Зміни та розвиток: експерт зі Словаччини відвідав прифронтові громади Луганської області

Команда Восток SOS разом з експертом зі Словаччини Самуелем Года відвідали прифронтові громади Луганщини, а саме: Попасну, Золоте, Нижньотепле, Комишне та Тошківку. Ми зустрілись із командами-учасницями навчально-практичного курсу «ГУРТОМ»: Посилення спроможності самоврядування в прифронтових населених пунктах Луганської області», аби обговорити проблеми, потреби й плани розвитку в умовах децентралізації з одного боку та скасування місцевих виборів – з іншого.

Представники органів влади та місцевого самоврядування й місцеві активісти в ході зустрічей окреслили соціально-економічні перспективи своїх громад, а Самуель Года допомагав доопрацювати їхні ідеї, розповідав про досвід подібних дій у Словаччині та Молдові й радив, як можна знайти ресурси для їхньої реалізації та залучити міжнародних донорів.

Що планують прифронтові громади Луганщини?

Зокрема, Попаснянська ОТГ реалістично оцінює перспективи локального занепаду залізничної сфери, довкола якої і було засноване місто. Тому серед перспективних планів – створення індустріального парку, розвиток малого та середнього бізнесу, а також сфер, які не потребують значної інфраструктури (наприклад, IT).

Нижньотеплівська громада бачить перспективу у використанні якісної води, якої достатньо в околицях, а також у видобутку корисних копалин (адже на території є вугілля, газ, нафта, камінь дикар, біла глина). У зв’язку із цим, жителі переконані – громаді нині потрібні кошти для проведення геологічної розвідки та оформлення технічної документації на організацію видобутку. Також ОТГ потребує запуску переробних підприємств. Це дозволить дорожче реалізовувати сільськогосподарську продукцію.

Селище Комишне, що за новим розподілом входить до Станично-Луганської громади, планує розбудову клубу. Мешканці мріють наповнити великий простір будівлі різноманітними послугами, як то перукарня, салон краси, швейний цех, бібліотека, магазин одягу, приміщення для фітнесу та різні гуртки для дітей і дорослих. Проте ресурсів для втілення такої стратегії немає, а сама будівля клубу наразі у поганому стані та потребує капітального ремонту.

Громада міста Золоте, що увійшло до Гірської ОТГ, розповіла про потребу в експертній оцінці спроможності територій – потрібна допомога визначити напрямки для розвитку й оцінити наявні ресурси. Гірська громада наразі спирається на чотири шахти, проте робітники систематично не отримують заробітну плату по три-чотири місяці, до того ж місцеві жителі не мають бачення, як житиме громада після закриття підприємств. Попри туманну перспективу активісти готуються до роботи в складі ради ОТГ і відзначають налагоджений конструктивний діалог з владою як на рівні міста, так і в районі.

А от у Тошківці, яка, як і Золоте, входить до Гірської ОТГ, ситуація наразі зовсім далека від розмов про розвиток, адже в селищі не закриті навіть базові потреби. Наприклад, тривалий час немає вуличного освітлення, а дорога розбита вщент. Рейсовий транспорт постійно ламається. До прикладу, маршрутка до Лисичанська припиняла курсування на два місяці. Також були випадки, коли швидка через розбиту дорогу не довозила людей до лікарні. Та попри всі перелічені проблеми, нещодавно селищна рада за 128 000 грн, що були виділені районною адміністрацією на розвиток громади, замовила реставрацію радянського пам’ятника.

Довідка: Самуель Года працює в Словацькій Асоціації зовнішньої політики та є доцентом Університету економіки у Братиславі. Серед його дослідницьких інтересів – трансформація конфліктів, затяжні конфлікти на пострадянському просторі, кооперативна безпека та процеси прийняття рішень. Самуель працював менеджером численних проектів у галузі міжнародних відносин і безпеки, партисипативної демократії і молоді, миру і безпеки, переважно в країнах Вишеградської групи, Республіці Молдова та Україні. У 2018 і 2019 роках обіймав посаду спеціального представника діючого Голови ОБСЄ з питань молоді та безпеки.

Контакти: (096) 596 57 86, [email protected] – Юлія Красiльникова.

Візит проводився в рамках проєкту “Посилення спроможності самоврядування у прифронтових населених пунктах Луганської області”, який реалізується БФ Восток SOS при підтримці Міжнародного Вишеградського Фонду та Міністерства закордонних справ Республіки Корея.

Новини