Спільна заява організацій громадянського суспільства щодо чергової хвилі репресій у Білорусі.

Голові Офісу Президента України Андрію Єрмаку

Голові Верховної Ради України Дмитру Разумкову

Президенту України Володимиру Зеленському

Секретарю РНБО України Олексію Данилову

Міністру закордонних справ України Дмитру Кулебі

Сьогодні, 14 липня 2021 року, силовики режиму Олександра Лукашенка здійснили чергову атаку на білоруське громадянське суспільство. Білоруссю знову прокотилася хвиля обшуків та арештів правозахисників та журналістів.

Під каток репресій потрапили активісти провідних правозахисних організацій – Правозахисного центру “Вясна” та Білоруської асоціації журналістів. Обшуки йдуть також у офісах громадської організації “Імена”, руху “За свободу”, Центру правової трансформації Lawtrand, Білоруського Гельсінського комітету, Асоціації білорусів світу “Батьківщина”, організації “Гендерні перспективи”, “Офісу європейської експертизи і комунікацій”.  Обшуки відбулися вдома у відомих білоруських правозахисників Алеся Біляцького, Валентина Стефановича, Володимира Лабковича, Андрія Палуди, Сергія Сиса, Ольги Смолянко, Сергія та Тамари Мацкевичів, Миколи Шараха, Кирила Кофанова, Ігоря Казмерчака, Альони Лаптьонок. Наразі відомо про затримання Валентина Стефановича, Володимира Лабковича, Андрія Палуди та Сергія Сиса.

Атаки на громадянське суспільство відбуваються по всій країні. В Орші силовики затримали і повезли у невідомому напрямку редактора місцевого портала Orsha.eu Ігоря Казмерчака. У Гродно після проведеного обшуку зник місцевий правозахисник Віктор Сазонов. У Бресті у місцевого правозахисника Кирила Кофанова з організації Human Constanta відбувається обшук. Обшук іде і в Миколи Шараха, керівника відділення Вільних профспілок у Полоцьку. В Мозирі вже 10 годин не виходить на зв’язок керівник місцевої філії Правозахисного центру “Вясна” Володимир Целепун. У Борисові затримали правозахисника Олега Мацкевича.

Правозахисники, які документували порушення силовіків під час придушення мирних протестів 2020-2021 років та допомагали жертвам репресій, обвинувачуються режимом Лукашенка у організації масових заворушень. Усім, хто знайомий з діяльністю вказаних організацій, очевидний абсурдний характер цих звинувачень та їх яскраве політичне забарвлення. 

Чиновники режиму Лукашенка не приховують намір піддати репресіям або витиснути з Білорусі всіх, хто дотримувався незалежної та неупередженої позиції – політичних опонентів, правозахисників та незалежні медіа. Зокрема, міністр закордонних справ Республіки Білорусь Володимир Макей у своєму інтерв’ю від 10 квітня.2021 фактично шантажує демократичні країни наміром знищити білоруське громадянське суспільство у разі посилення санкційної політики. 

Протягом року, що минув після початку мирних протестів у Білорусі, майже 40 тисяч людей були незаконно затримані та піддані катуванням, понад 4 тисячі протестувальників, журналістів та правозахисників були піддані кримінальному переслідуванню. Заблоковано роботу провідних незалежних медіа, правозахисних організацій та опозиційних політичних партій. Задля затримання опонентів функціонери режиму не гребують нічим – це яскраво демонструє, зокрема, безпрецедентний акт повітряного піратства, вчинений 23 травня цього року, коли спецслужби Білорусі із застосуванням військової авіації примусово посадили у Мінську літак авіакомпанії Ryanair, на борту якого знаходився екс-редактор опозиційного каналу NEXTA Роман Протасевич. 

Такого масштабу політичних репресій не бачила жодна країна Східної Європи та колишнього СРСР після падіння “залізної завіси”. На сьогодні політв’язнями у Білорусі визнано понад 500 осіб, не менш ніж 1500 перебувають у в’язницях і ще тисячі людей знаходяться під слідством за політично вмотивованими звинуваченнями.

Все це відбувається на тлі заяв чиновників режиму Лукашенка про відновлення авіасполучення з окупованим Кримом, налагодження співпраці з окупаційними адміністраціями ОРДЛО. Це вказує на остаточну зміну політичного курсу режиму Лукашенка – керована ним Білорусь стає союзником Російської Федерації у війні проти України та всього цивілізованого світу. 

Заручившись політичною та фінансовою підтримкою Російської Федерації, лукашенківський режим обрав курс на повний розрив зв’язків із цивілізованим світом, на демонстративне ігнорування усіх своїх зобов’язань у сфері прав людини та прагне повністю знищити білоруське громадянське суспільство. 

Враховуючи вплив ситуації у Республіці Білорусь на ситуацію в Україні а також небезпеки, пов’язані із посиленням впливу на Білорусь Російської Федерації, ми вимагаємо від Офісу Президента України, Ради Національної безпеки та оборони України, Міністерства закордонних справ України негайно розглянути можливість:

  • Припинення дипломатичних відносин із представниками нелегітимного та антидемократичного режиму Олександра Лукашенко
  • Заборони будь-якої економічної співпраці з білоруськими державними підприємствами, які фактично контролюються оточенням Олександра Лукашенка
  • Запровадження жорстких економічних санкцій проти всіх функціонерів режиму Лукашенка та афілійованих з ними бізнес-структур
  • Терміново провести засідання РНБО для обговорення ризиків, пов’язаних із процесами поглиблення співпраці режиму Лукашенко з Російською Федерацією і фактично втягування Білорусі у гібридну війну РФ проти України
  • Припинити співпрацю з правоохоронними та безпековими структурами режиму Лукашенка та заборонити видачу громадян Білорусі на запит посадових осіб РБ
  • Звернутися  до урядів демократичних країн з пропозицією солідарних дій проти знищення громадянського суспільства Білорусі режимом Лукашенко

Представники організацій-підписантів готові взяти участь у консультаціях з українським урядом щодо відповідей на системні та масові порушення прав людини у Республіці Білорусь та протидії втягуванню білоруського народу у агресивні дії РФ проти нашої країни. 

Підписанти:

Восток SOS

Правозахисний центр “Поступ”

Освітній дім прав людини – Чернігів

Громадська організація “МАРТ” 

Асоціація УМДПЛ

Free Belarus Center 

Центр прав людини ZMINA

Дім вільної Росії

Новини