1Вже протягом 10 місяців гуманітарний напрямок громадської ініціативи «Восток SOS» постійно отримує заявки на придбання ліків від вимушено переміщених осіб. Зі змінами ситуації  на сході  змінювались і запити  різних категорій населення на медичні препарати  для лікування різноманітних захворювань.

Через незрозумілість ситуації в червні – серпні 2014 року була тенденція виїзду категорії людей, які вважали, що будуть перебувати далеко від домівки дуже короткий період часу. Люди очікували, що конфлікт скоро завершиться та вони повернуться додому. В цей період були запити на інсулін, тому що гроші закінчувались дуже швидко, на роботу люди не влаштувались, бо мали намір повернутися додому, а в районних полікліниках, де вони не були зареєстровані, їм відповідали, що місцевий бюджет на них не розрахований. Як відомо, без такого препарату довго прожити не можна, тому волонтери «Восток SOS» знаходили гроші та намагалися надати інсулін тим, хто звертався із цим запитом.

Ще дуже важливою проблемою в той період були ліки для підтримки роботи серця та нормалізації артеріального тиску: ішемічна хвороба серця, тахікардія, атеросклеротичний кардіосклероз, артралгія, прогресуюча стенокардія, гіпертонічна хвороба, транс-ішемічна атака, наслідки після інсультів. Всі ці хвороби  загострювались на фоні пережитого під час війни та вимушеної різкої зміни місця проживання.

1

Основні запити за весь період роботи гуманітарного напрямку «Восток СОС» стосувалися препаратів від бронхіальної астми, алергії, дерматитів, гепатитів, панкреатитів, холециститів, артриту, ангіни, проблем із щитовидною залозою, бронхіту, стрептодермії, хвороби Паркінсона, ревматоїдного артриту, шизофренії, артрозу, остеохондрозу, простатиту, неврозу, епілепсії, запалення придатків, глаукоми, важкого проходження вагітності, для дітей з аутизмом, енурезу, хвороби нирок, остеохондрозу, фіброзно-кістозної мастопатії та багато інших.

Було декілька пацієнтів з важкими травмами, отриманих під час полону або бойових дій. Наприклад, забій головного мозку у колишнього полоненого, котрий потребував важкого лікування та тривалої реабілітації. Або осколкове поранення ноги у жінки. Були випадки важких поранень з ампутацією нижніх кінцівок жінок на території буферної зони.

Через погане харчування на непідконтрольній Україні території  та в місцях тимчасового проживання було багато запитів на ліки від різноманітних проблем із шлунком. Це стосувалось переважно молодих працездатних людей і заважало влаштуватись на роботу та забезпечити себе та свою родину всім необхідним для життя.

2

На жаль, в самій скрутній ситуації опинилися люди з онкологічними захворюваннями, дуже дороге лікування вимагалося невідкладно та обов’язково. Волонтери «Восток-SOS» мусили знаходити варіанти допомоги для таких хворих, шукали гроші на препарати, знаходили дружні та партнерські організації для надання ліків.

Наприкінці осені та на початку зими до нас почали надходити численні запити на ліки від застуди, кашлю, грипу переважно для дітей та в меншій кількоті для дорослих. Найважче в цьому випадку було самотнім матерям, тому що влаштувавши дитину в дитячий садок виявлялось, що малюк хворів частіше, ніж ходив у садок. Через це матусі важко влаштуватись на роботу, а як наслідок – неспроможність орендувати житло та прогодувати себе і дитину  без допомоги волонтерів та держави.

Якщо на початку конфлікту до нас звертались люди з хронічними та важкими захворюваннями, які було набуто до трагічних подій, люди похилого віку або люди з інвалідністю, то ближче до кінця зими почались запити на дуже серйозні операції та лікування людей середнього віку та молодих людей. Виявилось, що переважно молоді переселенці, що  мають на руках дітей та опікуються батьками, не шкодуючи сил та власного здоров’я намагались заробити гроші для оплати оренди житла, школи та харчування. Високі навантаження, важка праця без вихідних, тяжкий психологічний стан призводили до потрапляння в лікарні. Були зібрані кошти на операцію по заміні серцевого клапана молодій самотній матері. Були надані медикаменти для хлопця з пневмотораксом, з котрим він тиждень ходив на роботу.  На щастя, багато хірургічних операцій робляться безкоштовно, але матеріал та ліки потрібно придбати самому пацієнту, в якого і так багато проблем,  або  взагалі немає коштів.

Вимушено переміщенні особи потрапляють в дуже скрутне становище, намагаючись заробити гроші на життя, влаштовуються на неофіційну роботу, травмуються там або піддаються обману та впадають в глибоку депресію, що негативно позначається на їхньому здоров’ї.

Найчастіше люди живуть в поганих умовах, не маючи тепла або води в домі, що є причиною загострення різноманітних хронічних захворювань.

5

Окрема тема для обговорення – це вагітні жінки, яким довелось сидіти в підвалах, ховаючись від обстрілів, а потім важко евакуюватись із зони бойових дій. Багатьом з них доводиться лягати у лікарню, що є дуже затратною подією або приймати дорогі ліки для збереження життя дитини. Було багато запитів для допомоги в придбанні так званих наборів для породіль. Для того, щоб зібрати все необхідне, треба витратити щонайменше 1000 грн. Для самотніх матерів та їх батьків – пенсіонерів, які найчастіше є єдиною підтримкою, це дуже великі кошти.

Є тенденція в тому, що багатьом сім’ям не вдалося зберегти цілісність через відмінності поглядів, або не перенесли разом всі труднощі пов’язанні з війною і тому до нас звертаються мами або татусі, змушені самостійно забезпечувати дітей всім необхідним. Самотужки це зробити дуже важко, а й дивлячись на те, що діти в незвичних умовах хворіють набагато більше, наші волонтери намагалися надати ліки і таким категоріям переселенців теж.

В непростий період життя країни всі проблеми вимушено переміщених осіб тісно взаємопов’язані між собою. Волонтери, як явище, рятують багато життів та доль людей, що опинилися без домівки над головою. Для вирішення цих питань потрібен комплексний підхід до цієї величезної проблеми з боку держави та громадян.


 Підтримати напрямок можна за допомогою картки Приватбанк: 5168 7553 5274 5414 Кішенко Юлія Ільінічна (в призначенні платежу зазначте, будь ласка, “на медикаменти”).

Питання можна ставити за телефоном: (050)98 268 70 – Юлія.

Share