Огляд порушень прав людини на окупованих територіях Луганської та Донецької областей за жовтень

Щонайменше одну людину окупаційні адміністрації засудили за шпигунство на користь України упродовж жовтня. По 300 людей у так званих «ЛНР» та «ДНР» призвали на строкову службу в лавах незаконних збройних формувань. Між ОРДЛО та підконтрольною українській владі територією продовжувало функціонувати усього 2 КПВВ.

 Протягом жовтня 2021 року в окупованих Російською Федерацією районах Луганської та Донецької областей України надалі фіксувалися факти порушень прав людини. Окрім безпосередніх затримань та арештів, засуджень та «ув’язнень», окупанти продовжували розбудовувати паралельну правову систему, у примусовому порядку залучати людей до сприяння діям незаконних збройних формувань, обмежувати право громадян на вільне пересування тощо.

Окрему увагу варто приділити позбавленню мешканців ОРДЛО права на ефективну медичну допомогу на тлі поширення коронавірусної інфекції.

На жаль, мешканці ОРДЛО стикаються із порушенням їхніх прав ледь не щодня.

Арешти, незаконні затримання та засудження на території ОРДЛО, становище утримуваних осіб та міжнародний розголос ситуації з полоненими окупаційних режимів

Щонайменше одну людину упродовж жовтня «засудили» на території ОРДЛО до ув’язнення. Також протягом місяця так звані ЛНР та ДНР вдавалися до шантажу української влади утримуваними особами, зокрема, під час засідань гуманіарної підгрупи Тристоронньої контактної групи.

1 жовтня 1 жовтня 2021 року Апеляційною палатою так званого Верховного Суду ДНР визнано винним у скоєнні «злочинів», передбачених ст.321 так званого КК ДНР (Шпигунство) затриманого раніше місцевого мешканця Пастернака Олександра Вікторовича.  Йому призначено «покарання» у вигляді позбавлення волі строком на 11 років з відбуванням покарання у виправній колонії. Оперативною розробкою «шпигуна» займалося так зване МДБ ДНР.

Упродовж жовтня представники окупаційних адміністрацій намагалися зробити утримуваних ними громадян України об’єктом політичного торгу. 27 жовтня так званий «Представник ЛНР на Мінських переговорах» Владислав Дейнего запропонував українській стороні передати Україні трьох утримуваних бойовиками жінок в якості «жесту доброї волі» в обмін на заміну представниці України у гуманітарній підгрупі «Мінської контактної групи» Галини Третьякової на «більш конструктивного» з точки зору бойовиків Віктора Медведчука. Слід зазначити, що Україна не визнає повноважень так званих «представників ДНР та ЛНР у ТКГ». До того ж, питання призначень офіційних представників України у ТКГ перебуває поза межами компетенції представників України.

Також на початку місяця місцеві Telegram-канали повідомляли атримання в «ЛНР» так званого «міністра транспорту» Олександра Басова та «міністра палива та енергетики» Олександра Трофименка. Слід зазначити, що Олександр Басов до 2014 року був високопосадовцем Управління Служби безпеки України у Луганській обалсті. «Міністрам» нібито закидають шпигунство на користь України, однак дана інформація поки не не отримала достатньої кількості підтверджень. До того ж, бойовики звинувачення у роботі на інтересах України є стандартним сценарієм, за яким «високопосадовці» окупаційних адміністрацій усувають своїх конкурентів.

У жовтні Україну відвідав спеціальний представник Євросоюзу з прав людини Девід Ґілмор. В ході візиту досвідчений європейський політик зустрівся із посадовцями країни а також із представниками громадянського суспільства. За результатами візиту він дав інтерв’ю виданню «РБК – Україна» у якому окрему увагу приділив питанню утримуваних на території ОРДЛО заручників, зазначивши, що інституції ЄС дуже стурбовані ситуацією із правами людини у непідконтрольних українській владі районах Донбасу.

«Це в першу чергу стосується відмови тамтешньої «влади» дозволяти міжнародний моніторинг ситуації з правами людини. Ми бачили звіти про те, що відбувається в місцях несвободи, тортури, сексуальні домагання» – зазначив, зокрема пан Ґілмор. 

«Я ознайомлений з шокуючими свідченнями про те, як поводяться із заарештованими, тортури, домагання. В’язниця «Ізоляція» (знаходиться в Донецьку, ред.), яка є справжнім пеклом. Люди не повинні утримуватися в таких умовах» – додав спепредставник ЄС із прав людини.

Також він підкреслив, що відповідальні за порушення прав людини на окупованій території рано чи пізно понесуть за це відповідальність. «Не тільки ті, хто самі займалися тортурами, а й ті, хто віддавав накази, і ті, хто відповідальний за управління тими територіями», – підсумував Девід Ґілмор.

Варто нагадати, що, на сьогодні на території ОРДЛО бойовики утримують близько 300 громадян України, обвинувачених та засуджених за «шпигунство», «державну зрад» тощо. Також серед них є 44 українських військовослужбовці, що потрапили у полон.

Залучення громадян до служби в лавах незаконних збройних формувань

Раніше ми повідомляли, що у лавах незаконних збройних формувань «ЛНР» та «ДНР» суттєво бракує особового складу. Представники окупаційних адміністрацій  вирішили щомісяця проводити військові навчання із залученням місцевого населення. На початку жовтня чергові такі навчання проводилися на полігонах ОРДЛО «Південний», «Центральний-1», «Покровський», «Ударний», «Приморський».

Як і раніше бойовики докладають значних зусиль для залучення людей на службу в лавах НЗФ за контрактом. Відповідні оголошення різні незаконні збройні формування публікували у соціальних мережах, на власних інтернет-ресурсах тощо.

Окрім того, наприкінці жовтня у так званій «ДНР» було розпочато призов місцевих мешканців на строкову військову службу. Як і минулого разу, кількість призовників виявилася невеликою – 300 людей.

«Військовослужбовці проходитимуть навчання та військову службу шість календарних місяців на базі Донецького вищого загальновійськового командного училища», – прокоментував подію так званий «військовий комісар ДНР» Олександр Мальковський.

Ще 300 людей призвали на строкову службу у так званій «ЛНР».

Covid-19 в ОРДЛО

.Ситуація із розповсюдженням коронавірусної хвороби в ОРДЛО набула загрозливих масштабів. Кампанія із вакцинації на окупованій території Луганської та Донецької областей була повністю провалена – російські вакцини «Супутник V» до «ДНР» та «ЛНР» постачалися в обмежених кількостях. Як повідомляють місцеві мешканці, наразі в ОРДЛО рядовим місцевим мешканцям дуже важко отримати дозу вакцини. Обмежені партії, які ввозять з Росії призначені для представників силових структур та місцевої еліти.

При цьому мешканці ОРДЛО, які захворіли на коронавірус, не мають можливості отримати належне медичне обслуговування через брак медичного персоналу у лікарнях та стаціонарах ОРДЛО, а також брак ліків та кислороду для людей із легеневими ускладненнями перебігу хвороби.

У жовтні «Східна правозахисна група» здійснила моніторинг ситуації із коронавірусною хворобою в ОРДЛО. За даними правозахисників, поточна ситуація із хворобою в окупованих районах є критичною:

2/3 медичних закладів в ОРДЛО заповнені хворими на коронавірус. У більшості міст ОРДЛО заповнені також гінекологічні відділення, операції з гінекології проводяться лише у Луганську та Донецьку в обмеженій кількості;

·     Медичного персоналу не вистачає;

·     Медичні відділення та лікарні в провінції (Антрацит, Дебальцеве) страждають від нестачі води;

·      Вакцинування місцевих жителів не проводиться.

Також місцеві мешканці скаржаться на відсутність у аптеках практично будь-яких лікарських препаратів, які можна використовувати для полегшення симптомів коронавірусу. Таким чином, можливість людей отримати належну медичну допомогу суттєво обмежена. При цьому показники смертності від коронавірусу поступово зростають, хоча окупаційна влада штучно занижує показники, у багатьох випадках ставлячи людям інші діагнози (ГРВІ, пневмонія тощо) та не вказуючи реальні причини смерті у багатьох випадках. Навіть попри це кількість померлих суттєво зросла – якщо у серпні на території так званої ЛНР щодоби від коронавірусу, за офіційними даними помирало 10-12 людей, наприкінці жовтня ця цифра вже досягла 40-45 людей.

Нестача медичних працівників призводить ще й до того, що у багатьох районах ОРДЛО до людей практично не виїздить «швидка допомога». Подібні випадки фіксуються не тільки на периферії, а й у центральних містах та районах ОРДЛО.

Ситуація на КПВВ

У контексті подальшого розповсюдження коронавірусної хвороби варто приділити увагу подальшому обмеженню окупаційними адміністраціями права людей на вільне пересування.

Станом на початок жовтня між ОРДЛО та підконтрольною українській владі територією функціонувало 2 КПВВ – «Станиця Луганська» на Луганщині та «Новотроїцьке» на Донеччині. При чому, другий КПВВ функціонував в обмеженому режимі, здійснюючи пропуск люде всього двічі на тиждень.

Перетинати КПВВ в обидва боки бойовики дозволяли не частіше ніж один раз на місяць.

9 жовтня до існуючих обмежень щодо перетину КПВВ додалися нові. Так званий голова «ЛНР» Леонід Пасічник підписав «указ», яким визначив підстави для в’їзду та виїзду на територію ОРЛО через КПВВ Станиця Луганська.

З цього моменту перетинати КПВВ з непідконтрольної території на підконтрольну дозволявся на таких підставах:

·                    з метою здійснення лікування (реабілітації) на підконтрольній Україні території; з метою навчання підконтрольній Україні території;

·                    необхідність стороннього догляду за близьким родичем, який проживає на підконтрольній Україні території;

·                    у зв’язку із похованням родича на підконтрольній Україні території.

Також у «документі» визначені підстави да перетину КПВВ у зворотному напрямку:

·                    з метою здійснення лікування (реабілітації) на території «ЛНР»;

·                    з метою навчання у «ЛНР»; при необхідності догляду за близьким родичем, який проживає на території ОРЛО;

·                    «з метою отримання грошової допомоги російськомовним населенням України в рамках реалізації Гуманітарної програми щодо «возз’єднання народу Донбасу та підтримки російськомовного населення України»;

·                    з метою отримання грошової винагороди за участь у заходах, що реалізуються окупаційною владою;

·                    у зв’язку із похованням родича на території ОРЛО.

Зазначимо, що додаткове обмеження призводить до ще більшої ізоляції населення ОРДЛО, оскільки в останні місяці мешканці окупованих районів Луганщини та Донеччини мають суттєві складності із перетином КПП між ОРДЛО та Росією. Як повідомлялося раніше, на цих КПП люди, що прагнуть виїхати з ОРДЛО через Росію, змушені проводити у чергах на КПП по 8-10, а іноді і по 12 годин.

Примусова участь у масових заходах, залучення неповнолітніх до пропаганди

Попри те, що на жовтень приходиться кілька важливих для пропаганди свят, упродовж цього місяця кількість масових заходів, як для дорослих, так і залученням неповнолітніх до пропаганди, була порівняно невеликою. Імовірно, окупанти нарешті зрозуміли що в умовах провалу вакцинації обмеження соціальних контакті ля людей є чи не єдиним способом стримати масштаби пандемії.

Тим не менше, масштабне святкування «Дня прапора ДНР» «Днів республік» та ще кількох важливих, на думку окупантів, свят, супроводжувалися масштабними урочистостями. Також людей, зокрема, молодь, масово долучали до спортивних заходів.

Проте, 23 жовтня так званий голова ДНР підписав «указ» яким заборонив проведення масових заходів на території ОРДО.

Порушення права власності

Як і у попередні місяці, у жовтні на окупованих територіях Луганської та Донецької областей тривав процес так званої «націоналізації», а фактично – незаконного відчуження рухомого та нерухомого майна, яке раніше належало підприємствам, що працювали під юрисдикцією України, а також громадянам, які виїхали за межі ОРДЛО.

Протягом місяця так званий «Фонд державного майна» ДНР опублікував оголошення про передавання в оренду 53 об’єктів нерухомого майна у Донецьку, Харцизьку, Шахтарську та інших населених пунктах на окупованій території. Дане майно раніше належало як підприємствам та організаціям, що працювали під юрисдикцією України, так і приватним особам.

Також вищезгадана організація у червні подала одну позовну заяву до так званого Арбітражного суду ДНР про визнання безхазяйним об’єкта нерухомості..

Станом на 30 червня на сайті так званого Фонду державного майна ЛНР розміщено оголошення про передачу в оренду 329 об’єктів нерухомості, які знаходяться в окупованих районах Луганської області.

Крім того, протягом червня 2021 року так званий Державний комітет податків та зборів ЛНР опублікував 31 оголошення про виявлення на території  ОРЛО безхазяйного майна, серед якого транспортні засоби та автозапчастини, будівельні матеріали, металобрухт, комп’ютерна техніка тощо.

Новини