У листопаді Восток SOS отримав 30 звернень щодо незаконних дій українських силовиків в Донецькій та Луганській областях

У листопаді 2020 року та телефон «гарячої лінії» по виявленню випадків незаконних дій українських силовиків в Донецькій та Луганській областях надійшов 30 звернень, які стосувалися 24 ситуацій.

Так, у 12 ситуаціях йшлося про правила та відповідні проблеми із перетином контрольних пунктів в’їзду та виїзду з окупованих територій (КПВВ), 9 з них стосувалися обмежень пересування в умовах державних заходів карантину проти пандемії COVID-19. Дві таких скарги стосувалися необхідного для перетину лінії розмежування відповідного мобільного додатка (додаток для проходження самоізоляції “Вдома”) : скаржились на дорогу ціну телефонів, на яких має бути встановлений додаток, а також на співпрацю прикордонників з присутніми на КПВВ цивільними “майстрами налаштування” цих додатків за відповідну плату. Проблеми з перетином КПВВ супроводжувалися, зокрема, потребою перетнути лінію розмежування літнім людям та дітям, а також через необхідність потрапити на навчання чи відвідати могилу родича. Одному зі скаржників було відмовлено в перетині КПВВ через те, що під його ім’ям без його відома КПВВ перетинала інша людина.

12 описаних ситуацій стосувалися Луганської області, 9 – Донецької, 1 – Туреччини (щодо питання перевезення через КПВВ дитини з відповідним громадянством). Щонайменше 2 дзвінки надійшли з окупованих територій. У 3 випадках люди не назвали ані область та більш точне своє місце перебування, ані місцину, де відбувалася ситуація. Три звернення стосувалися інцидентів, які відбуввалися на КПВВ, один інцидент стався на блокпості.

На дії та бездіяльність поліції скаржились 5 разів, 2 рази йшлося про прикордонників. Крім того ми отримали по одній скарзі, котрі стосувалися таких тем: відсутності води в прифронтовому населеному пункті, наслідки пожеж у Луганській області, викрадення домашніх тварин та заборгованості за несплату комунальних послуг.

Прикметні скарги:

В листопаді 2020 року «гаряча лінія» зафіксувала такі зкарги на працівників поліції:  невиконання або неналежне виконання службових обов’язків – в 4 інцидентах; затримання або інше обмеження пересування – в 3 інцидентах, підозра на корупційні дії – в 1 інциденті, перевищення необхідної міри застосування сили – в 1 інциденті, катування й мордування – в 1 інциденті. Під час одного з зазначених інцидентів поліцейські спілкувалися з автомобілістами в Донецькій області без передбачених правилами карантину масок на обличчях.

Найприкметніші скарги на поліцію були пов’язані з взаємодією побутових конфліктів. Два з таких конфліктів були пов’язані з домашнім насильством чоловіків щодо жінок, один – з переслідуванням жінки з боку чоловіка. В двох таких випадках на «гарячу лінію» звернулися вищезгадані чоловіки, в одному – одна з вищезгаданих жінок. Одна зі скарг стосувалася бездіяльності поліції і підозри їх в корупційних діяннях, оскільки вони не затримали нападника. Інша – перевищення необхідної міри застосування сили при затриманні правопорушника, його мордування при доставленні в відділок поліції, недбале ставлення до огляду його речей при огляді, що призвело до їх зникнення, а також надмірне перетискання рук поліцейськими наручниками.

Скарги на військовослужбовців Державної прикордонної служби стосувалися  неналежного виконання службових обов’язків, а також ймовірної участі в корупційних діях.

Нагадаємо, за попередній місяць на телефон, Viber та WatsApp «гарячої лінії» з виявлення випадків незаконних дій українських силовиків в Донецькій та Луганській областях команда «Восток SOS» отримала 34 звернення, в яких йшлося про 29 ситуацій.

«Гаряча лінія» з фіксації порушень прав людини з боку силових структур у Донецькій та Луганській областях, працює цілодобово за номером телефону:

+380 (99) 297 64 36

Новини