Огляд порушень прав людини в окупованих районах Луганської та Донецької областей | Листопад 2019

У листопаді 2019 року в окупованих Луганській і Донецькій областях, які зв’язані з адміністрацією Російської Федерації, були виявлені нові факти порушень прав людини: незаконні затримання та обмеження свободи пересування цивільних осіб, створення паралельної правової системи, порушення права власності, залучення неповнолітніх до пропаганди. На жаль, усі ці порушення прав людини стали «нормою» для жителів територій так званих «народних республік».

1. Незаконні арешти, затримання й обмеження свободи пересування

Жителя Луганська Коротких М.Ю. так званий «верховний суд ЛНР» 13 листопада 2019 року засудив до 12 років позбавлення волі «за вчинення злочину, передбаченого ст. 335 КК ЛНР». У рамках кримінальної справи, порушеної слідчим відділом так званої «МДБ ЛНР», «встановлено, що 39-річний громадянин Луганської Народної Республіки здійснив державну зраду у формі шпигунства та надання допомоги іноземній державі в діяльності, спрямованій проти безпеки Республіки».

Житель Донецька Ф. отримав 5,3 роки в’язниці за участь у терористичному співтоваристві. Також у повідомленні йдеться про те, що «з листопада 2016 року по червень 2017 року житель Донецька Ф. виконував завдання, поставлені перед ним терористичним співтовариством, спрямовані на заподіяння шкоди громадській безпеці ДНР». Далі уточнюється, які саме дії вчиняв громадянин Ф. для виконання «завдань»: «фігурант кримінальної справи використовував свою участь у терористичному співтоваристві з метою безперешкодного перетину лінії розмежування з боку України в ДНР, через КПВВ «Мар’їнка», для отримання соціальних виплат, здійснення приватних пасажирських перевезень, доставки посилок з території України». Ця новина з’явилася на сайті так званої «генеральної прокуратури ДНР» 13 листопада 2019 року.

Мазуров С.Ю. був засуджений до 14 років позбавлення волі за участь «у терористичному співтоваристві та співробітництво зі спецслужбами України». Мазуров С.Ю. працював водієм у компанії-перевізнику та, як стверджує так звана «генеральна прокуратура ДНР» восени 2016 року «отримав від співробітників СБУ пакет з продуктами харчування, в якому було заховано зброю. Пакет із вмістом він перевіз на територію ДНР для подальшого використання зброї одним з учасників терористичного співтовариства».  Повідомлення було опубліковане на сайті так званої «генеральної прокуратури ДНР» 14 листопада 2019 року.

Назаренко І.Ф.  був засуджений до 11 років позбавлення волі за «шпигунство на користь служби безпеки України».  Чоловіка звинувачують у тому, що він з травня по червень 2017 року виконував фотозйомку документів, які підтверджують факт проходження особами військової служби та служби у «міліції» так званої «ДНР», та передавав фото до СБУ.

Найманці РФ передали українській стороні тіло без органів і заявили, що нібито  це воїн Роман Беспалий, який потрапив у полон 22 травня 2019 року разом з сімома іншими бійцями 53 бригади. У жовтневому огляді ми писали про допис блогера у твіттері щодо самогубства бійця 53 бригади.

До Дніпра на процедуру упізнання прибули дружина Романа Беспалого Анжела та його батько. Однак ні дружина, ні батько не впізнали Романа. «Це не він. Чий це солдатик, я не знаю, але родичам я співчуваю», – сказала жінка. Про це повідомляє ТСН у своєму сюжеті  17 листопада 2019 року.

Спеціальна моніторингова місія (СММ) ОБСЄ у своєму звіті 19 листопада 2019 року повідомила про те, що 17 листопада 2019 року о 08:08 машина швидкої допомоги з номерними знаками Російської Федерації в’їхала на неконтрольований Україною пункт пропуску Гуково з боку Російської Федерації та припаркувалася поруч з головною будівлею.

Водій і фельдшер дістали носилки й увійшли до будівлі. О 08:28 медична бригада завантажила носилки з тілом до машини швидкої допомоги та поїхала назад у Російську Федерацію.

Другий випадок місія зафіксувала 18 листопада 2019 року об 11:13 на неконтрольованому Україною пункті пропуску «Донецьк». Машина швидкої допомоги з трьома медичними працівниками на борту заїхала з боку Російської Федерації. Об 11:24 швидка допомога повернулася в Російську Федерацію з одним пацієнтом на борту.

Жителя Харкова, ім’я якого не називають, так званий «верховний суд ЛНР» засудив до 10 років позбавлення волі за звинуваченням у «шпигунстві».

Також стверджується, що обвинувачений раніше притягувався до кримінальної відповідальності на підконтрольній Україні території та проходив службу за контрактом у «народній міліції ЛНР». Чоловік обвинувачується у збиранні та передачі відомостей про час, місця виконання бойових завдань, склади і маршрути пересування підрозділів НЗФ розвідці України. Про це повідомляє 20 листопада 2019 року прес-служба так званої «генеральної прокуратури ЛНР».

2. Створення паралельної правової системи, адвокатури, нотаріату, судів

В окупованих Донецькій і Луганській областях окупаційні адміністрації Російської Федерації та підконтрольні їм засоби масової інформації продовжують інформувати місцевих жителів і світову громадськість про діяльність своїх «державних органів». Відзначимо, що ця діяльність не має юридичної сили та спрямована тільки на демонстрацію так званої «державності» в «республіках».

«Депутати» так званої «народної ради ЛНР» 19 листопада 2019 року в ході пленарного засідання розглянули в першому та другому читаннях і прийняли закон ­«Про внесення зміни до Закону Луганської Народної Республіки «Про Державний прапор Луганської Народної Республіки». Закон «Про внесення змін до Закону Луганської Народної Республіки «Про розвиток сільського господарства». Закон «Про внесення змін до статті 343 Кримінального кодексу Луганської Народної Республіки і Кодексу Луганської Народної Республіки про адміністративні правопорушення». Закон «Про внесення зміни до статті 74 Кримінального кодексу Луганської Народної Республіки». Закон «Про внесення змін до Трудового кодексу Луганської Народної Республіки».  

3. Примус до членства в «громадських» організаціях та участі в «патріотичних» і «соціальних» акціях «ЛНР» і «ДНР». Залучення дітей до пропаганди

В окупованих Донецькій і Луганській областях, контрольованих окупаційною адміністрацією РФ, під виглядом «військово-патріотичного виховання» ведеться антиукраїнська пропаганда серед дітей, підлітків і молоді із залученням їх до членства в «громадських» організаціях.

Працівники бюджетних підприємств, на яких введено так зване «зовнішнє управління», не мають можливості відмовитися від участі в діяльності «громадських» організацій, оскільки ризикують піддатися серйозному тиску та переслідуванням. Дані дії представників окупаційних адміністрацій кваліфікуються як порушення «свободи асоціацій». У Луганську представники так званого «громадського руху» «Мир Луганщині» відвідали показ спектаклю Луганського академічного російського драматичного театру імені Павла Луспекаєва «Час. Вибір. Воля». Вистава «Час. Вибір. Воля» поставлений за пропагандистськими поетичними творами авторів так званої «ЛНР» про війну на Донбасі. Про це повідомляє «ЗМІ ЛНР» «Луганский информационный центр» 21 листопада 2019 року.

В Антрациті та Антрацитівському районі, в Сорокинському районі (колиш. Краснодонський), у Хрустальному (колиш. Красний Луч), у Лутугінському районі, в Перевальському районі та в Кадіївці 26 листопада 2019 року пройшли акції та флешмоби на честь п’ятої річниці публікації так званою «Народною Радою ЛНР» закону «Про Державний прапор ЛНР».

В «акціях» брали участь працівники місцевих адміністрацій, бюджетних установ, учасники так званого громадського руху «Мир Луганщині», пенсіонери, а також діти шкільного та дошкільного віку.

У Донецьку цього ж дня так зване «Міністерство інформації ДНР» провело захід для вихованців Кадетського корпусу імені Олександра Захарченка. Захід називався «Кадети – спадкоємці георгіївської слави» та був присвячений Дню Георгіївського хреста.

4. Порушення прав власності

У листопаді 2019 року на території Луганської та Донецької областей, що знаходяться під контролем окупаційної адміністрації РФ, триває процес так званої «націоналізації» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України або належать громадянам України, які проживають з початку конфлікту на території, підконтрольній Україні. На нашу думку, наведені нижче факти слід кваліфікувати, як порушення права власності. Слід зазначити, що дані порушення носять на території окупованих районів Луганської та Донецької областей системний і масовий характер.

Так званий «Фонд держмайна ДНР» у листопаді 2019 рокуповідомив про шість об’єктів безхазяйного нерухомого майна, які має намір передати в оренду.

У так званій «ЛНР» у листопаді 2019 року так званим «державним комітетом податків і зборів» було розміщено 26 оголошень про виявлення різного безхазяйного майна.

Серед оголошеного безхазяйним майна зазначені:

– майно юридичних осіб: платіжні термінали самообслуговування, прилади обліку, рекламні конструкції, обладнання для телестудії, оргтехніка, офісні меблі, банкомати, адміністративні будівлі, вантажні вагони;

– майно фізичних осіб: торгівельний павільйон, автомобілі, гроші, сигаретні блоки, водяний лічильник.

При цьому варто відзначити, що заяви від власників такого майна приймаються у період від 1 до 60 днів з дня виходу оголошення. Після закінчення цього терміну майно та підприємства переходять під контроль «ЛНР».

Моніторинг підготовлений за підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини в партнерстві з німецькою неурядовою організацією DRA. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією МЗС Німеччини.

Дивитись PDF українською мовою >>>
Завантажити PDF українською мовою >>>
Смотреть PDF на русском языке >>>
Скачать PDF на русском языке >>>
Усі огляди порушень прав людини в окремих районах Луганської та Донецької областей  >>> 


Контакти:
[email protected]
+38 (099) 736 42 41

Новини