У жовтні 2020 року на тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей України, були виявлені нові факти порушень прав людини: незаконні затримання та обмеження свободи пересування цивільних осіб, створення паралельної правової системи, порушення права власності. На жаль, усі ці порушення прав людини стали «нормою» для жителів територій так званих «народних республік».

Незаконні арешти, затримання й обмеження свободи пересування

10 жовтня 2020 роки так званий «суд ДНР» засудив жителя Донеччини Віктора Дзицюка до 16 років позбавлення волі з відбуванням покарання у виправній колонії суворого режиму за звинуваченням в «шпигунстві» на користь української спецслужби.

Чоловіка звинувачують у зборі та передачі ГУР Міноборони України відомості відносно місць дислокації підрозділів «ДНР». Крім цього, стверджується, що нібито Дзицюк був включений в групу ГУР МО України та пройшов навчання прийомам складання вибухових пристроїв.

Про затримання Віктора Дзицюка ми писали у травневому огляді 2018 року.

12 жовтня 2020 року так званий «Верховний суд ДНР» засудив Сидоренко А.В. до 10 років позбавлення волі, з відбуванням покарання у виправній колонії суворого режиму.

У повідомленнях також йдеться нібито Сидоренко А. В. в період з 25 серпня 2016 року по 02 січень 2018 року, виконуючи завдання української розвідки, збирав і передавав співробітникові СБУ відомості стосовно місць дислокації підрозділів НЗФ ДНР, про організацію та забезпечення охорони цих об’єктів, зміни оперативної обстановки.

Створення паралельної правової системи, адвокатури, нотаріату, судів

На тимчасово окупованих Донецькій і Луганській областях окупаційні адміністрації Російської Федерації та підконтрольні їм засоби масової інформації продовжують інформувати місцевих жителів і світову спільноту про діяльність своїх «державних органів». Відзначимо, що ця діяльність не має юридичної сили та спрямована тільки на демонстрацію так званої «державності» в «республіках».

Голова угруповання «ДНР» Денис Пушилін 5 жовтня 2020 року видав «наказ» про вилучення (відчуження) земельних ділянок для «державних потреб».

«Документом» встановлено підстави для вилучення земельних ділянок для «державних потреб». «Уряд ДНР» тепер може стверджувати тимчасовий порядок вилучення земельних ділянок для «державних потреб». Підставою для відчуження землі може бути, зокрема, будівництво об’єктів зв’язку, транспорту, електроенергетики, оборони, соціальних.

«ДНР» також обіцяє відшкодовувати вартість вилучених земельних ділянок і повертати тимчасово реквізовані землі.

Про це повідомляють «Новини Донбасу».

Примус до членства в «громадських» організаціях і участі в «патріотичних» і «соціальних» акціях «ЛНР» і «ДНР». Залучення дітей до пропаганди

На тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей, під виглядом «військово-патріотичного виховання» ведеться антиукраїнська пропаганда серед дітей, підлітків і молоді із залученням їх до членства в «громадських» організаціях. Працівники бюджетних підприємств, на яких введене так зване «зовнішнє управління», не мають можливості відмовитися від участі в діяльності «громадських» організацій, оскільки ризикують піддатися серйозному тиску та переслідуванням. Дані дії представників окупаційних адміністрацій кваліфікуються як порушення «свободи асоціацій».

17 жовтня в Макіївці пройшов фінал змагань «Влучний стрілець». У змаганнях брали участь клуби, гуртки і об’єднання, що входять до так званого «військово-патріотичного» руху «Молода Гвардія – Юнармія».

Команди боролися за першість у восьми дисциплінах: стрільба з пневматичної і страйкбольної зброї, складання-розбирання автомата Калашникова та спорядження магазина, складання-розбирання ПКМ – кулемета Калашникова модернізованого, дартс, метання гранати і лазертаг.

Команда військово-патріотичного стрілецько-тактичного клубу «Північний вітер» другий рік поспіль показала кращий результат у військово-тактичних стрілецьких змагальних іграх «Влучний стрілець».

Через неконтрольоване ввезення на окуповану територію боєприпасів і зброї часто страждають діти: двоє підлітків в Макіївці постраждали в результаті вибуху гранати, яку вони самі ж привели в дію, помилково прийнявши за муляж.

СММ ОБСЄ уточнювала подробиці події. Мати 16-річного хлопчика телефоном розповіла спостерігачам, що 6 жовтня біля вищезгаданої школи її син і ще один хлопчик тримали в руках якийсь предмет, і він вибухнув. За словами матері, діти отримали цей предмет у молодшого хлопчика. Вона додала, що її син отримав осколкові поранення правого стегна і проходить лікування в дитячій лікарні в н. п. Макіївка.

Батько іншого підлітка повідомив, що його син отримав серйозні травми в результаті вибуху і проходить лікування в тій же дитячій лікарні.

Медики вищевказаної лікарні в Макіївці повідомили СММ, що двоє підлітків госпіталізовано з осколковими пораненнями, отриманими внаслідок спрацювання вибухового пристрою.

Порушення права власності

У жовтні 2020 року на тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей, триває процес так званої «націоналізації» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України або належать громадянам України, які проживають з початку конфлікту на території, підконтрольній Україні. На нашу думку, наведені нижче факти слід кваліфікувати як порушення права власності. Слід зазначити, що дані порушення носять на території окупованих районів Луганської та Донецької областей системний і масовий характер.

● Так званий «фонд держмайна ДНР» у жовтні 2020 року не публікував  повідомлень про передачу в оренду об’єктів безхазяйного нерухомого майна.

● У так званій «ЛНР» у жовтні 2020 року так званим «державним комітетом податків і зборів» було розміщено 52 оголошення про виявлення різного безхазяйного майна.

Серед оголошеного безхазяйним майна вказані:

майно юридичних осіб: 

Нерухоме майно військової частини 3035: будівлі гаражів та військових складів, вартове приміщення, розплідник СРС, казарми, спортзал, мийки для машин і т. д.

майно ДК Металургів міста Алчевськ: меблі, костюми, декорації, банери, освітлювальне обладнання, аудіоапаратура;

майно «РТК« Східвугілля», шахтне обладнання: свердла шахтні, зубки, болти лінійні;

нежитлове приміщення № 31 – аптечний кіоск;

вбудовані нежитлові приміщення, протирадіаційне укриття, будівля медичного амбулаторного відділення, нежитлове приміщення з інкасаторським боксом, металевий побутовий модуль, цегляна прибудова і вбудоване приміщення трансформаторної підстанції, газопровід середнього тиску, труби, футляр поліетиленовий, надземний газопровід середнього тиску, сталеві електрозварні труби, настінні спліт – системи, обладнання для системи опалення, оргтехніка, стелажі, лічильники, металевий короб для електролічильника, електричний котел, плафон, стенди, комп’ютери та складові, балони газові, гидромуфта, комплектна дизельна електростанція, меблі, маршрутизатор;

настінні конструкції, рами для панно, металеві рекламні конструкції, об’ємна стела, павільйони, торгові кіоски, трансформатори, вогнегасники, розподільник;

майно фізичних осіб: газовий котел, лічильник електричної енергії, лічильник обліку води, лічильник газовий, легкові автомобілі, котел твердопаливний, прилади, холодильники, меблі, люстри, лампи, драбини, вогнегасники, кондиціонери та інше рухоме майно;

вироби промислового виробництва: постільна білизна, сервіз столовий, тютюнові вироби, боти діелектричні, рукавички діелектричні, чоботи формові, кисневі балони, набивка сальників, бітум будівельний, бітум покрівельний, вугілля кам’яне, предмети меблів, оргтехніка.

COVID-19 в ОРДЛО

У вересневому огляді порушень прав людини ми звертали увагу на масові свята і гуляння без дотримання людьми соціальної дистанції, без носіння масок. Зараз на території ОРДЛО друга хвиля епідемії коронавірусу.

У Міністерства охорони здоров’я України відсутні дані про ситуацію з COVID-19 на непідконтрольних територіях Донбасу і в окупованому Криму.

За статистикою, яку дають в так званій «ДНР», всього станом на 31 жовтня 2020 року зареєстрованих і підтверджених випадків інфекції COVID-19 – 6780, 3467 осіб одужали, 555 померли. 

У так званій «ЛНР» за їхньою статистикою, на 31 жовтня 2020 року зареєстровано 1559 випадків захворювань COVID-19, виписані з лікарень 1223 осіб, померло 80.

На території ОРДЛО відсутні вільні ЗМІ і про проблеми, пов’язані з епідемією, ми можемо судити тільки за повідомленнями і по коментарям в соцмережах, а також за непрямими ознаками.

«МОЗ» угруповання «ДНР» скасував вимогу в обов’язковому ПЛР-тестуванні пацієнтів з коронавірусом.

З 29 вересня осіб з COVID-19 дозволено виписувати «без урахування результату ПЛР на наявність РНК коронавирусу в разі відсутності можливості проведення лабораторного дослідження біоматеріалу».

Повноцінне транспортне сполучення з ОРДЛО не відновлено. Транспортний КПВВ «Новотроїцьке» – «Оленівка» в так званій «ДНР» працює в обмеженому режимі – в понеділок і п’ятницю, таким чином самопроголошена республіка намагається боротися з чисельністю хворих.

Робота єдиного пішохідного КПВВ в Луганській області «Станиця Луганська» також припинена з 15 жовтня по 15 листопада 2020 року рішенням командувача ООС, але в індивідуальному порядку можна подати заявку на перетин КПВВ на окуповану територію.

Так звана «ЛНР» спочатку ввела обмеження за кількістю перетинів лінії зіткнення в місяць, а потім рішення переглянули. Тепер лінію дотику можна перетинати більше одного разу на місяць, але отримавши спеціальний дозвіл у НСПК (Надзвичайної санітарно-протиепідемічної комісії).

Транспортне сполучення між самопроголошеними «ДНР» і «ЛНР» досі не відновлено. Про це в своєму Telegram-каналі писав «депутат ДНР» Владислав Бердичівський: «В принципі вже все йшло до відкриття, але, як ми всі бачимо, почалася друга хвиля COVID. І оскільки у нас з ЛНР різні підходи до роботи кордону з Україною, а там практично кожен день нові рекорди по зараженню і по смертності – закономірним рішенням буде ще з відкриттям кордонів ДНР-ЛНР почекати».

Так звана «ДНР» перевела 21 лікарню на прийом пацієнтів з коронавірусом, про це повідомляє «ЗМІ ДНР» ДАН з посиланням на «міністерство охорони здоров’я».

І ця тенденція продовжується. Пізніше були перепрофільовані в госпітальну базу для хворих коронавирусною інфекцією 14-й корпус Донецького клінічного територіального медичного об’єднання, 1-е і 2-е пологові відділення Центральної міської клінічної лікарні № 3.

Медичних працівників не вистачає, так званий в.о. «Міністра охорони здоров’я» угруповання «ДНР» Олександр Опріщенко повідомив, що понад 700 студентів медвузів працюють в лікарнях на непідконтрольній території Донецької області: «Вакансію середнього медперсоналу нам допомагає закривати медуніверситет. Студенти старших курсів із задоволенням йдуть працювати, на сьогоднішній момент більше 700 студентів працюють в лікарнях».

У соцмережах і «ЗМІ» самопроголошених республік стали з’являтися повідомлення про одужавших, хворих і померлих відомих особистостей.

30 вересня 2020 року в «ЗМІ ЛНР» з’явилося повідомлення про те, що «міністр охорони здоров’я» Наталія Пащенко повернулася до роботи після перенесеної вірусної пневмонії.

3 жовтня 2020 року в Кадіївці (колишній Стаханов) помер від двосторонньої пневмонії Олексій Павлов «Лєший», бойовик НЗФ так званої «ЛНР». ЗМІ припускають, що пневмонія могла бути викликана вірусом Ковід-19. Про це повідомляють «Новини Донбасу».

5 жовтня 2020 року у Луганську в реанімації від двосторонньої пневмонії помер композитор і співак Юрій Дерський, який був завідуючим кафедрою музичного мистецтва  естради Луганської державної академії культури та мистецтв і вважався автором «гімна ЛНР».

Про це розповіли на підконтрольному угрупуванню «ЛНР» телеканалі «Луганськ 24».

В соціальних мережах повідомляють, що причиною смерті міг стати коронавірус. В офіційних джерелах про причини смерті не повідомляють.

13 жовтня 2020 помер заступник «головного державного санітарного лікаря» міста Горлівка Андрій Овчаров. Про це повідомив глава «адміністрації» Горлівки угрупування «ДНР» Іван Приходько на своїй сторінці у «ВКонтакте». Про причини смерті не повідомляють.

10 жовтня 2020 року в так званій «ЛНР» тимчасово скасовані пільги на проїзд в громадському транспорті окремим категоріям громадян, в тому числі учням, через загрозу поширення коронавируса. Відповідну постанову прийняв так званий «уряд».

Цього ж дня «уряд ДНР» відправив на безстрокове дистанційне навчання навчальні установи в окремих районах Донецької області. Про це повідомляє так званий «штаб» із запобігання коронавірусу.

Так, освітні установи всіх форм власності, які надають освітні послуги, перейдуть на дистанційне навчання з 12 жовтня 2020 року. Дата повернення до класичної форми навчання позначена як «до особливого розпорядження».

У так званій «ЛНР» Надзвичайна санітарно-протиепідемічна комісія (НСПК) з метою недопущення поширення коронавирусної інфекції продовжила до 1 листопада осінні канікули, ввела скорочений графік роботи підприємств громадського харчування і обмеження на роботу підприємств сфери дозвілля.

За інформацією правозахисниці, виконавчого директора «Східної правозахисної групи» Віри Ястребової з серпня по жовтень в місцях позбавлення волі на підконтрольній бойовикам території Луганської області (ОРЛО) від пневмонії померли 19 осіб.

За її даними, в СІЗО Луганська померли 9 осіб, в колонії Свердловська – 2 людини, колонії в Вахрушеве – 4 людини, колонії Слов’яносербська – 4 людини.

16 жовтня 2020 року так звана «ДНР» ввела додаткові обмеження. Відповідний «наказ» опублікували на сайті самопроголошеного голови так званої «ДНР» Дениса Пушиліна:

«Дотримуватися дистанції в громадських місцях не менше метра, дотримуватися маскового режиму в будинках, будівлях, спорудах, в яких розташовані державні органи, місцеві адміністрації, підприємства, установи, організації всіх форм власності, фізичні особи підприємці та їх об’єкти, в транспортних засобах загального користування і на ринках».

Також встановлюється заборона на присутність глядачів при занятті фізичною культурою і спортом, в тому числі на відкритому повітрі, включаючи індивідуальні та групові навчально-тренувальні заняття, спортивні змагання, в тому числі з командних видів спорту.

27 жовтня 2020 року так зване «Міністерство охорони здоров’я ДНР» опублікувало роз’яснення з приводу численних звернень людей зі скаргами на відсутність лікарських препаратів (антибіотиків, противірусних препаратів, антікоагулянтів і т.д.) в приватних аптечних підприємствах.

«Міністерство» не може вплинути на наявність медикаментів в приватних аптеках, так як «є республіканським органом виконавчої влади, до повноважень якого не входить здійснення закупівель товару, вибір постачальників і інші питання, пов’язані з освоєнням коштів приватних підприємців, які здійснюють оптову та роздрібну торгівлю лікарськими препаратами та виробами медичного призначення на території Донецької Народної Республіки».

Згідно з інформацією від постачальників вищевказаної категорії товарів, існують об’єктивні причини перебоїв в своєчасних поставках у зв’язку з підвищеним попитом на лікарські препарати на території Російської Федерації, де аналогічна ситуація з підвищенням рівня інфікування COVID-19 і пневмоніями серед населення на тлі сезонної захворюваності на ГРВІ та грип.

Черга в донецькій аптеці. Фото: соцмережі

Також в повідомленні зазначається, що люди часто купують медикаменти у великих кількостях, при цьому не маючи показань до лікування і симптомів хвороби.

Дивитися результати моніторингу в PDF українською мовою.

Посмотреть результаты мониторинга в PDF на русском языке.

Read PDF in English.


Share