Огляд порушень прав людини на тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей: квітень 2020 року

У квітні 2020 року на тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей України, були виявлені нові факти порушень прав людини: незаконні затримання та обмеження свободи пересування цивільних осіб, створення паралельної правової системи, порушення права власності. На жаль, усі ці порушення прав людини стали «нормою» для жителів територій так званих «народних республік».

Незаконні арешти, затримання й обмеження свободи пересування

Так званий «верховний суд ДНР» засудив жителя Макіївки до 13 років позбавлення волі за звинуваченням в «шпигунстві».

У повідомленні йдеться про те, що громадянин Л. нібито співпрацював із Службою безпеки України з вересня 2017 року по лютий 2019 року.

«МДБ ДНР» також ставить йому у вину участь в «терористичному співтоваристві», діяльність якого спрямована «на насильницьке захоплення влади, здійснення терактів, диверсій і вбивств».

Так само повідомляється, що у чоловіка під час обшуку було знайдено вибухову речовину, нібито привезену обвинуваченим на підконтрольну бойовикам територію.

Вирок чоловікові винесли на початку квітня 2020 року, йому дали місяць на «оскарження».


16 квітня 2020 року відбувся обмін утримуваних осіб між Україною та ОРДЛО. В результаті в Україну з непідконтрольних територій Луганської та Донецької областей повернулися 20 осіб.

Звільнені громадяни, яких утримували на території окремих районів Донецької області (ОРДО):

1. Алакоз Олександр (цивільний)

2. Гриненко Микола (військовий)

3. Ілюхін Микола (цивільний)

4. Карась Володимир (правоохоронець)

5. Костєв Євген (цивільний)

6. Помеляйко Олександр (цивільний)

7. Садовський Олександр (цивільний)

8. Сірик Вадим (цивільний)

9. Шайдов Віктор (військовий)

Звільнені громадяни, яких утримували на території окремих районів Луганської області (ОРЛО):

1. Желдак Віталій (цивільний)

2. Миронич Сергій (цивільний)

3. Можаєв Валентин (цивільний)

4. Полозов Микола (цивільний)

5. Попова Алевтина (цивільна)

6. Русинов Сергій (цивільний)

7. Сливка Іван (цивільний)

8. Сливка Олександр (цивільний)

9. Табачний Олександр (цивільний)

10. Штиль Олександр (цивільний)

11. Яковенко Олександр (цивільний)

Фоторепортаж Новини Донбасса

Юрчак Марину Анатоліївну 1979 року народження 26 березня 2020 «суд» так званої «ДНР» засудив до 15 років ув’язнення. Раніше жінка належала до безвісти зниклих на території так званої «ДНР»

Так званий «Верховний Суд ЛНР» засудив мешканця Алчевська Петросяна Сергія Арамайсковіча до 12 років позбавлення волі. Чоловік нібито збирав відомості для СБУ. Повідомлення про це з’явилося 20 квітня 2020 року.

Ще одного мешканця Алчевська, Піменова Андрія Володимировича, так званий «Верховний Суд ЛНР» визнав винним у шпигунстві на користь України і незаконному обігу боєприпасів і засудив до 12,5 років позбавлення волі. Про це повідомили 27 квітня 2020 року.

Так зване «МДБ ДНР» затримало за підозрою «в шпигунстві на користь українських спецслужб» Дорожкіна Андрія Олександровича 1985 року народження і Шабуцького Володимира Михайловича, 1990 року народження.

28 квітня 20202 року в Ютуб виклали відео допиту Андрія Дорожкіна та Володимира Шабутского.

Так звана «генеральна прокуратура ДНР» повідомляє, що Уткін В.І. засуджений до 13 років позбавлення волі «за державну зраду і шпигунство на користь СБУ».

У повідомленні також йдеться про те, що Уткін В.І. нібито «був притягнутий співробітниками іноземної розвідки (СБУ) до негласної співпраці».

Створення паралельної правової системи, адвокатури, нотаріату, судів

На тимчасово окупованих Донецькій і Луганській областях окупаційні адміністрації Російської Федерації та підконтрольні їм засоби масової інформації продовжують інформувати місцевих жителів і світову спільноту про діяльність своїх «державних органів». Відзначимо, що ця діяльність не має юридичної сили та спрямована тільки на демонстрацію так званої «державності» в «республіках».

21 квітня 2020 року так звана «Народна Рада ЛНР» в ході пленарного засідання розглянула у першому і другому читаннях і прийняла закон «Про внесення зміни до статті 3 Закону Луганської Народної Республіки «Про організацію діяльності органів місцевого самоврядування в перехідний період». Закон «Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу Луганської Народної Республіки»; закон «Про внесення зміни до глави 28 Трудового кодексу Луганській Народної Республіки»; закон «Про внесення зміни до статті 166 Кримінально-процесуального кодексу Луганської Народної Республіки»; закон «Про внесення зміни до статті 14.58 Кодексу Луганської Народної Республіки про адміністративні правопорушення».

Глава так званої «ЛНР» Леонід Пасічник підписав «указ» «Про використання найменування «місто Ворошиловград».

В «указі» йдеться про те, що найменування «місто Ворошиловград» буде використовуватися поряд із найменуванням «місто Луганськ» на заходах, під час заходів, присвячених вшануванню основних пам’ятних дат 9 Травня, 22 червня і 14 лютого.

Луганськ називався Ворошиловградом кілька разів за часів Радянського Союзу – в 1935-1958 роках і в 1970-1990 роках.

Слідом за Пасічником Денис Пушилін, «голова» так званої «ДНР», підписав «указ», який дозволяє використовувати відносно Донецька його попередню назву «місто Сталіно» при проведенні заходів, пов’язаних із вшануванням пам’ятної дати – 9 травня. 

Примус до членства в «громадських» організаціях і участі в «патріотичних» і «соціальних» акціях «ЛНР» і «ДНР». Залучення дітей до пропаганди

На тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей, під виглядом «військово-патріотичного виховання» ведеться антиукраїнська пропаганда серед дітей, підлітків і молоді із залученням їх до членства в «громадських» організаціях. Працівники бюджетних підприємств, на яких введено так зване «зовнішнє управління», не мають можливості відмовитися від участі в діяльності «громадських» організацій, оскільки ризикують піддатися серйозному тиску та переслідуванням. Дані дії представників окупаційних адміністрацій кваліфікуються як порушення «свободи асоціацій».

На сайті «Федерації профспілок ЛНР» повідомляється, що напередодні травневих свят «традиційно» по всій «території республіки» проводяться суботники, незважаючи на карантин і епідемію коронавірусу COVID-19.

У заходах беруть участь працівники бюджетних організацій.

В Алмазному (Красний Луч), Алчевську, Антрациті, Брянці, Голубовському (Кіровськ), Сорокіно (Краснодон), Кадіївці (Стаханов), Луганську, Лутугиному, Первомайську, Перевальську, Слов’яносербську представники «Федерації профспілок ЛНР» напередодні 1 травня «на честь Свята весни і Праці» поклали квіти до пам’ятників, пов’язаних із трудовими подвигами.

Голова «парламенту» Мирошниченко Денис напередодні 1 травня нагородив представників трудових колективів так званої «ЛНР».

В рамках «проекту» «Молода гвардія» активісти Брянківського тервідділення так званого громадського руху «Мир Луганщині» за два дні роздали містянам понад 200 листівок про акцію «Рука допомоги».

Порушення права власності

У квітні 2020 року на тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей, триває процес так званої «націоналізації» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України або належать громадянам України, які проживають з початку конфлікту на території, підконтрольній Україні. На нашу думку, наведені нижче факти слід кваліфікувати як порушення права власності. Слід зазначити, що дані порушення носять на території окупованих районів Луганської та Донецької областей системний і масовий характер.

● Так званий «фонд держмайна ДНР» у квітні 2020 року опублікував 6 повідомлень про передачу в оренду об’єктів безхазяйного нерухомого майна і по відношенню до 4 об’єктів нерухомості вводиться державне управління.

● У так званій «ЛНР» у квітні 2020 року так званим «державним комітетом податків і зборів» було розміщено 36 оголошень про виявлення різного безхазяйного майна.

Серед оголошеного безхазяйним майна зазначені:

  • майно юридичних осіб: адміністративні будівлі, будівля вагової, нежитлові приміщення, меморіальний комплекс «Загиблим ополченцям», пам’ятник «Загиблим жителям селища», пам’ятний знак «ополченцям, які загинули в боях за ЛНР в 2014 році», пам’ятний знак «Воїнам і мирним жителям, які загинули за визволення Донбасу в період військової агресії 2014-2016 років», металеві побутові модулі, трансформаторна підстанція, трансформатор, агрегат пусковий шахтний, літній торговий павільйон, обладнання для насосної станції, відцентровий поверхневий насос, сейфи, базові станції, обладнання мобільних мереж;
  • майно фізичних осіб: вогнегасник вуглекислотний, грошові кошти, автомобілі.

Перешкоджання діяльності міжнародних організацій

28 і 29 квітня 2020 року члени збройних формувань знову забороняли доступ патрулям СММ ОБСЄ при спробах проїзду / проходу в непідконтрольні уряду райони за офіційними дорожніми коридорами: 2 рази на Донеччині і 1 раз в Луганській області. Про це повідомляється в звіті місії.

COVID-19 в ОРДЛО

У так званій «ДНР» всього станом на 10:00 30 квітня зареєстрованих і підтверджених випадків інфекції COVID-19 – 100: на лікуванні – 86 пацієнтів, виписані – 11 осіб, летальних випадків – 3. Про це повідомляє «міністерство охорони здоров’я».

У так званій «ЛНР» медики зареєстрували 129 випадків захворювання на COVID-19. З них 12 осіб одужали і виписані.

«Показники по районам захворюваності на COVID-19: в Первомайську 49 осіб, Кадіївці (колишн. Стаханов) – 21 особа, Довжанську (колишн. Свердловськ) – 15 осіб, Луганську – 17 осіб, Алчевську – 8 осіб, Брянці – 2 осіб, Перевальську – 3 особи».

Східна правозахисна група вважає, що так звана «ЛНР» приховує правду про справжню кількість хворих.

При цьому головний санітарний лікар «ЛНР» Дмитро Докашенко стверджує, що: «У нашій Республіці є тести, ми їх отримуємо в якості гуманітарної допомоги з Російської Федерації».

Пізніше «міністр охорони здоров’я ЛНР» Наталія Пащенко так само заявила, що: «Тест-системи, звісно, ми отримуємо так само, як і всі суб’єкти РФ, вони розподіляються. Ми практично щотижня, в залежності від того, наскільки ми швидко використовуємо тест-системи, ми також оновлюємо потреби і отримуємо нові тест-системи (з Росії)».

У Хрустальному (колишній Красний Луч) 3 квітня 2020 року, так звана «міліція» заарештувала на 10 діб підприємця. Чоловік відмовився закривати бар-магазин під час карантину і «чинив непокору правоохоронцям». Про це повідомили в «МВС ЛНР».

Так звана «ЛНР» посилює покарання за порушення карантину. Таке рішення прийняли 10 квітня депутати «Народної ради ЛНР».

«Депутати» внесли ряд змін в кримінальне законодавство і законодавство про адміністративні правопорушення.

Тепер в так званій «ЛНР» в санкціях частини 1 статті 291 «Порушення санітарно-епідеміологічних правил» «кримінального кодексу» розмір штрафу збільшується в три рази.

Також дану статтю доповнили новою частиною, яка передбачає «відповідальність за самовільне залишення місця обов’язкової госпіталізації особою, яка лікується від небезпечного для оточуючих інфекційного захворювання».

Крім того, «кримінальний кодекс» доповнюється новою статтею 130 (прим 1), згідно з якою «явне поставлення іншої особи в небезпеку зараження інфекційним захворюванням, що представляє небезпеку для оточуючих в умовах карантину «карається штрафом в розмірі до 30 мінімальних розмірів оплати праці або в розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період до 18 місяців, або позбавленням волі на строк до одного року». Таким чином, штраф може бути до 182 тисяч рублів (67 тисяч гривень за курсом НБУ).

За ухилення від обов’язкової госпіталізації для лікування інфекційного хворого, що становить небезпеку для оточуючих, що призвело до тяжких наслідків, в умовах карантину карається позбавленням волі на строк від п’яти до семи років.

Крім того, «ЛНР» підвищує в два рази розмір штрафу, що накладається на юридичних осіб за порушення «законодавства в галузі забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення».

І додатково в «парламенті» вводять відповідальність для людей з підозрою на інфекційне захворювання в разі: ухилення від обов’язкової госпіталізації / тимчасової ізоляції; самовільного залишення місця тимчасової ізоляції; відмови в наданні або надання недостовірної інформації, необхідної для проведення карантинних заходів. При цьому встановлюється альтернативне покарання «у вигляді адміністративного штрафу або адміністративного арешту».

У так званій «ЛНР» козаки заснували оперативний штаб, який повинен нібито протидіяти поширенню COVID-19. «Основна мета зустрічі – створення козачого оперативного штабу для консолідації і швидкого прийняття рішень з надання сприяння органам місцевої влади міст і районів».

Раніше «ЗМІ ЛНР» повідомляло, що в Антрациті та Хрустальному, Ровеньках, Должанському, Голубовському і Сорокіно, з’явилися «козачі дружини», які патрулюють міста спільно з співробітниками «МВС ЛНР».


Огляд порушень прав людини в тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей проводиться з метою дотримання демократичних прав та свобод на території України.

Дивитись PDF українською мовою >>>
Завантажити PDF українською мовою >>>
Смотреть PDF на русском языке >>>
Скачать PDF на русском языке >>>
Read PDF in English  >>>
Save PDF in English 
>>>
Усі огляди порушень прав людини в окремих районах Луганської та Донецької областей  >>> 

Контакти:
[email protected]
+38 (099) 736 42 41

Новини