«Військові збори» в «Л/ДНР» та ситуація з COVID-19: порушення прав людини на ТОТ, зафіксовані у листопаді

У листопаді 2020 року на тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей України, були виявлені нові факти порушень прав людини: створення паралельної правової системи, порушення права власності. На жаль, усі ці порушення прав людини стали «нормою» для жителів територій так званих «народних республік».

Примус до членства в «громадських» організаціях і участі в «патріотичних» і «соціальних» акціях «ЛНР» і «ДНР». Залучення дітей до пропаганди

На тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей, під виглядом «військово-патріотич- ного виховання» ведеться антиукраїнська пропаганда серед дітей, підлітків і молоді із залученням їх до членства в «громадських» ор- ганізаціях. Працівники бюджетних підприємств, на яких введене так зване «зовнішнє управління», не мають можливості відмовитися від участі в діяльності «громадських» організацій, оскільки ризику- ють піддатися серйозному тиску та переслідуванням. Дані дії представників окупаційних адміністрацій кваліфікуються як порушення «свободи асоціацій».

11 листопада 2020 року в селищі міського типу Фрунзе Слов’яносербського району відкрилося територіальне відділення громадського руху (ГР) «Мир Луганщині» для працівників сільськогосподарської галузі.

Створення паралельної правової системи, адвокатури, нотаріату, судів

На тимчасово окупованих Донецькій і Луганській областях окупаційні адміністрації Російської Федерації та підконтрольні їм засоби масової інформації продовжують інформувати місцевих жителів і світову спільноту про діяльність своїх «державних органів». Відзначимо, що ця діяльність не має юридичної сили та спрямована тільки на демонстрацію так званої «державності» в «республіках».

На підконтрольній угрупованню «ЛНР» території з 1 жовтня 2020 року так зване «ДІБДР ДАІ ЛНР» (тобто державна інспекція з безпеки дорожнього руху) розпочала операцію під умовною назвою «Доку- мент», яке передбачає перевірку наявності місцевої «реєстрації» в автомобілів. Про це повідомляє прес-служба «МВС ЛНР».

За півтора місяці від початку «операції» «співробітники ДАІ ЛНР».

 6,5 тисяч разів оштрафували водіїв за відсутність «номерів ЛНР» — водії використовували українські. Про це повідомляє «МВС ЛНР».

Розмір «адміністративного штрафу» складає від 500 до 800 рублів (180—290 гривень). За повторне порушення — штраф у розмірі від 3 000 до 5 000 рублів (1 100—1 800 гривень) або позбавлення права керування машиною на термін від одного до трьох місяців.

13 листопада 2020 року «уряд ДНР» прийняв постанову «Про внесення змін до Правил надання поштових послуг в Донецькій Народній Республіці».

Зокрема, були змінені пункти, де слова «гривня» і «національна валюта» були замінені на «російський рубль». Пункти стосуються грошових переказів і оплати поштових послуг.

З 18 листопада 2020 року так звана «ДНР» почала видаляти з «документів ДНР» згадування про гривню. В «уряді ДНР» пояснили, що таким чином «офіційна документація» приводиться у відповідність з «чинним законодавством».

Порушення права на свободу віросповідання

Хочемо нагадати, що на території ОРДЛО всі непідконтрольні або не згодні з вимогами бойовиків релігійні установи були закриті. А ті, що погодились перебувати під контролем «Л/ДНР», продовжують працювати.

В ефірі «Громадського радіо» муфтій Саїд Ісмагілов нагадав, що мечеть, в якій він працював, була закрита два роки тому.

«Ні, її (мечеть — ред.) не відчинили, вже більше двох років стоїть абсолютно зачиненою. Ми навіть не знаємо, в якому стані вона все- редині. Вона була опечатана після обшуку і звинувачення громади у роботі на українську розвідку, а після того, як громаду звинувати- ли у тому, що вони є екстремістами, імам та людина, яка перебувала у мечеті під час обшуку, були викликані до «МДБ «ДНР». Був допит, із них взяли підписку про невиїзд і мечеть після обшуку опечатали, вона не функціонує», — каже імам.

За його словами, мусульмани, які перебувають на окупованих територіях, відвідують ті мечеті, які дуже прискіпливо контролюються так званим «МДБ «ДНР».

Порушення права власності

У листопаді 2020 року на тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей, триває процес так званої «націоналізації» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України або належать громадянам України, які прожи- вають з початку конфлікту на території, підконтрольній Україні. На нашу думку, наведені нижче факти слід кваліфікувати як порушення права власності. Слід зазначити, що дані порушення носять на території окупованих районів Луганської та Донецької областей системний і масовий характер

• Так званий «фонд держмайна ДНР» у листопаді 2020 року не публікував повідомлень про передачу в оренду об’єктів безхазяйного нерухомого майна.

• Утакзваній«ЛНР»улистопаді2020рокутакзваним«державним комітетом податків і зборів» було розміщено 33 оголошення про виявлення різного безхазяйного майна.

Серед оголошеного безхазяйним майна вказані:

• майно юридичних осіб:

рухоме майно санаторію-профілакторію «Шахтарські зорі», 1 428 одиниць найменувань: офісні та кімнатні меблі, побутова і офісна техніка, предмети інтер’єру, медична техніка та інвентар, обладнання для утримання і обслуговування житлових будинків, транспортні засоби та предмети для чищення й прибирання приміщень, їдальня і кухонне приладдя, текстиль, килимові покриття, книги, будівельні матеріали та витратні матеріали для оздоровчих процедур та інше.

Будівля з критою трибуною, нежитлова одноповерхова будівля, а також спортивне обладнання: футбольні ворота, баскетбольні щити, спортивні снаряди, спортивні майданчики, стрибкова яма й т.п.

Нежитлові будівлі з прибудовами, будівля цеху з крильцями, верста- ти металеві, ковадла, універсальні заточувальні верстати, повітряний компресор, ємність для зливу відпрацьованого масла, заточувальний верстат, сигналізатор пластмасовий, механічна підвісна кран-балка.

Комплекс критий тік, в якому 15 найменувань дрібних нежилих буді- вель і господарські будівлі.

Вагончик-побутівка, торгові кіоски, обладнання та побутова техніка. Об’ємні світлові вказівники, стовпи освітлення, холодильні вітрини, громовідводи, прожектори, електричні щити, рекламні щити, металоконструкція-надбудова у вигляді оглядового майданчика з огорожею. Устаткування для банкомату: діверт-касети, 4 кеш-касети.

• майно фізичних осіб:

легкові автомобілі, водяна спостережна свердловина, водозабір- на свердловина, свердловини, колодязь, розширювальний бачок, металеві ящики, залізничні щипці, вогнегасники, залізничний візок, верстат, кондиціонери, спліт-системи, сейфи, виставкові меблі, електроінструменти, офісні меблі, бойлери, насоси, газонокосарки, табло електронне, холодильники, меблі, предмети побуту, текстиль, комп’ютерна техніка, господарський інвентар, офісні меблі, сейфи, пожежні щити, електрощитова, комп’ютерна техніка, човен гумовий з мотором і бензобаком, поліграфічної продукція, тютюнові вироби.

COVID-19 в ОРДЛО

У Міністерства охорони здоров’я України відсутні дані про ситуацію з COVID-19 на непідконтрольних територіях Донбасу та окупованому Криму.

За статистикою, яку дають в так званій «ДНР», всього станом на 27 листопада 2020 року зареєстрованих і підтверджених випадків інфекції COVID-19—10 478, 5042 осіб одужали, 975 померли.

У так званій «ДНР» з 5 листопада 2020 року в статистику додають ви- падки захворювання, які виявлені не тільки за даними тестування, а й за клінічними показаннями. Даний факт говорить про брак тестів.

У так званій «ЛНР» за їхньою статистикою, на 27 листопада 2020 року зареєстровано 1770 випадків захворювань COVID-19, виписані з ліка- рень 1541 людини, померло 140.

На території ОРДЛО відсутні вільні ЗМІ й про проблеми, пов’язані з епідемією, ми можемо судити тільки за повідомленнями й комента- рями в соцмережах, а також за непрямими ознаками.

7 листопада 2020 року в соціальній мережі фейсбук з’явилася непідтверджена інформація про те, що ватажок «ЛНР» Леонід Пасічник таємно лікувався у Росії від двосторонньої пневмонії.

«Леонід Пасічник протягом жовтня 2020 року захворів двосторонньою пневмонією. Його лікування проходило в РФ. Що характер- но, він був то в Ростовській, то в Воронезькій області. В кінці жовтня 2020 року він перебував у Москві. На сьогоднішній день Пасічник приступив до координації справ в ОРЛО». Про це повідомляє «Восточная правозащитная группа», посилаючись на власні джерела.

Попри карантинні обмеження, в так званій «ЛНР» збирають більше 380 резервістів і бійців «запасу» на «військові збори». Відпо- відний «наказ» 16 листопада 2020 року опублікував голова угруповання «ЛНР» Леонід Пасічник.

В одному з пунктів «наказу» йдеться, що на ці «військові збори» не поширюється заборона на проведення масових заходів, яка була введена через загрозу поширення коронавірусу.

Разом з тим, «народній міліції» доручено забезпечити дотримання соціальної дистанції 1,5 метра серед учасників зборів, а також вико- ристання масок і рукавичок.

У так званій «ДНР» також оголосили про «військові збори» з 23 по 27 листопада 2020 року. Відповідний «наказ» 21 листопада 2020 року опублікував глава угруповання «ДНР» Денис Пушилін.

У преамбулі до «наказу» говориться, що «заходи проводяться з метою контролю наявності громадян, які перебувають в запасі і приписані до військових частин (призначених в спеціальні формування), для комплектування резервних підрозділів і підрозділів мобілізаційного резерву».

У так званій «ДНР» 26 листопада 2020 року на селекторній нараді са- мопроголошеного голови «ДНР» Дениса Пушилина з виконуючим обов’язки «міністра охорони здоров’я» Олександром Опріщенко були озвучені проблеми лікарень у зв’язку з епідемією: низька забезпеченість ковідних баз лікарськими препаратами (низькомолекулярними гепаринами, антибіотиками широкого спектру дії і рядом інших препаратів).

Зокрема, гостру нестачу ліків медики відмічають в Відділковій лікарні станції Дебальцеве, Центральній міській лікарні Докучаєвська, Центральній міській лікарні в Зугресі, Центральній міській клінічній лікарні No 3 міста Донецька, а також в міській лікарні No 5 міста Макіївки.

Також є затримка поставок медикаментів і виробів медичного при- значення до Клінічної рудничної лікарні, перинатального центру Макіївки, Інституту невідкладної і відновної хірургії ім. В. К. Гусака, Центральної міської клінічної лікарні No 6 міста Донецька. Проблеми з поставками ліків пов’язують з дефіцитом на ринку Росії.

Виконуюча обов’язки начальника «Управління охорони здоров’я» адмі- ністрації міста Донецька Наталя Бабенко озвучила ряд проблем: кадровий дефіцит на первинному рівні і в госпітальних базах, не вистачає фа- хівців терапевтичного профілю і анестезіологів; на первинному рівні— неможливість лабораторного обстеження, в тому числі експрес-тестами, амбулаторних пацієнтів на коронавірусну інфекцію; нестача засобів індивідуального захисту, медикаментів, бактерицидних опромінюва- чів, автоклавів, сухожарових шаф, силіконових одноразових масок та концентраторів; в ЦМЛ No 17 і ЦМКЛ No 24 при зниженні температури на вулиці може відбутися замерзання системи киснепроводу.

Головний «державний санітарний лікар ЛНР» Дмитро Докашенко повідомив, що введення ряду обмежувальних заходів та їхнє дотри- мання жителями Республіки сприяли зниженню рівня захворювано- сті на вірусні інфекції.

Також Докашенко додав, що «при цьому захворюваність на коронавірусну інфекцію в нас на даний момент має поодинокі випадки і не наростає».

В так званій «ЛНР» надзвичайна санітарно-протиепідемічна комі- сія змінила час роботи підприємств громадського харчування, тепер вони можуть бути відкриті до 19:00, раніше вони працювали до 15:00.

При цьому школярів не переводять на очну форму навчання, так як спостерігається «незначне підвищення рівня захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції серед дітей у віці від 5 до 14», — про це повідомляє «міністр охорони здоров’я ЛНР» Наталія Пащенко.

Так звані ЗМІ «Л/ДНР» продовжують повідомляти про смерті відомих діячів, причини смерті яких часто не вказуються.

27 жовтня 2020 року в Донецьку помер один з діячів «Комуністичної партії ДНР» Микола Рагозін. Про це повідомляється на сайті «Цен- трального комітету Компартії ДНР».

12 листопада 2020 року помер «депутат» угруповання «ДНР» Дмитро Перепьолкін. Про це в своєму Telegram-каналі повідомив його коле- га по «парламенту» Владислав Бердичівський. Про причини смерті 51-річного Перепелкина не повідомляється.

13 листопада 2020 року в так званій «ДНР» померла начальниця «Цен- тру зайнятості ДНР» 65 літня Тамара Козенко. Причина її смерті в пові- домленні не вказана. Про це повідомило так зване «ЗМІ ДНР» «ДАН».

17 ноября 2020 року на 52-му році життя помер директор підприєм- ства «Східвугілля» Володимир Шатохін. Про це повідомляє «ЗМІ ЛНР» «ЛІЦ».

Підприємство «Східвугілля» контролює всі «націоналізовані» шахти на території ОРЛО, Володимир Шатохін очолив його у квітні 2020 року. При- чина смерті Володимира Шатохіна не вказана. Однак за даними автора місцевої газети «XXI століття» Артема Порвіна, він помер від пневмонії.

Так званий «міністр будівництва і ЖКГ» угруповання «ДНР» Сергій Наумець перехворів на коронавірус. Про це він розповів в ефірі се- паратистського телеканалу «Юніон». Раніше про хворобу Наумця в «ДНР» не повідомляли.

24 листопада 2020 року помер суддя «Верховного Суду ЛНР» Борис Кошелев. Причину смерті 60-річного Кошелеева не називають. Про це повідомляється на сайті «Верховного суду».

Дивитися результати моніторингу в PDF українською мовою.

Посмотреть результаты мониторинга в PDF на русском языке.

Read PDF in English.

Новини