27 листопада відбулася прес-конференція «Ветування законопроекту 2166 – крок назад у вирішенні проблем переселенців», в якій взяли участь представники громадських організацій: Олена Виноградова (ВБФ «Право на захист»), Олександра Дворецька (ГО «Восток-»), Таміла Ташева (ГІ «Крим»), Борис Захаров (Українська Гельсінська спілка з прав людини). Також в до обговорення долучилась Наталія Веселова, народний депутат України.

3 листопада Верховна Рада України у другому читанні ухвалила законопроект № 2166 «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантії дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Тоді 243 депутати віддали свої голоси за цей законопроект, але 26 листопада президент України Петро Порошенко повернув законопроект до парламенту, наклавши на нього вето. Причиною такого рішення стало те, що «законом не визначено уповноваженого органу, який буде виявляти факт відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання та підтверджувати інформацію про її переміщення в межах України».

«Вето президента стало неприємним сюрпризом, а причина такого рішення – досить сумнівна», – вважає народний депутат України Наталія Веселова. Вона підкреслила, що законопроект мав на меті врегулювати багато важливих питань, які стосуються переселенців, а не тільки питання реєстрації.

За словами Олени Виноградової, експерта з адвокації ВБФ «Право на захист», тепер для подолання президентського вето необхідно 300 голосів у парламенті. «Правозахисники будуть працювати над тим, щоб законопроект був прийнятий з мінімальними правками, але введення будь-яких механізмів контролю за переміщенням ВПО є неприпустимим» – наголосила правозахисниця.

Таміла Ташева, координатор ГІ «Крим» закликала президента прислухатись до 1,5 млн переселенців, для вирішення проблем яких і розроблявся законопроект №2166. «Наша задача – забезпечити права ВПО, а не здійснювати нагляд» – підкреслила вона.

«Такі дії президента підвищують градус напруження у суспільстві, – вважає Олександра Дворецька, координатор ГО «Восток-».  На думку правозахисниці, рік тому влада ще могла посилатися на неготовність до таких викликів. Але сьогодні, коли стало очевидним, що все не закінчиться через місяць-два, тому є необхідно виробляти системну політику щодо окупованих територій, жителів сірої зони та переселенців.

Відео з прес-конференції:

 

Share