Щонайменше одного громадянина України засудили в ОРДЛО за «держзраду» у серпні – звіт

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу 41421b3-124e9ed-0.jpg

За даними СБУ, на сьогодні у заручниках в ОРДЛО перебувають 295 людей, 30 з яких – жінки. Щонайменше одного громадянина України засудили в ОРДЛО за «держзраду» у серпні.

Протягом серпня 2021 року в окупованих Російською Федерацією районах Донецької та Луганської областей продовжувалися систематичні порушення прав людини. Як і у попередні місяці, було зафіксовано факт незаконного засудження людини, а також арешти та затримання, обмеження права на свободу пересування, примус до участі у масових заходах тощо. До того ж, окупаційні адміністрації продовжували залучати до пропагандистських заходів неповнолітніх, реалізовувати механізми відчуження нерухомого майна громадян, які виїхали за межі ОРДЛО, організовували виборчий процес для залучення мешканців окупованої частини Донбасу до участі у виборах депутатів Держдуми РФ.

Арешти, затримання та засудження громадян

У серпні на території ОРДЛО було засуджено до ув’язнення за «держзраду» щонайменше одну людину. Також окупанти оприлюднили інформацію щодо одного мешканця окупованої Росією території Донеччини, якого було засуджено за аналогічним звинуваченням раніше. У розпорядженні правозахисників також протягом місяця з’явилася інформація про ще одного мешканця ОРДЛО, який обвинувачується у шпигунстві та утримується бойовиками вже довше двох років.

9 серпня на сайті так званого МДБ ДНР з’явилася інформація про засудження до 12 років позбавлення волі жителя м Горлівка Сергія Сікарчука за «державну зраду». Зазначимо, що його засудження відбулося ще у червні 2021 року, але відповідну інформацію оприлюднили тільки у серпні.

Сікарчука звинувачували у тому, що, він у 2019 році, виїхавши на підконтрольну Україні територію, був завербований СБУ та з того часу нібито почав надавати українським спецслужбам інформацію.

Слід зазначити, що до 2018 року Сергій Сікарчук проходив службу на посаді інспектора в одному із закладів позбавлення волі так званої ДНР. Його обізнаність у справах «виправної системи» так званої республіки робила цю особу потенційно небезпечною для окупаційного режиму, а її виїзд за межі ОРДЛО – небажаним.

Того ж дня, 9 серпня, українські правозахисники з Медійної ініціативи за права людини оприлюднили інформацію про ще одного заручника ОРДЛО – 32-річного Владислава Шаболду з Донецька, якого представники незаконних збройних формувань затримали ще два роки тому – 24 червня 2019 року. Наразі відомо, що перші п’ять місяців Шаболду утримували у концтаборі «Ізоляція», де, за свідченнями колишніх заручників, жорстоко катували. Пізніше чоловіка перевели до СІЗО. Його звинувачують у шпигунстві.

За словами колишніх заручників, Шаболда скаржиться на свій стан здоров’я – сильні головні болі та болі в спині.

24 серпня так званий Верховний суд ЛНР засудив до 12,5 років ув’язнення за звинуваченням у «державній зраді» і зберіганні вибухових речовин мешканця міста Антарцит, ім’я якого не називається. У так званій Генеральній прокуратурі ЛНР стверджують, що чоловік був членом політичної партії «Народний рух України» і в серпні 2017 року нібито був завербований СБУ на підконтрольній українській владі території Луганщини. Після цього, за версією окупаційної «прокуратури», він протягом трьох років збирав і передавав СБУ інформацію, яка є «державною таємницею ЛНР», а також зберігав за місцем проживання вибухову речовину. Повідомляється, що «підсудний» не визнав свою провину та відмовився давати свідчення.

Зазначимо, що фабрикацію звинувачень відносно мешканців ОРДЛО окупаційними «силовими структурами» поставлено на потік.

Зокрема, протягом літа у так званому МДБ ЛНР неодноразово повідомляли про виявлення тайників зі зброєю, призначеною нібито для здійснення терористичних актів для дестабілізації ситуації на окупованій території та зроблених за сприяння СБУ. Не може не насторожувати те, що так зване МДБ ДНР регулярно повідомляє про пошук осіб, причетних до підготовки «диверсійно-терористичних актів». Правозахисним організаціям відомо, що «диверсантами» та «терористами» силові структури ОРДЛО найчастіше призначають невинних людей.

Нагадаємо, що, за даними СБУ, на сьогодні у заручниках в ОРДЛО перебувають 295 людей, 30 з яких – жінки. Долю декого з цих людей вдається дізнатись від звільнених заручників чи родичів, а про декого практично нічого невідомо протягом багатьох місяців чи навіть років.

Зниклі безвісти на території ОРДЛО

20 серпня так звана генеральна прокуратура ДНР повідомила про здійснення на території м. Сніжне, що контролюється угрупуванням ДНР, ексгумації тіл в межах розслідування «збройної агресії України». Так звані слідчі повідомляють, що, за їхніми даними, на території цвинтаря «Вівсяного»  у м. Сніжному Донецької області виявлено стихійне поховання із рештками приблизно 50 людей. За версією «слідчих», це тіла місцевих мешканців, зниклих безвісти у період активних бойових дій 2014 року. Слід враховувати, що ексгумацію здійснюють у рамках розслідування так званої «кримінальної справи про злочини українських збройних формувань проти народу Донбасу».

Зазначимо, що За даними Уповноваженого Верховної Ради із прав людини, зниклими безвісти на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей на сьогодні вважаються 258 людей.

Мобілізаційні заходи та призов на строкову службу до лав незаконних збройних формувань ЛНР та ДНР

У серпні окупаційна влада ОРДЛО дещо скоротила інформаційне висвітлення теми підготовки до наступної хвилі призову на строкову службу до НЗФ ЛНР та ДНР, яка раніше була запланована на осінь 2021 року. Вочевидь, це пов’язано із тим, що військовий призов на строкову службу є непопулярним серед населення, і напередодні виборів до Держдуми РФ, до яких планується масово залучати мешканців ОРДЛО із російськими паспортами, популяризація болючої для місцевих мешканців теми видається небажаною.

Однак, на початку серпня у групі Вконтакті «Армия ДНР. Советы добровольцам», де члени НЗФ ДНР обговорюють актуальні теми, з’явилося повідомлення, о кілька військових частин НЗФ у донецькій області здійснюють підготовку до розміщення солдат-строковиків, яких планується призвати протягом осені. Повідомлялося також, що цього разу планується призвати близько 2 тис. людей в ОРДО та ОРЛО.

Тим часом, на окупованій частині Луганщини наприкінці серпня вчергове проводилися військові збори резервістів. За даними бойовиків, цього разу у них взяли участь близько 3,5 тис. місцевих мешканців. Зазначимо, що залучення до зборів, як і раніше зарахування людей до резерву у багатьох випадках відбувалося примусово, про що мешканці ОРДЛО повідомляли у соціальних мережах.

Загалом, перспектива масового призову на строкову службу до лав НЗФ ОРДЛО стає все більш реалістичною, оскільки практично всі підрозділи бойовиків суттєво недоукомплектовані. Про останнє свідчить велика кількість оголошень у соціальних мережах із пропозиціями служби за контрактом в лавах НЗФ.

Примусова участь у масових заходах, залучення неповнолітніх до пропаганди

У серпні на території ОРДЛО відбувалася велика кількість масових заходів. Зокрема, це були мітинги, присвячені «Дню шахтаря», із великим розмахом відзначався «День державного прапору РФ», також у різних населених пунктах, зокрема, місті Лутугине, селищі Родакове, відзначали річниці «звільнення від ЗСУ» а фактично – окупації. До цих заходів масово та примусово залучали співробітників закладів бюджетної сфери. Окрім того, як і раніше, окупанти використовували у пропагандистських акціях дітей та молодь. У заходах, присвячених «патріотичному вихованню» підростаючого покоління, окупаційні адміністрації продовжували прищеплювати молоді ненависть до України.

Також у багатьох населених пунктах окупованих частин Луганщини та Донечини відбувалися заходи, присвячені вшануванні пам’яті місцевих мешканців, що загинули під час бойових дій 2014 року. Окупаційна влада покладала відповідальність за загиблих виключно на українські військові формування.

Примус мешканців ОРДЛО до отримання російських паспортів та участі у виборах до Держдуми Росії

Знаходить підтвердження інформація про те, що в бюджетних організаціях і на державних підприємствах ОРДЛО працівників змушують отримувати російські паспорти під загрозою звільнення. Ті, хто з якихось причин досі не оформили громадянство РФ, зобов’язані зробити це найближчим часом. До того ж, «бюджетників» змушують реєструватися на російському порталі «Держпослуг» для участі у виборах до Державної думи РФ. В якості підтвердження, їх зобов’язують надсилати керівництву відповідні скріншоти.

Як повідомляє Telegram-канал «Донбаський кейс», звіти про «паспортизаці» подаються щотижня до профільних міністерств і відомств. У звітах вказуються подробиці – про стадії отримання паспортів, реєстрації на «Держпослуг» і подачі заяв для участі у голосуванні.

Імовірною причиною впровадження окупаційними адміністраціями примусових заходів із паспортизації може бути недостатня кількість людей, що зареєструвалися для участі у російських виборах. 22 серпня Східна правозахисна група повідомила на Facebook, що, кількість мешканців окупованих Росією районів Луганської та Донецької областей, що зареєструвалися на російському порталі «Держпослуг» для дистанційної участі у виборах депутатів Держдуми РФ, досягла позначки 102,3 тис. При цьому, російська влада визначила окупаційним режимам завдання зареєструвати для дистанційної участі у виборах 75% мешканців окупованої частини Донбасу, які раніше отримали паспорти громадян РФ. Оскільки, за даними секретаря РНБО Олексія Данілова, мешканцям ОРДЛО видано не менше 630 тис. російських паспортів, окупантам потрібно було залучити до виборів не менш ніж 450 тис. мешканців окупованої частини Донбасу. Вочевидь, їм не вдається виконати поставлену задачу.

Порушення прав власності

У серпні 2021 року на окупованих територіях Луганської та Донецької областей тривав процес так званої «націоналізації», а фактично – незаконного відчуження рухомого

та нерухомого майна, яке раніше належало підприємствам, що працювали під

юрисдикцією України, а також громадянам, які перебувають за межами ОРДЛО.

Дещо активізувалася у порівнянні із минулим місяцем діяльність так званого «Фонду державного майна ДНР». Ця установа протягом місяця розмістила 95 оголошень про передання в оренду «безхазяйних» об’єктів нерухомого майна у Донецьку, Макіївці Сніжному та інших населених пунктах. Також установа повідомляла про запровадження «державного управління» щодо 15 об’єктів нерухомості та конкурс на надання права оренди, щонайменше, відносно одного об’єкта.

Кількість оголошень про оренду «безхазяйних» об’єктів нерухомого майна, розміщених на сайті так званого Фонду державного майна ЛНР залишилася без змін і дорівнює 332.

Так званий «Державний комітет податків і зборів ДНР» у серпні розмістив 32 оголошення про виявлення рухомого та нерухомого майна, яке згодом планується визнати «безхазяйним» у Луганську, Алчевську, Ровеньках а інших населених пунктах – від металолому та автозапчастин до будівель та приміщень.

Ситуація на КПВВ, обмеження права на свободу пересування

Ситуація на контрольних пунктах в’їзду-виїзду між ОРДЛО та підконтрольними Україні районами Донбасу протягом липня 2021 року залишалася стабільно складною. Оскільки представники ОРДЛО зі свого боку продовжували блокувати перетин більшості КПВВ, повноцінний пропуск здійснювався тільки на пункті «Станиця Луганська».

КПВВ Новотроїцьке, що на Донеччині, функціонував двічі на тиждень. На працюючих пунктах в’їзду-виїзду продовжувало діяти встановлене НЗФ обмеження на кількість перетинів громадянами – один раз на місяць в два боки.

За даними Державної прикордонної служби України, у серпні пасажиропотік на КПВВ був динамічним і зріс у порівнянні із попереднім місяцем на 15%.

Вкрай складною залишалася ситуацція на тих КПП в ОРДЛО, через які місцеві мешканці виїжджають на територію Росії. Як відомо, значна кількість мешканців ОРДЛО переміщується на територію, підконтрольну Україні саме через Росію. За останні місяці ситуація на КПП із РФ суттєво ускладнилася, а людям доводиться проводити у чергах по 10-13 годин. В ОРДЛО заявляють, що такі черги та затримки спричинені російською стороною. Додатковою перешкодою для такого способу в’їзду на підконтрольну Україні територію є його вартість – в середньому, потрапити з непідконтрольної території Донеччини на підконтрольну через РФ може коштувати 3,5-4 тис. грн.

Однак, свобода пересування мешканців ОРДЛО обмежується не тільки так званими «кордонами» цих утворень. У населених пунктах окупованих районів наразі продовжує діяти комендантська година, а до її порушників застосовують покарання у вигляді штрафів та адміністративних арештів. Як повідомляє Telegram-канал «Донбаський кейс», останнім часом мешканці міст ОРДЛО почали частіше скаржитися на затримання поліцією через відсутність при собі документів, або наявність паспорта громадянина України.

«Гуляла я з подругами на вихідних, коли комендантської немає, на набережній зупинили, запитали документи, у всіх подруг ДНР паспорта, у мене український. Ну мене і упакували, відвезли в РВВС, по дорозі ще забрали хлопців які без паспортів в ларьок спустилися. Просиділи там години три в сумі, хоча до цього мене зупиняли і просили тільки ксерокопію виписки носити, щоб було видно прописку донецьку», – повідомляє одна з мешканок Донецька у соціальній мережі.

«До мого чоловіка вчора причепилися серед білого дня тільки тому, що у нього укр. паспорт, причому з ДНР пропискою! Благо, все закінчилося добре, ніхто не затримав», – зазначає інша мешканка Донецька.

Слід зазначити, що таке ставлення з боку силовиків до людей із українськими посвідченнями осіб цілком вкладається у логіку окупаційних адміністрацій із примусу мешканців ОРДЛО до отримання паспортів громадян РФ.

Ознайомитися зі звітом ви можете як українською, так і російською мовами.


Новини