується, рідним невідомо. Вони підозрюють, що хлопця тримають у секретній тюрмі – в Ізоляції. Передачі у них не приймають. Місії ООН з прав людини не надали до нього доступ.

Григорій Синченко бойовиками обвинувачується у здійсненні серії терактів. Мати Григорія припускає, що її син міг стояти за підривом вежі мобільного зв’язку «Фенікс» у Донецьку. Тоді в мережі з’явилося відео із моментом вибуху, після якого був показаний аркуш паперу зі словами «це зроблено з метою привернути увагу до жорстоких тортур у підвалах МДБ». Але жодної інформації, яка б могла підтвердити причетність Григорія до цього, немає». Про це повідомив Центр громадянських свобод 6 грудня 2019 року.

Експертиза ДНК підтвердила особу чоловіка, тіло якого було передано представниками окупаційної адміністрації в листопаді. Про це ми писали в огляді за листопад 2019 року. На 99,9% це Роман Беспалий – воїн 53 бригади. Про це повідомили на сторінці бригади в мережі фейсбук.

Житель Донецька Ставцев Є.Ю. був засуджений до 14 років позбавлення волі за «шпигунство на користь служби безпеки України».

«Слідство встановило, що Ставцев Є.Ю. в червні-жовтні 2017 року за завданням іноземної розвідки періодично приїжджав на територію так званої «ДНР», збирав відомості, здійснюючи фотофіксацію об’єктів, що цікавлять СБУ, зібрані матеріали обвинувачений передавав співробітникам спецслужб України за допомогою мережі Інтернет».

Житель Донецька «І» «засуджений до п’яти років позбавлення волі за участь у терористичному співтоваристві».

Ще в повідомленні йдеться, що нібито з вересня по грудень 2017 року «за завданням співробітника СБУ він виконував завдання, спрямовані на заподіяння шкоди безпеці ДНР». Які саме це «злочини» – не уточнюється, але розкриваються «мотиви»: «приводом до злочину послужила особиста зацікавленість громадянина в безперешкодному перетині КПП «Олександрівка» для приватних пасажирських перевезень і доставки посилок з України».

Інформація щодо «визнання винним обвинуваченого» з’явилася на сторінці так званої «генеральної прокуратури ДНР» 10 грудня 2019 року, а вирок винесли 30 жовтня 2019 року.

Дмитра Праваторова і Катерину Котенко, жителів окупованої території Луганщини, так званий «верховний суд ЛНР» засудив до 15 і 12 років позбавлення волі за, нібито, «шпигунство» .

Дмитру Праваторову також призначили штраф у вигляді п’яти мінімальних оплат праці (13 780 рублів) і конфіскацію всього майна. Про це йдеться в повідомленні на сайті так званого «МДБ ЛНР» 10 грудня 2019 року.

Мешканку Первомайська так званий «верховний суд ЛНР» засудив до 12 років ув’язнення за «державну зраду». Про це повідомили в прес-службі так званої «генеральної прокуратури ЛНР» 12 грудня 2019 року. Імовірно, в повідомленні йде мова про Олену Сорокіну, про яку ми писали у вересневому огляді.

Громадянина Латвії Веселовса Валентинса (Веселов Валентин Борисович) так званий «верховний суд ЛНР» засудив до 10,5 років ув’язнення за «шпигунство».

Так зване «МДБ ЛНР» стверджує, що Валентинс Веселовс «був завербований у 2004 році на основі матеріальної зацікавленості спецслужбами Латвійської Республіки з присвоєнням псевдоніма «Ельф».

Також у повідомленні уточнюються деталі його «шпигунської» діяльності: «у 2014 році, за завданням іноземної розвідки, закинутий на територію Луганської Народної Республіки для проведення шпигунської діяльності.

З використанням технічних засобів Веселов В. збирав і передавав відомості військового характеру щодо підрозділів Народної міліції, інформацію щодо соціально-політичної та економічної ситуації в Республіці, а також інші відомості, які латвійська розвідка планувала використовувати на шкоду безпеці Луганської Народної Республіки».

29 грудня 2019 року відбувся обмін утримуваних осіб між Україною та ОРДЛО. В результаті в Україну з непідконтрольних територій Луганської та Донецької областей повернулися 76 осіб.

Військові:

  1. Воскобойник Володимир Володимирович;
  2. Геймур Олександр Юрійович;
  3. Глондар Сергій Вікторович;
  4. Дєєв Іван Анатолійович;
  5. Дуванов Кім Володимирович;
  6. Євтушок Юрій Олександрович;
  7. Жемелінський Василь Леонідович;
  8. Іванчук Сергій Олександрович;
  9. Коріньков Олександр Олександрович;
  10. Пантюшенко Богдан Валерійович;
  11. Пундор Борис Йосипович;
  12. Фурсов Роман Вікторович.

Цивільні:

  1. Алоян Едуард Фарамазович;
  2. Анікімов Віталій Андрійович;
  3. Асєєв Станіслав Володимирович;
  4. Багненко Лариса Олександрівна;
  5. Батрак Дмитро Володимирович;
  6. Бражников Євген Миколайович;
  7. Бурцев Володимир Євгенович;
  8. Буянов Віталій Олександрович;
  9. Вороніна Вікторія Олегівна;
  10. Галазюк Олег Дмитрович;
  11. Гісь Роман Володимирович;
  12. Гончарова Тетяна Олександрівна;
  13. Горбань Євген Юрійович;
  14. Горбулич Тетяна Миколаївна;
  15. Губкіна Ольга Михайлівна;
  16. Данильченко Олександр Олександрович;
  17. Данильченко Володимир Олександрович;
  18. Деркач Василь Іванович;
  19. Єременко Валентина Олександрівна;
  20. Женчус Андрій Відмантасович;
  21.  Завальна Олена Юріївна;
  22.  Завацький Вадим Юрійович;
  23. Карачор Наталія Іванівна;
  24. Карпук Дмитро Валерійович;
  25. Катишев Іван Олександрович;
  26. Керюхін Сергій Миколайович;
  27. Коваль Денис В’ячеславович;
  28. Коркішко Роман Вікторович;
  29. Кочмурадов Андрій Анатолійович;
  30. Кривошеєв Яків Михайлович;
  31. Кулаков Олег Володимирович;
  32. Куліш Ігор Валерійович;
  33. Лазарєва Олена Вікторівна;
  34. Мальцева Зінаїда Миколаївна;
  35. Мухіна Анастасія Володимирівна;
  36. Ніколаєв Сергій Олександрович;
  37. Олійник Денис Анатолійович;
  38. Пауков Олександр Сергійович;
  39. Печонкін Станіслав Миколайович;
  40. Писанець Роман Юрійович;
  41. Полікарпов Кирило Сергійович;
  42. Поляков Олександр Геннадійович;
  43. Репетило Олександр Петрович;
  44. Робак Сергій Вікторович;
  45. Романченко Валерій Олександрович;
  46. Савін Василь Костянтинович;
  47. Секацький Денис Валерійович;
  48. Семенов Валерій Михайлович;
  49. Семиренко Анатолій Олександрович;
  50. Соколов Валерій Анатолійович;
  51. Сорокіна Олена В’ячеславівна;
  52. Сугерей Олег Вікторович;
  53. Тарасюк Валерій Олександрович;
  54. Теорентер Максим Олександрович;
  55. Терещенко Галина Іванівна;
  56. Тимофєєв Олександр Леонідович;
  57. Тучин Юрій Олексійович;
  58. Усатюк Сергій Володимирович;
  59. Халимендик Вадим Вікторович;
  60. Циганок Євген Валентинович;
  61. Чуйкова Марина Володимирівна;
  62. Шейтер Руслан Олексійович;
  63. Ярмишко Алла Іллівна;
  64. Яровий Андрій Михайлович.

2. Створення паралельної правової системи, адвокатури, нотаріату, судів

В окупованих Донецькій і Луганській областях окупаційні адміністрації Російської Федерації та підконтрольні їм засоби масової інформації продовжують інформувати місцевих жителів і світову спільноту про діяльність своїх «державних органів». Відзначимо, що ця діяльність не має юридичної сили та спрямована тільки на демонстрацію так званої «державності» в «республіках».

«Депутати» так званої «народної ради ЛНР» 13 грудня 2019 року в ході пленарного засідання розглянули в першому та другому читаннях і прийняли: закон «Про внесення зміни до статті 69 Закону Луганської Народної Республіки «Про прокуратуру Луганської Народної Республіки»; закон «Про внесення зміни до статті 127 Сімейного кодексу Луганської Народної Республіки»; закон «Про внесення змін до статей 24 і 53 Закону Луганської Народної Республіки «Про військовий обов’язок і військову службу»; закон «Про порядок розгляду звернень громадян Луганської Народної Республіки»; закон «Про внесення змін до статті 7 Закону Луганської Народної Республіки «Про освіту».

Депутати так званої «народної ради ДНР» того ж дня в двох читаннях прийняли закон «Про Цивільний кодекс ДНР».

3. Примус до членства в «громадських» організаціях і участі в «патріотичних» і «соціальних» акціях «ЛНР» і «ДНР». Залучення дітей до пропаганди

В окупованих Донецькій і Луганській областях, контрольованих окупаційною адміністрацією РФ, під виглядом «військово-патріотичного виховання» ведеться антиукраїнська пропаганда серед дітей, підлітків і молоді із залученням їх до членства в «громадських» організаціях.

Працівники бюджетних підприємств, на яких введено так зване «зовнішнє управління», не мають можливості відмовитися від участі в діяльності «громадських» організацій, оскільки ризикують піддатися серйозному тиску та переслідуванням. Дані дії представників окупаційних адміністрацій кваліфікуються як порушення «свободи асоціацій».

У місті Ірміно 12 грудня 2019 року на фасаді школи №32 відкрили меморіальну дошку, яка присвячена Павлу Дрьомову – отаману незаконного збройного формування «Козача національна гвардія». В серпні 2018 року так званий «уряд ЛНР» присвоїв ім’я Дрьомова 32-й школі. До заходу були залучені учні школи, а також вчителі.

У селищі міського типу Урало-Кавказ Сорокінського району (колишн. Краснодонського району) школі № 11 на «урочистій лінійці» присвоїли ім’я військового НЗФ так званої «ЛНР» Дениса Голенкова. До заходу були залучені діти молодшого шкільного віку. Про це повідомили 13 грудня 2019 року в адміністрації Сорокіного та Сорокінського району.

4. Порушення права власності

У грудні 2019 року на території Луганської та Донецької областей, що знаходяться під контролем окупаційної адміністрації РФ, триває процес так званої «націоналізації» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України або належать громадянам України, які проживають з початку конфлікту на території, підконтрольній Україні. На нашу думку, наведені нижче факти слід кваліфікувати як порушення права власності. Слід зазначити, що дані порушення носять на території окупованих районів Луганської та Донецької областей системний і масовий характер.

Так званий «фонд держмайна ДНР» у грудні 2019 рокуповідомив про шість об’єктів безхазяйного нерухомого майна, які має намір передати в оренду.

У так званій «ЛНР» у грудні 2019 року так званим «державним комітетом податків і зборів» було розміщено 34 оголошення про виявлення різного безхазяйного майна.

Серед оголошеного безхазяйним майна зазначені:

  • майно юридичних осіб: адміністративні будівлі, нежитлові будівлі та частини будівель, складські приміщення, вантажні вагони, залізничні вагонні ваги, напіввагони, залізничні цистерни, сільськогосподарська техніка, автомобільні ваги, газопровід, обладнання для газопроводів, банкомати, оптичні підсилювачі, оптоволоконний кабель, прилади обліку, сейфи, металеві коробки, лічильники електроенергії, кабельні лінії, рекламні конструкції, оргтехніка, офісні меблі;
  • майно фізичних осіб: торгівельні павільйони, холодильні камери, автомобілі, гроші, сигаретні блоки, водяний лічильник, надувний човен, горох, спирт.

При цьому варто відзначити, що заяви від власників такого майна приймаються у період від 1 до 60 днів з дня виходу оголошення. Після закінчення цього терміну майно та підприємства переходять під контроль «ЛНР».

Моніторинг підготовлений за підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини в партнерстві з німецькою неурядовою організацією DRA. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією МЗС Німеччини.

Дивитись PDF українською мовою >>>
Завантажити PDF українською мовою >>>
Смотреть PDF на русском языке >>>
Скачать PDF на русском языке >>>
Усі огляди порушень прав людини в окремих районах Луганської та Донецької областей  >>> 


Контакти:
[email protected]
+38 (099) 736 42 41

Новини