Громадськість, уряд та Представництво ЄС планують спільні дії для впровадження Уроків Європи в українських школах

12 грудня в «Укрінформі» відбулася пресконференція «Уроки Європи для шкіл Луганської області». Авторка Уроків Європи Світлана Бацюкова та координаторка освітніх програм Благодійного фонду «Восток-SOS» Юлія Кішенко розповіли, як за п’ять днів проїхали 700 км розбитими прифронтовими дорогами, відвідали 8 шкіл та провели 10 цікавих інтерактивних занять.

«Ми обирали школи, які знаходяться далеко від логістично зручних точок на мапі. Це ті школи, з яких важко кудись дістатись, ті школи, до яких, наприклад, не доїжджає багато міжнародних організацій, що працюють в зоні конфлікту, або інших волонтерських ініціатив і фондів», – пояснила Юлія Кішенко. – «І коли ми планували цю поїздку, то зрозуміли, що в нас виходить така карта місії з прифронтовими школами та школами, які знаходяться далеко від лінії фронту, але близько до кордону з Росією. Зрозуміли, що саме там потрібна така робота з розповсюдження інформації про Європу, про Європейський союз. Ще ми не дивились на школи у великих містах на Донбасі, вони мають більше інформації, більше доступу до подібних ініціатив. А, наприклад, Трьохізбенка – там складніше. Це така школа, якій потрібно більше уваги, вона віддалена, вона знаходиться у 500 метрах від лінії розмежування, і туди мало хто приїжджає. І ось робота саме з такими школами для нас є пріоритетом».

У ході пресконференції були представлені результати дослідження серед учителів. Опитування показало, що Уроки Європи дуже потрібні в школах Луганщини й України в цілому. Ознайомитися з результатами можна за посиланням.

«Після того, як я повернулася з Луганської області, я вже отримала більше 20 запитів від різних шкіл Київської області, Борисполя, Чернігівської області, Луцька та Києва», – наголосила Світлана Бацюкова.

Спираючись на представлене дослідження, авторка ініціативи назвала основні рекомендації, які отримала від освітян, що разом з дітьми брали участь у заняттях: «Нам було дуже важливо зрозуміти думку вчителя, почути, що ж учителі думають про Уроки Європи. Тож, по-перше, вони рекомендували провести більшу кількість пілотів, щоб накопичити досвід. По-друге, провести семінар/ школу для вчителів, обов’язково із залученням вчителів як тренерів, тому що коли ти знаходишся в середовищі, то результати, звичайно, більш сталі». 

Серед рекомендацій щодо виведення уроків Європи в національну площину, Світлана Бацюкова наголосила також на необхідності розроблення методології проведення Уроків Європи разом з Міністерством освіти і науки України та Міністерством культури, молоді та спорту України, і на важливості мультиплікації результатів вчителями, коли б основуючись на методології вчителі провели б провели Уроки Європи у своїх школах.  

Важливим результатом пресконференції стала синергія між представниками уряду України, Представництва ЄС в Україні та громадянського суспільства. Спікери висловили спільну позицію та готовність працювати над впровадженням Уроків Європи в Україні.

«Є кілька пропозицій, що може зробити Міністерство освіти. Методичні матеріали можна подати до Інституту модернізації змісту освіти, і комісія, схваливши ці матеріали, може рекомендувати до використання в закладах середньої освіти, в школах під час різних уроків. Оскільки запити були від учителів, як цікаво подавати інформацію, як цікаво провести урок, можна справді організувати тренінги для методистів обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти, Академії неперервної освіти, а потім методисти приходять уже на рівень району, міста, селища, села. І цей досвід передається безпосередньо в школу», – висловила своє бачення подальших дій Любов Щітка, в.о. Генерального директора Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Міністерства освіти.

«Україна була завжди дуже важливим стратегічним партнером і братом для нас, адже Україна – це Європа. В рамках Угоди про асоціацію, про яку ми всі знаємо, ми говоримо про новий статус наших відносин. І є очікування, що Угода про асоціацію зробить певний внесок як для політичної, так і для економічної інтеграції України до Європейського Союзу», – висловив позицію Представництва ЄС в Україні Добромир Христов, координатор сектору Європейська інтеграція. – «Але коли я слухав вас сьогодні, то подумав, що, можливо, ми забуваємо про одну важливу частину, яка є духовною, емоційною інтеграцією України. І я думаю, що найкраща інвестиція, яку країна може зробити – це інвестувати в молодь і в освіту. В політичних інструкціях для нової Європейської Комісії молодь ставиться на досить важливе місце, навіть починаючи з преамбули. Тож я дуже радий, що ми зараз сидимо в колі друзів і ми можемо працювати разом, в синергії над цією ініціативою».

Акцентувала на важливості співпраці і радниця Міністра культури, молоді та спорту України Олександра Дворецька: «Ця ініціатива показує, що енергія однієї людини може змінювати ситуацію в школах у цілому регіоні, стимулювати вчителів у інших регіонах робити такі зміни у своїх школах. І тут дуже важливо, щоб ця робота була спільною, коли волонтерські ініціативи спільно з Міністерством освіти і науки, спільно з Міністерством культури, молоді та спорту роблять такі зв’язки. Тому що цього року, наприклад, Міністерство культури вперше отримало фінансування на програми мобільності молоді, де діти з різних регіонів матимуть можливість їздити в інші регіони, дізнаватись щось про інші регіони. І в тому числі, компонентом цієї програми міг би бути також аспект, пов’язаний з євроінтеграцією. Мені здається, що показником такої синергії є присутність тут і координаторки ініціативи, і представників органів центральної виконавчої влади, громадських організацій і Представництва Європейського Союзу. Він показує, що якщо ми будемо співпрацювати, то можна мінімальними ресурсами робити дуже гарні речі. Тому я б говорила, що це не підсумок цієї місії, а скоріше початок співпраці».

Освітня місія «Уроки Європи для шкіл Луганської області» відбулася у співпраці благодійного фонду «Восток-SOS», Представництва ЄС в Україні та естонської організації «Mondo» за підтримки Міністерства закордонних справ Естонії.

Детальніше про поїздку школами Луганщини – на сторінці Уроки Європи для шкіл України.

Контакти: Світлана Бацюкова, тел. +380663850511, [email protected]

Більше фотографій на нашій сторінці Facebook.

Відеозапис пресконференції:

Новини