6 років закону про ВЦА: що варто змінити?(відео)

13 січня Восток SOS організував онлайн-обговорення закону “Про військово-цивільні адміністрації”. Його ухвалили 3 лютого 2015 року, тобто 6 років тому. Учасники зустрічі дискутували про те, наскільки ефективними є військово-цивільні адміністрації (ВЦА) та яких змін потребує закон, котрий регулює їхню діяльність.

Обговоренню передували дві моніторингові місії, в яких брали участь представники Восток SOS.

Під час візиту, що відбувався влітку, учасники провели близько 30 інтерв’ю з представниками місцевих та обласних військово-цивільних адміністрацій (ВЦА), а також з місцевими політиками, активістами і жителями. На їх основі моніторингова місія зробила висновки та підготувала рекомендації стосовно реформування інституту ВЦА. Ознайомитися із ними можна за посиланням.

Також нині команда Восток SOS працює над ще одним звітом стосовно роботи ВЦА. Згодом ми опублікуємо його на наших сторінках.

Участь в дискусії взяли:

Костянтин Рєуцький, виконавчий директор БФ «Восток SOS».

Євген Васильєв, координатор моніторингового напрямку БФ «Восток SOS».

Андреас Умланд, експерт Українського інституту майбутнього.

Григорій Фролов, віце-президент Фонду «Вільна Росія».

Олександр Солонтай, експерт з політики місцевого розвитку.

Роман Власенко, очільник Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області.

“За” і “Проти” роботи ВЦА 
Як вважає виконавчий директор та співзасновник Восток SOS Костянтин Рєуцький, вважати військово цивільні адміністрації абсолютно непотрібною інституцією не варто, але законодавство, котре регулює їхню діяльність, потребує серйозних змін. 

“Виходячи з досвіду 2014-2015 років ВЦА заповнили порожнечу, яку залишили місцеві ради, котрі не впоралися з роботою в кризовій ситуації інтенсивних військових дій. На жаль, багато місцевих рад довели своїм прикладом, що колегіальний орган не дуже ефективний у забезпеченні життєдіяльності громад на лінії фронту і потрібен механізм швидкого реагування. Саме тому я б сказав, що “списувати в утіль” ВЦА, як інститут, доки триває війна, доки зберігається небезпека, що військові дії спалахнуть з новою силою, не варто. Так, вони потребують серозних змін, серйозних реформ, оскільки, на нашу думку ВЦА зараз не відповідають демократичним стандартам”, – зазначає Костянтин Рєуцький. 

Основні проблеми ВЦА та необхідні зміни: 

  • Законодавцю слід передбачити механізми впливу місцевих громад на відбір голови і ключових співробітників військово-цивільних адміністрацій.
  • Дати можливість оцінювати компетенції і рівень доброчесності претендентів.
  • Дати можливість брати участь у прийнятті рішень в інтересах місцевої громади. 
  • Впровадити дієву систему навчання та перекваліфікації голів і ключових співробітників ВЦА.

Як відзначає голова очільник Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області Роман Власенко, суттєвих проблем в діяльності ВЦА він не вбачає: 

“Щодо повноважень ВЦА, я не бачу якихось проблем з точки зору їхньої діяльності. З точки зору громадянського суспільства, я розумію, що можуть виникати питання стосовно прозорості і публічності роботи. По цим питанням дійсно дуже багато залежить від персоналії керівника ВЦА. Крім того, наскільки я пам’ятаю, законом у нас передбачений парламентський контроль за ВЦА”, – вважає Роман Власенко. 

Один із учасників міжнародної моніторингової місії на схід та експерт Українського інституту майбутнього Адреас Умланд вважає, що вже створений та працюючий інститут ВЦА міг би стати корисним під час “перехідного періоду”. 

“Повернення окупованих нині територій Донбасу, на мою думку, буде більш складним, ніж, скажімо, повернення Криму. (…) Ідеальним форматом переходу Донбасу могла б бути миротворча місія ООН. Якщо ж говорити про інший формат, то Україні доведеться  думати про можливі варіанти. Організація органів місцевого самоврядування на звільнених територіях буде неможливим і тоді ось ці ВЦА можуть знадобитися, як “перехідний формат” перед тим як провести вибори в органи місцевого самоврядування (тобто в період, коли ЗМІ, політичні партії та інші повертатимуться на звільнені території”, – вважає Андреас Умланд. 

Водночас експерт з політики місцевого розвитку Олександр Солонтай переконаний, що створення ВЦА було помилкою від початку.

“Особливо помилкою було те, що ВЦА закріпили на рівні закону. Якщо вже хотіли зробити щось тимчасове, то його треба було робити на рівні указів президента і після цього ліквідовувати. Ухвалення ж закону призвело того, що ми отримали тимчасову річ, яка насправді зовсім не тимчасова. Наше обговорення цієї теми через 6 років після говорить про те, що це було зроблено спеціально. Чому це була велика помилка? Коли у 2014 році по всій Україні після Євромайдану, після початку бойових дій почали відновлювати місцеве самоврядування, а Донбасі навпаки згортати. Тобто під гаслами європейських цінностей, під гаслами демократії на Донбас під українським прапором, під європейським прапором прийшло зменшення прав людини”, – вважає Олександр Солонтай. 

Усю дискусію можна переглянути у відео.

Захід був проведений БО БФ «Восток SOS» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Проведення цього дослідження стало можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).

Зміст заходу є винятковою відповідальністю БО БФ «Восток SOS» та не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.

Новини