Огляд порушень прав людини в тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей: Березень 2020 року

У березні 2020 року на тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей України, були виявлені нові факти порушень прав людини: незаконні затримання та обмеження свободи пересування цивільних осіб, створення паралельної правової системи, порушення права власності. На жаль, усі ці порушення прав людини стали «нормою» для жителів територій так званих «народних республік».

Незаконні арешти, затримання й обмеження свободи пересування

У лютому так звана «ДНР» відмовилася вносить до обмінного список соцпрацівницю благодійного фонду «Клуб Світанок» Наталію Зеленину. Жінку ось уже 28 місяців утримують в СІЗО Донецька. Колега Наталі доповідає, що у неї був знайдений «препарат ЗПТ бупренорфіну, легально отриманий в Вінницькому обласному наркодиспансері. У грудні 2019 року Наташу засудили до 11 року позбавлення волі за «контрабанду» наркотиків».

Це повідомлення з’явилося в соцмережі Фейсбук 1 березня 2020 року на сторінці очільниці правління Євразійської Жіночої Мережі зі СНІДу Світлани Мороз.

Жителя Маріуполя Отверткина Олександра Миколайовича, 1975 року народження, співробітники так званого «МГБ ДНР» затримали за підозрою в «роботі на СБУ». Так само в повідомленні йдеться про те, що Олександр нібито «робив спроби з визначення місцеперебування, а також здійснював збір інформації щодо Клипа Едуарда Вікторовича з метою його подальшої ліквідації».

Повідомлення про затримання Олександра Отверткина в так званому ЗМІ «ДНР» з’явилося 2 березня, але в тексті говориться, що чоловік був затриманий в липні 2019 року.

Попову Алевтину Анатоліївну так званий «суд ЛНР» визнав винною в скоєнні злочину, передбаченому ст. 335 «УК ЛНР» і засудив до 12 років позбавлення волі за «державну зраду».

Також повідомляється, що Попова Алевтина нібито збирала для СБУ «відомості щодо чинних і колишніх військовослужбовців «Народної міліції» та інших силових відомств, а також державних службовців».

Жителя Шахтарська «П» «суд ДНР» засудив на 12 років з відбуванням покарання у виправній колонії суворого режиму за «вчинення злочину, передбаченого ст.321 КК ДНР».

Нібито чоловік за завданням СБУ «здійснював шпигунську діяльність на території ДНР в період з серпня по листопад 2016 року, виконував завдання, спрямовані на заподіяння шкоди громадській безпеці ДНР».


Створення паралельної правової системи, адвокатури, нотаріату, судів

На тимчасово окупованих Донецькій і Луганській областях окупаційні адміністрації Російської Федерації та підконтрольні їм засоби масової інформації продовжують інформувати місцевих жителів і світову спільноту про діяльність своїх «державних органів». Відзначимо, що ця діяльність не має юридичної сили та спрямована тільки на демонстрацію так званої «державності» в «республіках».

Так звана народна рада «ДНР» позбавила українську мову «державного статусу» на підконтрольній бойовикам території. Відповідна поправка в «конституцію ДНР» була прийнята 6 березня 2020 року.

«Депутати» так званої «народної ради ЛНР» 12 березня 2020 року під час пленарного засідання розглянули в першому і другому читаннях і прийняли закон «Про внесення змін до статті 54 Сімейного кодексу Луганської Народної Республіки і статтю 66 Закону Луганської Народної Республіки «Про освіту»; закон «Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства Луганської Народної Республіки»; закон «Про внесення зміни до статті 148 Кримінального кодексу Луганської Народної Республіки». А також закон «Про внесення змін до Трудового кодексу Луганської Народної Республіки».

Примус до членства в «громадських» організаціях і участі в «патріотичних» і «соціальних» акціях «ЛНР» і «ДНР». Залучення дітей до пропаганди

На тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей, під виглядом «військово-патріотичного виховання» ведеться антиукраїнська пропаганда серед дітей, підлітків і молоді із залученням їх до членства в «громадських» організаціях. Працівники бюджетних підприємств, на яких введено так зване «зовнішнє управління», не мають можливості відмовитися від участі в діяльності «громадських» організацій, оскільки ризикують піддатися серйозному тиску та переслідуванням. Дані дії представників окупаційних адміністрацій кваліфікуються як порушення «свободи асоціацій».

У Макіївці так звана «громадська організація» «Молода Республіка» 13 березня 2020 року організувала безкоштовний показ документального фільму «Позивний «Донецьк»: історія одного аеропорту».

У Луганську близько 400 молодих людей стали учасниками «Руської пробіжки», присвяченої до шостих роковин початку «Російської весни».


Порушення права власності

У лютому 2020 року на тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей, триває процес так званої «націоналізації» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України або належать громадянам України, які проживають з початку конфлікту на території, підконтрольній Україні. На нашу думку, наведені нижче факти слід кваліфікувати як порушення права власності. Слід зазначити, що дані порушення носять на території окупованих районів Луганської та Донецької областей системний і масовий характер.

Серед оголошеного безхазяйним майна зазначені:

  • майно юридичних осіб: виробничі будівлі, котельня, склад, торгові павільйони, естакада, будівля прохідної, будівля торгового центру, нежитлові приміщення, металеві рекламні конструкції, обладнання для станцій мобільного зв’язку, легковий автомобіль, обладнання зв’язку, банкомати та касети для готівкових коштів, системні блоки, роутери, навантажувач з крановою стрілою, офісні меблі, сейфи, судове обладнання, оргтехніка, банківське обладнання, спирт етиловий;
  • майно фізичних осіб: вогнегасник вуглекислотний, грошові кошти, автомобілі, спирт етиловий.

При цьому варто відзначити, що заяви від власників такого майна приймаються у період від 1 до 60 днів з дня виходу оголошення. Після закінчення цього терміну майно та підприємства переходять під контроль «ЛНР».


COVID-19 в ОРДЛО

18 березня 2020 року «Міністр охорони здоров’я» так званої «ЛНР» Наталя Пащенко на брифінгу заявила, що «передумови для введення карантину в школах Республіки через загрозу поширення коронавируса нового типу в даний час відсутні». Однак з 23 березня в школах розпочалися весняні канікули. Студенти ж продовжують відвідувати заняття.

Точну кількість тестів для виявлення COVID-19 Наталя Пащенко так само не повідомляє. Є тільки розмиті формулювання на кшталт «ЛНР у своєму розпорядженні має достатню кількість експрес-тестів для виявлення коронавируса нового типу».

Санепідемслужба так званої «ЛНР» продовжує стверджувати, що на непідконтрольній Україні території Луганської області медики не виявили жодного випадку зараження на COVID-19. «Також в лікувальних установах ЛНР немає жодного хворого з підозрою на цю інфекцію. Під динамічним наглядом наших лікарів 22 хворих на застуду сидять на карантині вдома»

20 березня 2020 року СЕС так званої «ЛНР» повідомила, що на карантин з 23 березня відправлять лише позашкільні установи Луганська через загрозу COVID-19.

На території так званої «ЛНР” не дотримуються карантину і продовжують масові заходи. 25 березня 2020 року в приміщенні актового залу антрацитівського музею святкували День працівника культури. Судячи з фото в закритому і досить маленькому приміщенні зібралося близько 40 людей. Люди сидять досить щільно й ні про яку дистанцію в півтора чи два метри й мови немає.

У Ровеньках в цей же день керівник виконкому тервідділення Громадського руху «Мир Луганщині» Анатолій Пигида зустрічався з трудовим колективом працівників сфери культури.

Так званий «Громадський рух «Мир Луганщині» 25 березня 2020 роки провів акцію «Стоп наркотик», в ході якої були й збори людей в маленьких приміщеннях, і розповсюдження  листівок «активістами» без захисних масок і рукавичок.

24 березня в Хрустальному (колишній Красний Луч) проводилася акція «Ромашка», під час якої молоді люди роздавали жителям міста білі ромашки і буклети з інформацією про ознаки туберкульозу, а також про заходи його профілактики.

За повідомленнями ВООЗ «заразитися новим коронавірусом «2019-nCoV» можуть представники всіх вікових категорій. Відповідно, літні люди та люди, що мають певні захворювання, наприклад, астму, діабет, хвороби серця, схильні до підвищеного ризику розвитку важких форм коронавірусної інфекції. Тому найбільш вразливим категоріям людей необхідно обмежити контакт із зовнішнім світом. 

Так вважає весь цивілізований світ, крім так званого «Громадського руху «Мир Луганщині».

Голова Брянківської міської організації ветеранів Людмила Герасимова в рамках проекту «Турбота про ветеранів» 25 березня привітала з 90-річчям жителя міста Івана Винокурова

На фото ми бачимо, що в Івана Винокурова є ще дружина приблизно одного з ним віку та й представники організації ветеранів також не юні.

24 березня 2020 року в Ровеньках в міській Раді ветеранів відбулося засідання Президії Ради ветеранів.

23 березня 2020 року в Слов’яносербську відбулося розширене засідання Ради Громадської організації «Слов’яносербська організація ветеранів».

Тільки 27 березня в так званих «ЗМІ ЛНР» з’явилася інформація про те, що з 30 березня по 12 квітня після закінчення канікул в загальноосвітніх установах буде організовано дистанційне навчання. Дистанційне навчання торкнеться загальноосвітніх навчальних закладів, установ середньої професійної освіти, а також вищої професійної освіти. Дошкільні заклади продовжать роботу в звичайному режимі.

У так званій «ДНР» дещо інший підхід: з 19 березня всі школи і вузи відправили на дистанційне навчання через коронавірус.

За день до цього в Донецькій бібліотеці для дітей ім. С. М. Кірова відбулося відкриття літературного марафону «Республіканський тиждень дитячої та юнацької книги». Святковий марафон триватиме до 31 березня.

16 березня «міністр охорони здоров’я ДНР» Ольга Долгошапко повідомила, що: «Республіка вже отримала тести для визначення у людей COVID-19», але не уточнила звідки.

19 березня вийшов сюжет про лабораторію особливо небезпечних інфекцій в Донецьку. Завідуюча лабораторією Людмила Акімова розповіла і показала тести, які надійшли до них з Російської Федерації. На титульній сторінці інструкції видно, що тест був розроблений і вироблений російським «Державним науковим центром вірусології та біотехнології «Вектор». Більшість так званих «ЗМІ ДНР» не акцентують увагу на тому, звідки надійшли тести.

На сайті Росспоживнагляду недавно повідомляли, що Росія передала свої тест-системи «в 13 держав, включаючи країни-члени Євразійського економічного союзу, Співдружності Незалежних Держав, Іран, Монголію, КНДР. Очікується поставка в Єгипет, Сербію і Венесуелу». Про самопроголошені республіки скромно мовчать.

19 березня 2020 року «глава ДНР» Денис Пушилін в зв’язку з загрозою зараження COVID-19 заборонив залишати «республіку» керівникам органів влади різних рівнів.

21 березня 2020 року був призупинений рух людей через лінію зіткнення з боку так званої «ДНР».

24 березня 2020 року так звана «міністр охорони здоров’я ДНР» Ольга Долгошапко повідомила про те, що «в ДНР немає жодного підтвердженого випадку COVID-19. Під наглядом 71 осіб, з них четверо дітей. Це туристи, які повернулися з Італії, Єгипту, Арабських Еміратів, України, які можливо контактували з хворими. П’ятнадцять осіб з них госпіталізовані саме з підозрою на COVID-19 ».

Станом на 9:00 26 березня згідно заявам Ольги Долгошапко: «випадків захворювань на COVID-19 на території ДНР не з’являлося. Всього під наглядом перебувають 589 осіб. З них в умовах стаціонарних відділень – 87 осіб, в самоізоляції на дому – 502 людини».

Telegram-канал Dontel з посиланням на джерело в «МВС ДНР» 27 березня пише, що «вийшло внутрішнє розпорядження, яке тимчасово забороняє виїзд в РФ і ЛНР громадян, що мають паспорт України або ДНР з реєстрацією на території республіки або паспорт РФ без постійної реєстрації».

Згідно з планом «МВС», кордон для місцевих жителів закриють остаточно, але громадян з постійною реєстрацією в РФ будуть пропускати.

На Telegram-каналі Донецький Абориген з’явилися фото бланків пояснювальних записок на ім’я керівника «УБОЗ ДНР» Шептури Олександра Вікторовича.

Окупаційна влада не повідомляє жителям ОРДЛО інформацію про те, як потрібно діяти в разі симптомів ГРВІ або грипу, які можуть бути ознаками COVID-19, про кількість протестованих хворих, про кількість місць в лікарнях, про захисні костюми, про апарати ШВЛ. Відсутність цієї інформації може надалі призвести до прояву панічних настроїв в жителів самопроголошених республік.


Огляд порушень прав людини в тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей проводиться з метою дотримання демократичних прав та свобод на території України.

Дивитись PDF українською мовою >>>
Завантажити PDF українською мовою >>>
Смотреть PDF на русском языке >>>
Скачать PDF на русском языке >>>
Read PDF in English >>>
Save PDF in English
>>>
Усі огляди порушень прав людини в окремих районах Луганської та Донецької областей  >>> 

Контакти:
[email protected]
+38 (099) 736 42 41

Новини