Проміжні підсумки: Стан та потреби медичних закладів Луганської області в умовах епідемії COVID-19

Звантажити повний звіт PDF

Переглянути звіт онлайн

Вступ

У період з 2 по 16 травня 2020 року моніторингова група Благодійного фонду Восток SOS відвідала 12 медичних закладів у Луганській області для того, щоб дослідити рівень готовності та потреби лікарень з огляду на епідемію COVID-19. Під час польової частини досліджень учасниками моніторингової місії було проведено близько 30 інтерв’ю з адміністраторами медичних закладів, медичними працівниками, пацієнтами, чиновниками органів державної влади та місцевого самоврядування. У складі групи працювало 8 осіб. Дані збиралися методами спостереження та структурованих інтерв’ю. Методологія та інструментарій моніторингу були розроблені за підтримки Харківського інституту соціальних досліджень та проєкту Youcontrol.virus

Основні висновки 

На підставі зібраних даних учасники моніторингової місії відзначають помітне покращення матеріально-технічного забезпечення опорних лікарень у порівнянні з кінцем березня поточного року. Тоді стан багатьох відвіданих медичних закладів командою дослідження було оцінено як критичний (Звіт: «СТАБІЛЬНО ВАЖКИЙ: Стан підготовки медичних закладів Луганської області до епідемії COVID-19»). У період з кінця березня до середини травня 2020 року більшість з лікарень першої черги було забезпечено додатковим обладнанням, необхідним для роботи з пацієнтами з коронавірусною інфекцією, експрес-тестами, засобами транспортування біологічного матеріалу для ПЛР-тестування, засобами індивідуального захисту та дезінфекції. Загалом опорні лікарні та більшість лікарень другої та третьої черги наразі мають певний запас засобів захисту, якого вистачить на терміни від декількох днів до кількох тижнів, навіть у разі, якщо динаміка захворюваності різко погіршиться. Частину потреб було покрито коштами державного та місцевих бюджетів, а також завдяки допомозі громадських і благодійних організацій. Окремо треба відзначити роль комерційних підприємств у забезпеченні лікарень першої та другої черги необхідним обладнанням, засобами захисту та витратними матеріалами. Майже всі адміністратори медичних закладів та представники органів державного управління та місцевого самоврядування зазначали, що місцевий бізнес поставився відповідально до загроз, пов’язаних із пандемією, та доклав зусиль для забезпечення лікарень усім необхідним.

Учасники місії відзначили й помітне покращення в інструктуванні та підвищенні кваліфікації медичних працівників і працівників сервісних служб, які залучені до протиепідеміологічних заходів. Усі опитані демонстрували, що ознайомлені з алгоритмами дій у надзвичайній ситуації, пов’язаній з епідемією COVID-19, і зазначали, що відповідні накази та розпорядження регулярно оновлюються та доводяться до відома працівників усіх залучених служб та установ. Медичні працівники та працівники сервісних служб беруть участь у навчаннях, де відпрацьовуються дії у випадках виявлення хворих із симптомами коронавірусної інфекції. 

Учасники моніторингової групи звернули увагу на певне посилення карантинних заходів – збільшився відсоток людей, які носять захисні маски в публічних місцях (зокрема серед медпрацівників, чиновників і працівників сервісних служб), у деяких населених пунктах проводиться регулярна дезінфекція публічних місць. Зокрема, таку обробку місць загального користування моніторингова група спостерігала у Сєвєродонецьку та Станиці Луганській.

У тому числі заходи, перелічені вище, дозволили запобігти швидкому поширенню коронавірусної інфекції на Луганщині, уникнути смертності пацієнтів та захворювання лікарів. 

Разом із тим моніторингова група виявила низку проблем, які у разі їхнього нерозв’язання можуть вкрай негативно вплинути на ситуацію із захворюваністю та збільшити кількість жертв другої хвилі епідемії COVID-19. Деякі з цих проблем описані у Розділі 5 даного звіту.

Звантажити повний звіт PDF

Переглянути звіт онлайн

Восток SOS – Допомагаємо Разом!

За додатковою інформацією звертайтесь:
+38 093 145 57 88
[email protected] 

Моніторинг було здійснено за підтримки Helsinki Foundation for Human Rights (Польща) та DRA (Німеччина).

Новини