РОСАТОМ МАЄ БУТИ ВИКЛЮЧЕНИЙ З ГЛОБАЛЬНОГО ДОГОВОРУ ООН

Ми звертаємося до Глобального договору Організації Об’єднаних Націй із метою підтримки його місії закликати компанії узгодити діяльність з універсальними принципами, що стосуються прав людини, трудових відносин, боротьби з корупцією та охорони навколишнього середовища. Зокрема, ми прагнемо висвітлити порушення принципів 1, 2, 3 та 4 з десяти принципів Глобального договору ООН Державною корпорацією з атомної енергії «Росатом», компанією-учасницею Глобального договору.

Нещодавній звіт «В ядерній в’язниці: як «Росатом» перетворив найбільшу в Європі атомну електростанцію на камеру тортур і як світ може це зупинити», опублікований Truth Hounds, проливає світло на звірства, вчинені російськими окупаційними військами на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) з відома Державної корпорації з атомної енергії «Росатом», яка незаконно експлуатує ЗАЕС. 

ЗАЕС – найбільший ядерний об’єкт Європи, що перейшов під контроль російської корпорації з атомної енергетики «Росатом» приблизно 11 березня 2022 року. Як підкреслюється у звіті, дії корпорації «Росатом» є порушенням міжнародних зобов’язань за ядерними договорами, міжнародного гуманітарного права, прав людини, кримінального законодавства та ключових міжнародних документів, як-от Керівні принципи ООН у сфері бізнесу та прав людини, Керівні принципи Організації економічного співробітництва та розвитку для багатонаціональних підприємств і Глобальний договір ООН.

12 березня 2022 року підпорядковані корпорації «Росатом» співробітники, взяли на себе оперативний контроль над ЗАЕС. Викладені у звіті свідчення очевидців і докази свідчать про те, що співробітники корпорації «Росатом» активно співпрацювали з офіцерами Федеральної служби безпеки Російської Федерації (ФСБ). Їхні спільні зусилля охоплювали примусову ініціативу із застосуванням тактики залякування для примусу до співпраці, тиск на працівників, аби вони підпорядковувалися як військовим рф, так і співробітникам корпорації, а також тиск на існуючий персонал ЗАЕС для підписання нових трудових контрактів з корпорацією «Росатом». 5 жовтня 2022 року президентським указом ЗАЕС була незаконно передана в державну власність РФ. 

У звіті підкреслюється співпраця корпорації «Росатом» із військовими рф у проведенні «систематичної, широкомасштабної кампанії викрадень, катувань і вбивств персоналу ЗАЕС і мешканців Енергодара». За попередніми оцінками, під час кампанії було піддано тортурам близько 1 000 осіб, йдеться зокрема й про такі дії:

  • напади з особливою жорстокістю та тяжкі побої;
  • придушення;
  • катування електричним струмом;
  • примушування копати собі могили;
  • інсценування страт;
  • погрози зґвалтування жертв і їхніх родичів, 
  • утримання в переповнених камерах без їжі, води та свіжого повітря.

Підтверджено, що принаймні одна людина була закатована до смерті. 

Запровадивши системну практику катувань до нелояльних працівників ЗАЕС, за відмову співпрацювати з «Росатом» військові рф створили мережу катівень, частина з яких знаходиться на території промзони ЗАЕС, що перебуває в управлінні корпорації «Росатом». Про це свідчить опитування свідків воєнних злочинів, скоєних росіянами на ЗАЕС, яке провела Асоціація родичів політв’язнів Кремля. За оприлюдненою в ЗМІ мером Енергодара Дмитром Орловим інформацією, через катівні на ЗАЕС і в Енергодарівже пройшли щонайменше 1 500 працівників і жителів міста, водночас близько 100 осіб постійно перебувають у полоні. Репресії, утиски, переслідування та незаконні позбавлення волі, які застосовували військові рф за підтримки керівництва корпорації «Росатом», спустошили місто. З 55 000 людей, які проживали до вторгнення російських окупаційних військ, до 10 000 громадян України були змушені залишитися в місті.

Свідки підтверджують, що хоч співробітники та агенти корпорації «Росатом» можуть не брати безпосередньої участі в актах катувань, вони знають про ці практики. Їхню співучасть підкреслює розуміння того, що без їхнього відома або мовчазної згоди застосування катувань було би неможливим. У звіті йдеться: «Існують чіткі докази, які підтверджують, що «Росатом», як державна установа, в особі її окремих співробітників, був і залишається повністю обізнаним про масштаби активної мережі катувань, що діє на території ЗАЕС».

Як зазначено у звіті Truth Hounds, 5 жовтня 2020 року «Росатом» офіційно приєднався до Генеральної Асамблеї ООН. Він видав необхідний Лист-зобов’язання, що підтверджує підтримку Десяти принципів Генеральної Асамблеї щодо поваги до прав людини, навколишнього середовища та боротьби з корупцією.

Про це заявив генеральний директор Держкорпорації «Росатом» Олексій Ліхачов: «Своєю діяльністю «Росатом» прагне створювати сприятливі умови для життя людини…». «Росатом» взяв на себе зокрема й зобов’язання дотримуватися принципів 1 і 2 Глобальної декларації ООН, які передбачають «Підтримку та повагу до захисту проголошених на міжнародному рівні прав людини» та забезпечення того, щоб «Ділові кола не були співучасниками порушень прав людини».

Обсяг зобов’язань детальніше розкривається в Глобальному договорі ООН. По-перше, згідно зі Принципом 11 Генеральної Асамблеї ООН, «Ділові кола повинні поважати права людини. Це означає, що вони повинні уникати порушення прав людини інших і повинні усувати несприятливий вплив на права людини, до якого причетні». Усунення негативного впливу на права людини вимагає адекватних заходів для запобігання, пом’якшення та компенсації шкоди (за необхідності).

Незважаючи на постійну присутність на ЗАЕС від перших тижнів російської окупації та офіційну відповідальність за її експлуатацію з жовтня, як стверджується у звіті Truth Hounds, ймовірно «Росатом» не створив і не запровадив жодних механізмів належної обачності для пом’якшення негативних наслідків своєї участі в управлінні електростанцією.

Присутність корпорації «Росатом» на ЗАЕС характеризується зловживаннями, викраденнями та жорстоким поводженням зі працівниками ЗАЕС та їхніми сім’ями. В умовах активного збройного конфлікту «Росатом», який несе дедалі більшу відповідальність за роботу ЗАЕС (незважаючи на незаконну окупацію), повинен проявляти особливу обережність.

Очевидці надали Truth Hounds чіткі й недвозначні описи катувань та інших злочинів, зокрема й щодо нападів з особливою жорстокістю та тяжких побоїв, удушень, ураження електричним струмом, примушування жертв копати собі могили, інсценування страт, погроз зґвалтувань жертвам і їхнім родичам, утримання під вартою в переповнених камерах без їжі, води і свіжого повітря. На ЗАЕС працівників викрадають з їхніх робочих місць, відвозять на допити або катують співробітники ФСБ, це також відбувається за участю та з відома співробітників або агентів корпорації «Росатом». Опитані Truth Hounds свідки повідомляють, що хоч співробітники корпорації зазвичай не беруть безпосередньої участі в актах катувань, вони повністю обізнані про практику катувань: «Без їхнього відома тортури були би неможливі». Незважаючи на активну співпрацю з окупаційною владою, «Росатом» жодного разу не піднімав питання про серйозні порушення прав людини щодо працівників ЗАЕС.

Отже, за результатами розслідування Truth Hounds, «Росатом» не вживає належних заходів для усунення грубих порушень прав працівників і пом’якшення негативних наслідків, спричинених неефективним управлінням ЗАЕС. «Росатом» порушує зобов’язання з корпоративної етики, викладені у Принципах 11-13 Глобального партнерства ООН.

Не вживши належних заходів для усунення грубих порушень прав працівників і пом’якшення негативних наслідків, спричинених неефективним управлінням ЗАЕС, «Росатом» порушив корпоративні зобов’язання щодо належної обачності, викладені в Принципах 11-13 Глобального партнерства ООН.

«Росатом» сприяв найсерйознішим порушенням міжнародного права – катуванням, а також жорстокому, нелюдському та такому, що принижує гідність, поводженню. Він робить це без належної перевірки дотримання прав людини, в умовах підвищеного ризику порушень прав людини та всупереч прямим доказам таких порушень на своїх об’єктах.

Катування та жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження є порушенням імперативних норм міжнародного права, заборонених ст. 3 Європейської конвенції зі прав людини, ст. 3 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод Європейської конвенції з прав людини, ст. 7 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, статтями 32 та 147 Конвенції (IV) про захист цивільного населення під час війни (IV Женевська конвенція), статтею 75(2) Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів.

Враховуючи описані подробиці, дії корпорації «Росатом» потенційно є порушенням:

  • Керівних принципів 11-13 ООН з питань бізнесу та прав людини;
  • Статті 3 Європейської конвенції з прав людини;
  • Статті 7 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права;
  • Статті 32 та 147 Конвенції (IV) про захист цивільного населення під час війни («GC IV»);
  • Статті 75(2) Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року;
  • Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання;
  • Статті 8(2)(a)(ii) Римського статуту;
  • Статті 7(1)(f) Римського статуту;
  • Статті 7(1)(k) Римського статуту.

Незважаючи на чіткі докази того, що співробітники корпорації «Росатом» переслідували спільну мету з окупаційними силами рф, що призвело до катувань, залякування та жорстокого поводження з персоналом та їхніми сім’ями, участь корпорації в цих діях не призвела до значного впливу на його «Операції, контракти та інші угоди». Незмінність ділових відносин і угод з «Росатом», незважаючи на серйозні звинувачення, що охоплюють ризик для життя, загрозу безпеці, пошкодження майна та екологічну небезпеку, як-от радіаційне опромінення та викид ядерних речовин, ставить питання про необхідність притягнення корпорації до відповідальності, подальшого введення санкцій і забезпечення виконання зобов’язань щодо проведення корпоративної юридичної експертизи. 

Зважаючи на викладену інформацію, ми переконані, що триваюча участь корпорації «Росатом» у Глобальному договорі ООН не лише підриває основну місію ГД ООН, а й підтверджує та легітимізує внесок і співучасть коропрації «Росатом» у діях, що суперечать міжнародному праву у галузі прав людини та гуманітарному праву.

Ми звертаємося зі проханням виключити «Росатом» зі Глобального договору ООН. Дякуємо за увагу до цього важливого питання та сподіваємося на швидкі дії задля розв’язання критичної проблеми.

Організації-підписанти, які отримали звернення:

  • БО «Схід SOS»;
  • B4Ukraine;
  • Dixi;
  • Центр глобалістики «Стратегія ХХІ»;
  • Коаліція 5 ранку;
  • Об’єднання родичів політв’язнів Кремля; 
  • Центр громадянських свобод.
Новини