Річниця визволення Херсону – виставка українського художника Ігоря Баликова

11 листопада 2022 року Збройні Сили України визволили Херсон. Область добре знайома екіпажам Благодійного фонду «Схід SOS». Команда регулярно допомагає місцевим жителям, які потерпають від російської агресії. З нагоди річниці деокупації розповідаємо історію українського художника Ігоря Баликова. 9 жовтня 2023 року ми врятували його разом із 2 собаками та 35 картинами з села Ольгівка (Бериславський район). 

«У криваві дні мистецтво стало для мене надією. Втікаючи від жахливої реальності, я занурювався у творчість. Писав картини, а потім переховував їх від окупантів. Жінка переживала, що моя зухвалість призведе до жахливих наслідків», – поділився він.

Ігор почав писати картини 4 роки тому, до цього працював із деревом. В умовах окупації створив понад 40 робіт. Деякі заховав у домі, який 25 жовтня 2023 року знищила армія рф. 

«У будинок потрапила авіаційна бомба, будівля згоріла вщент. Я одразу подумав про те, що могло статися, якщо я не наважився би на евакуацію. Думаю, точно не вдалося би врятуватися», – зізнався митець.

Повномасштабна війна застала його в селі Стара Збур’ївка, що від перших днів було окуповане. Шлях додому супроводжувався канонадою вибухів. Аби вберегти життя, довелося подолати понад 25 км пішки. Рідний населений пункт також оточили загарбники – окупанти рф облаштували фільтраційні пункти, в них оглядали особисті речі, перевіряли телефони та проводили допити. На щастя, 11 листопада 2022 року ЗСУ звільнили село.

Художник неодноразово рятував людей. Навесні 2023 року, коли росіяни вчергове обстріляли Ольгівку, разом із сином допоміг і сусідам, одного з яких було поранено. 

«Ми підхопили Льоню, в нього влучили уламки. На шляху до укриття вороги почали прицільний обстріл по нам. Здавалося, що 60 метрів тривали вічність… Мені та моїй сім’ї не буде соромно – ми допомогли багатьом. Згодом настав час виїжджати. Дякую фонду та всім, хто ризикує життям задля інших. Ніхто не заслуговує померти від ворожої кулі», – впевнений він.

Історія Ігоря Баликова – одна з десятків тисяч врятованих фондом. Побачити роботи художника можна в межах виставки «Хроніки евакуації», що розпочалася 16 листопада триватиме до 12 грудня 2023 року у Галереї протестного мистецтва (місто Київ, вулиця Липська, 16).

Детальна інформація про можливості евакуації тут.

Новини