Звіт про діяльність Благодійної організації “Восток SOS” у 2019 році

Для благодійного фонду “Восток SOS” цей рік став насиченим на події настільки, що вже зараз, озираючись назад, ми в захваті від того, скільки всього зробили і як нам пощастило працювати один з одним, а головне на результат. Перед працівниками Фонду ставали нові важкі виклики: зміни формату та обсягів роботи. 2019 рік – це рік перезавантаження та руху вперед чого б нам це не вартувало. Фонд оновив керівний склад, частково змінилась команда, додався один напрямок і навіть народилось дві дитини. 

За 2019 рік Фондом було впроваджено багато проєктів. Ми працювали з постраждалими від конфлікту, надавали юридичну, психологічну та гуманітарну допомогу. Робили освітні та культурні заходи, моніторили та документували порушення прав людини, адвокатували зміни та інформували людей.

У нас як завжди грандіозні задуми, маємо стратегічний план, за яким рухатимемось вперед. Розуміємо динамічність змін навколо та стаємо ще сильнішими. В цьому нам допомагає досвід реагування в над кризовий момент 2014-2015 років та той масив роботи, який було зроблено з моменту нашої появи й до сьогодні. 

А тепер, до вашої уваги звіт БФ “Восток-СОС” за 2019 рік, читайте та дізнавайтесь про нас, наших партнерів, бенефіціарів і друзів, бо вони того варті. 

Гуманітарний напрямок

Восток SOS веде активну гуманітарну діяльність з забезпечення потреб населення, навчальних закладів, медичних установ та культурних центрів. Ми займаємось постачанням речей першої потреби, наданні технічного обладнання, будівельних матеріалів й різноманітних наборів для навчання, наукової діяльності та творчості. Наразі ми поширюємо гуманітарну допомогу переважно до районів на лінії розмежування, підконтрольних районів Донецької та Луганської областей. Допомога здійснюється на базі Сєверодонецького офісу, і через активістів і волонтерів, які перебувають в селищах, близьких до лінії розмежування. Можливість допомоги у нас зберігається завдяки програмі «Гуманітарна пошта України».

Юридичний напрямок

У 2019 році правові приймальні Восток SOS надавали безоплатну правову допомогу внутрішньо переміщеним особам, а також тим, хто постраждав у ході конфлікту на сході країни.
Діяльність команди була зосереджена на наданні консультацій за телефонами «гарячих ліній» та допомозі у складанні процесуальних документів (заяв, скарг, інформаційних запитів, позовних заяв, заяв про визнання фактів, що мають юридичне значення).
Правові приймальні Восток SOS працювали у Києві, Маріуполі та Рубіжному.

У 2019 році юристи фонду надали 10 517 первинних юридичних консультацій. 
Юристками Маріупольського офісу за 2019 рік було прийнято 6 256 дзвінків. Більша частина дзвінків стосувалася перетину лінії розмежування та введення в дію нового Порядку перетину лінії розмежування фізичними особами та неповнолітніми. Однак фахівці Маріупольського офісу надавали консультації також щодо відновлення виплати пенсії, отримання нового паспорту громадянина України, сімейних та соціальних питань.

Офіс у Рубіжному – основними напрямками була первинна юридична допомога (консультація на особистому приймання та телефоном гарячої лінії) та вторинна юридична допомога (складання процесуальних документів та представництво у суді). За 2019 рік було надано консультацій телефоном “гарячої лінії” 3428 особам, на особистому прийманні було прийнято та надано консультацій 317 особам. Були складені та направлені до суду 27 позовних заяв; складено та направлено 15 запитів та 15 вимог до ПФУ щодо порушення прав ВПО по сплаті пенсії; 5 заяв до ВДВС щодо примусового виконання рішення суду; на незаконне рішення першої інстанції була складена та направлена 1 апеляційна скарга; по 6 судовим справам було здійснено представництво у суді. Найчастішими були запитання щодо незаконних дій ПФУ по невиплаті пенсії, але такі дії суди визнають незаконні і по одній справі за систематичне порушення прав ВПО було стягнуто моральної шкоди у розмірі 45500 грн.

Коментар юридичного відділу: Індивідуальна юридична допомога внутрішньо переміщеним особам та постраждалому від конфлікту населенню є надзвичайно затребуваною. Найбільш актуальними у 2019 році залишалися питання пенсійних виплат, процедури перетину лінії розмежування, доступу до соціальних виплат та житла. Я хочу навести приклад, яким зі мною поділилися юристки з Маріупольської приймальні. За їх словами, допомога з приводу оформлення електронних перепусток настільки актуальна, що номера телефонів “гарячої лінії Восток SOS” люди передають із рук в руки, їх надають у відділах міграційної служби та поліції.
Часто люди похилого віку телефонують до них та зі сльозами просять про допомогу щодо перепустки, а потім телефонують на свята та вітають й дуже, дуже дякують за допомогу.

Освітній напрямок

У 2019 році основною діяльністю освітнього напрямку було впровадження неформальної освіти в навчальні заклади Луганщини, що базуються на принципах прав людини, організація експертних зустрічей, тренінгів, семінарів для освітян, проведення культурних та інтеграційних заходів. У звітний період пройшло 268 освітніх заходів в яких взяли участь близько 5950 осіб з поміж ВПО, молоді, активістів громадських організацій та ініціатив, вчителів і представників адміністрації шкіл.

  • В рамках проєкту «Глобальна освіта – знаємо права людини» відбулись тренінги та освітні заходи з навчання в області прав людини для третього набору шкіл-учасниць курсу і шкільних громад в навчальних закладах Луганської області, а саме Рубіжанська ЗОШ №3 , Біловодська гімназія, Новодеркульський ЗЗСО імені А.В. Пастухова, Лисичанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №7 та Сєвєродонецька СЗШ №15. Наступним етапом стала подорож до Чернігова, де 5 шкіл на базі освітнього Дому прав людини пройшли навчання й отримали методичні розробки, консультації та зворотний зв’язок після оцінки експертами їх навчальних закладів.
  • За тогорічними результатами організатори шкільних Моделей ООН та Фестивалем Думок відвідали Київ з освітнім візитом.
  • Представники п’яти шкіл пройшли навчання та стали гідами-екскурсоводами Мандрівної експозиції «Кожен має право знати свої права». Показ виставки відбувався в Сєвєродонецькому багатопрофільному ліцеї, Рубіжанській ЗОШ №3, Сєвєродонецькій ЗОШ №1, Рубіжанській ЗОШ №4 та Сєвєродонецькій ЗОШ №5.
  • Шкільні педагоги, члени команд профільних ГО, що працює з проблемами дотримання прав людини в освітній сфері, а також представники Департаменту освіти Луганської області відвідали Естонію з метою ознайомлення з місцевою системою освіти та шкільною середою.
  • У Києві відбулась конференція «Інформаційні технології в роботі з темами глобальної освіти та прав людини в сучасних  школах» для представників шкіл-учасниць проєкту «Глобальна освіта – знаємо права людини» та учбово-практичного курсу «Школа-територія прав людини».
  • В містах Сєвєродонецьк та Черкаси відбулись тренінги для вчителів загальноосвітніх шкіл на тему «Конституційне право.
  • В сєвєродонецькому офісі БФ «Восток SOS» відбувся воркшоп на тему: «Арт-терапія. Естонський досвід» для психологів, соціальних працівників, активістів Луганщини та дітей. Заняття проводила художниця з Естонії – Ярина Іло. Подібне арт-терапевтичне заняття було проведено і для 6 шкіл з проєкту «Глобальна освіта – знаємо права людини».
  • Для студентів юридичних факультетів  Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка  та СНУ ім. В. Даля відбулись лекції Стевена Евестуса на тему «Етика та корупція». Та згодом у Києві в Посольстві Естонії був проведений тренінг «Етичні дилеми в освітніх закладах» для директорів шкіл проєкту «Глобальна освіта – знаємо права людини».
  • В Сєвєродонецьку відбувся третій інтелектуальний фестиваль Донбасу – «Фестиваль Думок 2019», на який завітала рекордна кількість спікерів з інших країн.
  • У сєвєродонецькому офісі «Восток-SOS» пройшов тренінг-практикум «Цифрова компетентність вчителя» для педагогів Луганщини, спікером якого був завідувач кафедри інформаційних технологій та систем ЛНУ імені Тараса Шевченка Микола Семенов.
  • У Чернігові на базі освітнього Дому прав людини пройшов перший тренінг для п’яти шкільних команд четвертого набору проєкту «Глобальна освіта – знаємо права людини». На цей раз до проєкту приєднались КЗ «Лисичанська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №29 , КЗ «Навчально-виховний комплекс школа І-ІІ ступенів – ліцей «Гарант», Рубіжанська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 10, Білокуракинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1, Середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 6 м. Сєвєродонецька.
  • У стінах сєвєродонецького хабу відбувся тренінг «Модель ООН» для вчителів Луганщини, які планують впроваджувати в своїх навчальних закладах гру-симуляцію.
  • У Сєвєродонецьку протягом 3 днів відбувалась ІІІ науково-практична конференція «Модель ООН в Луганській області», в якій взяло участь 8 шкіл з різних регіонів Луганської області, а саме Сєвєродонецьких ЗОШ №5, №6, №12 та Багатопрофільного ліцею, Лисичанського багатопрофільного ліцею, Біловодської гімназії, Комишуваського НВК та Покровської ЗОШ.
  • В 8 школах Луганської області, що залучені в проєкті «Глобальна освіта – знаємо права людини»  волонтеркою Світланою Бацюковою були організовані «Уроки Європи» для учнів 7,8 та 9 класів.
  • Комишуваський НВК та Сєвєродонецька ЗОШ №6 провели в своїх навчальних закладах «Модель ООН».
  • Відбувся конкурс на кращі методичні розробки практичного застосування знань, отриманих в результаті проєкту «Глобальна освіта – знаємо права людини». Роботи переможців були надруковані та розповсюджені по бібліотеках шкіл.
  • Протягом року школи Луганщини відвідували іноземні експерти, спікери з воркшопами для шкільних колективів та дітей, а також волонтерки програми EUAidVolunteers проводили активності за матеріалами Глобальної освіти.

Освітній напрямок працює в Восток SOS, бо ми віримо в те, що гуманітарна діяльність в будь-якому конфлікті має бути комплексною і без освіти і прав людини тут ніяк не обійтись. Саме діяльність освітнього напрямку дає інструменти для змін, розв’язання місцевих проблем, покращення процесу навчання в школах саме там, де це найбільше потрібно, а саме в прифронтовій території у найвіддаленіших куточках Сходу України. Ми працюємо зі шкільними громадами, в які входять як вчителі, так і батьки, діти, адміністрація. Ми робимо проєкти для місцевих волонтерських чи активістських груп. Комунікуємо із владою на місцевому та всеукраїнському рівнях. 
Завдяки нашій багаторічній та послідовній роботі маємо мережу шкіл проєкту “Глобальна освіта – знаємо права людини” – 30 навчальних закладів з однією ідеєю роботи за принципами прав людини. Також з нами в партнерських відносинах понад 100 представників громадянського суспільства в прифронтових районах Луганської області. Які роками отримують освітню підтримку та в рази покращили свою професійність. 
Продовжуємо в тому ж ритмі, тому що саме комплексний підхід, дає поштовх для змін.
Кішенко Юлія – координаторка освітнього напрямку, голова правління Восток SOS.

Сєвєродонецький офіс

Сєвєродонецький офіс Восток SOS працює як просвітницька платформа для проведення різноманітних майстер-класів, воркшопів, кінопоказів та дискусій. Протягом звітного періоду, на постійній основі, діяла велика кількість освітніх занять для дітей, тінейджерів та дорослих. Всі клуби охоплюють різні вікові групи населення та проходять завдяки волонтерам, психологам та дружній команді сєвєродонецького офісу.

  • Психологічний Клуб “Довіра” – це безпечний простір, де кожен учасник почуває себе прийнятим. Це місце, в якому люди отримують практичні психологічні навички для покращення якості свого життя, що позитивно впливає в цілому на суспільство. В рамках проведення цього заходу проводяться кінопокази, арт-терапевтичні заняття, тренінги, семінари та дискусії на різноманітні актуальні теми.
  • «Україномовний розмовний клуб» – це україномовне середовище, де можна не тільки вдосконалити своє мовлення, а й дізнатися більше про історію України та її культуру. УРК – це комплексний курс інтерактивних занять лекційного характеру на базі таких навчальних дисциплін як “Культурологія”, “Політологія”, “Релігієзнавство”. Кожне заняття – це спільне вирішення проблематики вище вказаних наук простою зрозумілою мовою. Робота в групі, яка спрямована на розуміння явищ та категорій кожної теми модулю. Цікаві індивідуальні завдання з метою розширення погляду на знайомі речі. Багато розмов українською для збагачення словникового запасу! Окрім лекційних занять УРК організовує публічні заходи. Серед останніх ‘Андріївські вечорниці’ та ‘Різдвяний вечір’.
  • «Робоклуб» – на базі сєвєродонецького офісу «Восток SOS» дітлахи навчаються основам робототехніки за допомогою що розвиває конструктора LEGO Education. Заняття в групах проходять у два етапи, на перших десяти уроках діти віком від 7 до 9 років отримують знання по принципах ігрового навчання у форматі легкого знайомства зі світом математики, науки, соціальних взаємин і мов. Працюючи по парах, хлопці та дівчата вчаться складати та програмувати базові моделі LEGO шляхом спільних зусиль і домовляючись один з одним. Наступний крок — заняття для просунутого рівня, це модернізовані практичні уроки, на яких учні, що вдало засвоїли ази роботехніки, програмують власноруч модель та творчо її удосконалюють. А для дітей старшого віку навчання проходять на наборах Lego Boost.
  • «Книжковий клуб «BOOK HOUSE» – це група відкритого книжкового клубу. Ми обираємо дві книги на місяць, всі члени клубу їх читають (кожен в своєму темпі), а після збираємося і обговорюємо прочитане. Що читаємо – ніяких обмежень, від антиутопій до класичних творів. Ми вибираємо книги разом, шляхом онлайн голосування. Кожен член клубу може запропонувати свій варіант.
  • В нашому офісі протягом року відбуваються різні заходи освітнього, психологічного, адвокаційного напрямку: тематичні майстер-класи для дітей та молоді “Увлекательный колледж”, психологічні курси з управління стресом та комунікацією, кінопокази Film&English Club, ігротеки для молоді Let`s Play; вилазки для дітей Active Picnic, тренінги для поліцейських, соціальних працівників, публічна консультація з місцевими активістами  ініціативи “Даёшь туалеты Северу!” та багато інших. Також в офісі працює телефон гарячої лінії, бенефіціарів приймає соціальна менеджерка та психолог.

Психологічний та соціальний напрямки

Головною метою  для соціально-психологічного напрямку Восток SOS впродовж 2019 року було надання комплексної психологічної допомоги населенню, що постраждало від воєнного конфлікту на сході України, яка спрямована на задоволення потреб населення у відновленні та збереженні психічного здоров’я та покращенню якості життя. Надання освітньо-профілактичної інформації, проведення тренінгів, воркшопів щодо  самостійної підтримки та саморегуляції, та впровадження превентивних мір, стосовно людей з залежностями, виїзди з первинної психологічної допомоги в складі мобільної групи та ін. заходи.

В 2019 році  с лютого по квітень нами реалізовувався  яскравий та цікавий спільний  проєкт Восток SOS  з ЮНІСЕФ – «Забезпечення захищеного середовища та доступу до психосоціальної підтримки для дітей та підлітків у Луганській області”. З назвою «Знаю-Дію-Змінюю» бурхливо та енергійно він охопив 22 шкіл та  2415 підлітків із 17 міст та селищ Луганської області вздовж лінії розмежування.
Під час проекту ЮНІСЕФ та Благодійного фонду Восток SOS «Знаю-Дію-Змінюю», ми провели тренінги для 4 груп підлітків. Це діти, які мешкають у містах та селах на лінії розмежування. В проєкті взяли участь школи із міст та сіл: Попасна, Золоте, Гірське, Станиця-Луганська, Валуйське, Тепле, Передільське, Нижнє, Тошківка, Новотошківка, Щастя, Петропавлівка, Комишуваха, Врубівка, Райгорідка, Трьохізбенка, Рубіжне. Після навчання на тренінгах діти отримали сертифікати проєкту ЮНІСЕФ. Вони стали тренерами, щоб надалі передавати отримані знання та навички. Так би мовити «рівний – рівному». Тобто, вони навчатимуть своїх однолітків. Загалом проєкт охопив 2415 дітей у Луганській області.

У 2019 Восток SOS спільно з німецько-швейцарської організацією «Libereco – Partnership for Human Rights» займалися втіленням нашої довгострокової ідеї – комплексної підтримки, розширенням навичок і можливостей громадських активістів, які живуть на прифронтовій території Луганської області, для пошуку ключів до суспільного діалогу. Відточуючи вміння бути більш ефективним і продуктивним, мати критичне мислення, вдосконалити свою медіакомпетентність, могли спираючись на внутрішні й зовнішні ресурси, використовувати у своїй комунікації принципи ненасильницького спілкування і світовий досвід врегулювання конфліктів і досягнення взаєморозуміння. Цей проєкт  впроваджено в  5 містах Луганської області, а  саме: Сєвєродонецьку, Попасній, Золотому, Щасті, Станиці Луганській. Тренінги проводились як психологами нашого фонду так і  в партнерстві з європейськими колегами.
Окремо слід висвітлити тренінги, які відбувались в рамках проєкту “Розширюємо можливості  для діалогу”, але проводились нашими європейськими колегами з Німеччини.

Тренери з Німеччини Адела Х. Малінг і Імке Хансен передали досвід і напрацювання німецького суспільства в темі системного консенсусу (СК). Цей підхід допомагає змінити ситуацію при розбіжностях. Він дає можливість знайти найкраще можливе рішення при взаємодії всіх учасників малих і великих груп.


Психологиня фонду сумісно з  експертом з Естонії, Емануелем Волконським провели  8 дискутовних зустрічей для дорослих, та молоді. Тема стосувалася  соціально важливих речей у сучасному суспільстві, говорили  про різних форми залежностей: наркотичну, алкогольну, ігрову, кримінальну та інші, і головне про способи допомоги й профілактики. Ці заходи відбулися у липні та листопаді 2019 року у м. Києві та в Луганській області. 
Також можна додати, що за психологічною підтримкою на телефон довіри були  звернення з тимчасово окупованої території. Запити були на тему, як самотужки  можливо впоратися з наслідками стресу літній людині, яка мешкає одна.


Окремо відзначимо роботу стосовно соціального супроводу у Сєвєродонецькому офісі  індивідуальної адресної допомоги та “гаряча лінія”. Допомога ВПО та особам, які потрапили  в тяжкі життєві обставини. За 2019 рік було прийнято 2 400 дзвінків. 
Більша частина дзвінків стосується гуманітарної допомоги та консультації з юридичних питань.
За період  звітного 2019  рік з інших організацій до соціального працівника нашого фонду було переадресовано 20 осіб, які отримали допомогу від «Восток SOS», а саме: продуктові набори, памперси, масляні радіатори, інвалідний візок та медикаменти.
Спеціалістом з соціальної підтримки та супроводу, було надано адресну допомогу 37 бенефіціарам, які мешкають в містах та селища в прифронтової зони. На протязі цього періоду благодійним фондом «Восток SOS»  було надано допомогу сім’ям, які потрапили в скрутні життєві обставини. Наприклад, багатодітна родина ВПО з Ровеньків, яка переїхала в Станично Луганський р-н. с.Нижньотепле, потребувала та отримала допомогу: дитяче ліжко, харчові продукти та гігієна, для 8 –ми місячної дитини, яка страждає на алергічну хворобу було надано спеціальні суміші для харчування. Таких людей які отримали від нас допомогу дуже багато : ходунки, інвалідні візки, памперси, пелюшки для дорослих, медикаменти, набори харчування, побутову хімію та медтехніку.
Нами було відправлено 5 800 кг одягу для мешканців прифронтових зон Луганської і Донецької областей, які ми отримали від небайдужих жителів України.

Напрямок документування порушень

Війна на сході України триває вже 6 рік, і документування порушень прав людини залишається актуальним напрямком діяльності відділу, оскільки на жаль, порушення прав людини є невід’ємною частиною будь-якого збройного протистояння.
За весь час діяльності відділу документування його працівницями було записано більше ніж сто інтерв’ю із цивільними та військовими особами, що пережили незаконне позбавлення волі, полон, катування, побої, різні види насильства. Крім того відділ займається документуванням порушень міжнародного гуманітарного права (правил ведення війни) й збирає докази атак незаконних збройних формувань на цивільні об’єкти, житлові масиви, розміщення військових об’єктів у густонаселених районах тощо.
Кваліфікована фіксація свідчень (запис інтерв’ю зі свідками та потерпілими) та збір інших видів доказів (фото, відео місць обстрілів, інших злочинів) є важливими для формування доказової бази, яка стане у нагоді під час розгортання в Україні діяльності Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду.
Ми, як представники громадянського суспільства, можемо впливати на національні правоохоронні органи – вимагати відкриття кримінальних проваджень, розслідування і притягнення винних до відповідальності. Це дуже важливо для майбутнього діалогу і будування миру, тому що ми віримо, що немає миру там, де немає справедливості.  Також важливим є збереження історичної пам’яті про трагічні події на сході України.

  • Протягом року співробітники напрямку записували інтерв’ю з постраждалими від збройного конфлікту – як цивільними, так й військовими; приймали звернення на гарячу лінію від постраждалих та їхніх рідних тощо. За рік на гарячу лінію з різних питань було прийнято 150 звернень.
  • На основі звернень на гарячу лінію, спілкування з постраждалими через соцмережі ми надавали гуманітарну допомогу членам родин зниклих безвісти, людям які були в полоні, а також їх сім’ям. Усього за рік таку допомогу отримали 44 родини (69 людей). Також 20 клієнтам ми купували ліки, двом медичне приладдя, і ще двом постільне приладдя, а також чотирьом оплатили діагностичні і лабораторні дослідження.
  • Цього року ми проводили захід з психологічної реабілітації осіб, які звільнилися з полону. Була проведена реабілітаційна сесія, в якій взяли участь 10 осіб.
  • Співробітники відділу документування впродовж року здійснювали польові поїздки на територію Луганської, Донецької, Харківської та Київської областей. Під час поїздок вони спілкувалися з людьми, які постраждали внаслідок війни, з’ясовували та фіксували їхні проблеми у взаєминах з військовими, відсутність адекватного розслідування інцидентів, які відбулися у попередні роки. Також працівники відділу займалися просвітницькою діяльністю – розповідали активістам про міжнародне гуманітарне право і стандарти, яких мають дотримуватися українські військові і співробітники інших силових структур.
  • Зібрану інформацію співробітники вносили в базу даних коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» (далі – Коаліція). За рік в базу було внесено 948 нових сутностей, 318 сутностей було відредаговано.
  • Працівниками відділу постійно здійснюється моніторинг відкритих джерел стосовно порушень прав людини у конфлікті на сході України. На основі цього моніторингу щомісяця трьома мовами публікується звіт «Огляд порушень прав людини в окупованих Луганській та Донецькій областях».
  • Наша команда постійно навчається. Впродовж року співробітники відділу відвідували тренінги, покращуючи свої навички роботи з відкритими джерелами, дізнавалися більш глибоко про міжнародне гуманітарне право, вчилися моніторингу прав людини, писати блоги, а також довгі тексти.
  • Також працівники відділу працюють у спільному проєкті Коаліції та німецької організації Kurve Wustrow. Результатом зусиль стала мандрівна виставка «На Зламі», яка розповідає про зміни в житті цивільного населення внаслідок війни на Донбасі. Протягом року працівники відділу брали активну участь в презентаціях виставки у різних містах України, також нами було створено гайд для виставки.
  • Навесні 2020 року буде надрукована книга «Місто, з якого почалась війна», два з розділів якої написаний документаторками відділу. Ця книга створена на основі інтерв’ю з мешканцями міста Слов’янська, записаними в 2018 році.
  • На основі зібраних інтерв’ю було написано три блоги, в яких розповідається про досвід людей, які так чи інакше постраждали від війни.
  • У вересні-жовтні 2019 року працівники відділу брали участь у написанні двох проєктних заявок для участі у конкурсах, оголошених Посольством Німеччини, а також ПРООН та фондом Відродження.

Моніторинг

Починаючи з 2014 року Благодійна організація “Благодійний фонд Восток SOS постійно займається моніторингом ситуації, яка пов’язана з порушенням прав людей та гуманітарною ситуацією в зоні збройного конфлікту на сході України.
З 2014 по 2019 рік організація спільно з низкою національних та європейських правозахисних організацій здійснили 7 міжнародних моніторингових місій досліджуючи ситуацію пов’язану з порушеннями прав людини на територіях Луганській та Донецькій областях, підконтрольних Україні. В різні роки темами для вивчення були: доступ до освіти в прифронтовій зоні, свобода пересування, соціально-гуманітарна ситуація, органи місцевого самоврядування, забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб в Україні, діяльність силових структур в зоні АТО / ООС.
Головне завдання не допустити й запобігати порушенням прав людини, відстежувати поліпшення або погіршення ситуації на сході України. Також одним із завдань є інформування світової спільноти про реальну ситуацію з правами людини в Луганській і Донецькій областях, та надання рекомендацій органам державної влади і місцевого самоврядування.
Складно оцінити наш внесок в активні процеси, які відбувалися і відбуваються в Україні, за ці роки існування напрямки, але ще складніше уявити, якою б зараз була ситуація без нашої повсякденної участі.

Міжнародний моніторинговий візит в грудні 2019 по ділянках розведення збройних сил і засобів в зоні збройного конфлікту на Донбасі

З 10 по 18 грудня представниками БО «БФ «Восток SOS» відбувся моніторинг ділянок розведення збройних сил і засобів в зоні збройного конфлікту на Донбасі. Метою якого було дізнатися які будуть наслідки розведення сил для цивільного населення, яка ситуація із забезпеченням правопорядку в зонах розведення збройних сил, якими є ризики подальшого розведення уздовж всієї лінії розмежування.
Моніторингова команда відвідала три населених пункти, де розведення сил вже відбулося (Станиця Луганська, Катеринівка, Богданівка), а також населені пункти, розташовані безпосередньо поблизу лінії зіткнення і в яких розведення сил потенційно може відбудуться (Кримське, Трьохізбенка і Лопаскине в Луганській області, Піски , Верхньоторецьке та Мар’їнка в Донецькій області). Учасники провели бесіди з місцевими активістами і жителями цих населених пунктів, а також інтерв’ю з представниками місцевих та обласних Донецької і Луганської ВГА.

Учасники місії спілкуються з мешканкою с. Лопаскине, Луганська область

 Моніторинговий візит в серпні 2019 по КПВВ в Луганській і Донецькій областях

З 5 по 10 серпня представниками БО «БФ «Восток SOS» відбувся моніторинг 6 КПВВ на сході України. Метою якого було перевірити умови й виявити проблеми на КПВВ з якими стикаються люди які перетинають лінію розмежування.
Команда відвідала КПВВ «Станиця Луганська», «Золоте» в Луганській області та КПВВ «Майорське», «Мар’їнка», «Новотроїцьке» і «Гнутове» в Донецькій області. В процесі моніторингу довелось поспілкуватись з представниками силових структур які залучені для забезпечення роботи КПВВ, а також з людьми які перетинають лінію розмежування.

КПВВ «Станиця Луганська», Луганська область

Міжнародний моніторинговий візит в травні 2019 по військово-цивільним адміністраціям

З 13 по 18 травня в рамках моніторингової місії група провела інтерв’ювання з співробітниками ВГА чотирьох міст Донецької області розташованих в безпосередній близькості від лінії дотику – Торецькому, Авдіївку, Мар’їнка і Краногоровку, а також з місцевими активістами і жителями цих населених пунктів. У рамках інтерв’ю обговорювалися основні проблеми повсякденному житті на лінії зіткнення, результати роботи ВГА, зокрема щодо забезпечення життєдіяльності прифронтових територій, а також форми взаємодії ВГА, представників громадянського суспільства і цивільного населення.

ГАРЯЧА ЛІНІЯ +38 (099) 297 64 36

З квітні 2018 року розпочала свою роботу громадська «гаряча лінія» з фіксації порушень прав людини з боку силових структур на підконтрольній українським силам частині Донецької і Луганської областей. Якщо мешканці цих областей вважали, що їх права порушили співробітники силових структур, або ж стали свідками таких дій, то вони могли повідомити про це операторам «гарячої лінії»
Мета: зменшити кількість порушень прав людини з боку співробітників силових структур в Луганській і Донецькій областях шляхом створення системи громадського контролю та реагування на факти порушень та активізації громадян для спільних дій на захист власних прав та інтересів.
За 2019 рік на телефон, Telegram і електронну пошту «гарячої лінії» по виявленню випадків незаконних дій з боку представників силових структур в Донецькій та Луганській областях зверталися 337 разів.

На кого скаржилися:

  • 45% скарг на співробітників Національної поліції України
  • 11% скарг на військовослужбовців Збройних сил України

На що скаржилися:

  • 25% скарг на незаконні затримання
  • 23% скарг на бездіяльність

Географія дзвінків:

  • 34% скарг отримано з Донецької області
  • 31 скарг отримано з Луганської області
  • 35% скарг отримано з інших областей України

ДІАЛОГ БЕЗПЕКИ

16 січня 2019 року Восток-SOS, Freedom House Ukraine, Експертний центр з прав людини та Український інститут з прав людини презентували спільну ініціативу «Ефективна співпраця громадянського суспільства з безпековими службами в Україні»

(https://www.dialohbezpeky.org/pro-nas/)

“Діалог безпеки” – ефективний майданчик взаємодії Служби безпеки України, Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України та Державної прикордонної служби України з організаціями громадянського суспільства на національному та регіональному рівнях з метою захисту прав і свобод людини.
Наразі вже створено регіональні платформи в п’яти містах: Львів, Херсон, Дніпро, Краматорськ і Сєвєродонецьк. Координує роботу регіональної платформи в Сєвєродонецьку Благодійна організація «Благодійний фонд «Восток SOS»

Діалог безпеки: Яким його бачить Євген Васильєв, координатор регіональної платформи в Сєвєродонецьку.

Установча зустріч регіональної платформи з представниками силових структур та громадських організацій у м. Краматорську і м. Львові

Головна мета регіональних платформ:

  • Створення механізмів ефективного діалогу та горизонтальної взаємодії між громадянським суспільством і державними силовими органами. Мережа регіональних платформ має надати певну структуру для забезпечення цього діалогу.

Головні завдання регіональних платформ:

  • Організація ефективного обміну інформацією між зазначеними інститутами та іншими регіональними платформами шляхом створення єдиної інформаційної системи
  • Організація прийняття заявок про порушення прав людини, а також їх направлення до відповідного органу для реагування або винесення на розгляд регіональної платформи
  • Підвищення прозорості роботи та рівня довіри до безпекових служб, а також громадського контролю за станом реагування відповідних органів на виявлені факти порушень прав людини
  • Вдосконалення відомчих нормативно-правових актів державних інституцій, підпорядкованих різним міністерствам та відомствам, з метою налагодження ефективної комунікації та посилення захисту прав людини.
  • Регулярне інформування громадськості та територіальної громади про результати роботи платформ.

Фінансовий звіт за 2019 рік доступний за посиланням.

Новини