Дискусія «Свобода під прицілом»

Продовжуємо розповідати про Фестиваль думок 2023, що відбувся 30 вересня в Києві.

Дискусія «Свобода під прицілом: витіснення проукраїнських активістів зi сходу України» об’єднала учасників навколо теми переслідування на територіях Донеччини та Луганщини, що від 2014 року тимчасово окуповані росією. У межах дискусії документатори представили й аналітичний звіт «Зміна демографічного складу населення на окупованій території Донецької та Луганської областей», що містить 137 кейсів переслідувань.

Спікери та спікерки:

  • Наталія Каплун – координаторка напряму документування БФ «Восток SOS», аналітикиня;
  • Аріф Багіров – громадський діяч із міста Сєвєродонецьк;
  • Ігор Чудовський – адвокат, партнер Адвокатського об’єднання «Чудовський та партнери», громадський активіст.

Модерувала дискусію Яна Салахова – представниця ГО «Театр змін».

Як розповіла аналітикиня Наталія Каплун, переслідування проукраїнських активістів було масовим і систематичним, що призвело до демографічних змін і є порушенням міжнародного гуманітарного права. Внаслідок цього жителі з активною позицією вимушено переїхали.

«До початку війни в 2014 році на території Луганщини-Донеччини проживали близько 3,5-4 мільйони осіб. Ми підрахували, що кількість активістів, які виїхали через переслідування, склала від 60 до 100 тисяч», – зазначила Наталія.

Звіт пропонує Уряду планувати деокупацію та життя звільнених територій з урахуванням того, що наразі там майже відсутнє населення з активною позицією. Після років переслідування окупантами доведеться також провести чимало роботи з молоддю: інформувати про права людини, основи демократії, розповідати про інший спосіб життя. Наталія Каплун висловила сподівання, що винні понесуть кримінальну відповідальність.

Крім того, учасники розмірковували про значення громадських активістів в Україні та обговорювали, чому окупаційна влада переслідує саме цю групу людей. Торкнулися й екстрадиції злочинців, які діяли на тимчасово окупованих територіях і згодом виїхали за кордон. 

За словами Ігоря Чудовського, швидко засудити воєнних злочинців складно та практично неможливо, на це можуть піти десятиліття. Аби довести їхню провину, потрібно проводити слідчі дії на ТОТ. Тож дуже важливою є допомога міжнародних структур, що документують воєнні злочини на території України. БФ «Восток SOS» співпрацює з Офісом Генпрокурора, Донецькою та Луганською прокуратурами, а також спілкується з очевидцями, аби фіксувати воєнні злочини росіян. 

Від імені фонду дякуємо волонтерам, які допомогли втілити подію в реальність. Згадати програму можна за посиланням.

Партнерами та співорганізаторами панельних дискусій стали: ГО «Навчай для України», Центр прав людини ZMINA, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Мережа DOCU/CLUB ГО «Докудейз», Коаліція громадських організацій, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих від збройної агресії проти України, ГО «Підтримай дитину» та інші. 

Фестиваль думок організовує БФ «Восток SOS» за підтримки естонської організації «Mondo» та Посольства Естонії в Україні у межах реалізації проєкту «Підтримка постраждалих унаслідок війни вразливих груп населення та жителів віддалених територій України» за фінансової підтримки Європейського Союзу в партнерстві з Мережею DOCU/CLUB ГО «Докудейз».

Новини