Що змінилося після Революції Гідності: думки учасників

Як змінилася Україна та українці після Революції Гідності 2014 року? Чи не втратили країна шанс на зміни та перетворення? Що може спровокувати новий Майдан? 

Ці та інші питання обговорювали під час вечірнього ефіру на телеканалі Київ учасники Євромайдану: виконавчий директор Восток SOS Костянтин Рєуцький, економіст Андрій Новак та народний депутат ВРУ VIII скликання Ігор Луценко.

“Я б взагалі не став знецінювати усе, що зроблено українським суспільством. Ми, якщо порівнювати з пострадянськими країнами (не беремо країни Балтії) ми пройшли дуже великий шлях і багато чого досягли до цього часу, особливо після Революції Гідності. Правила гри суттєво змінилися, попри усі негаразди і увесь цей залишковий ефект. Я думаю це чудовий  шлях, бо ми орієнтуючись на Європу зберігаємо свою унікальність. Можливо саме в цьому народиться щось цікаве та сильне що зсінить і саму Європу”, – вважає Костянтин Рєуцький.

Поговорили під час ефіру і про зміну настроїв на сході України після Майдану та початку війни. 

Як наголосив Костянтин Рєуцький протиставлення Донбасу центру та заходу України, яке часто можна почути у ЗМІ, насправді є штучним: 

“Його в реаліях ніколи не було. Прості жителі сходу ніколи в таких термінах не думали. Не було навіть самоідентифікації якоїсь окремої. Схід взагалі він дуже різний – є промислові райони, є аграрні райони. І в цих людей дуже різні проблеми, ціннісна орієнтація, навіть мова різна. Аграрні райони, до прикладу, говорять переважно українізованим суржиком. Окремість сходу і протиставлення його іншій частині України – це взагалі суто Російський наратив, який за допомогою Партії Регіонів просувався. Активно ого педалювати стали з 2004 року. І мені дуже шкода, що вся Україна досі користується цим російським наративом”.

Цю тезу підтвердив і економіст Андрій Новак. Каже, проїхав з програмою лекцій всю країну і жодних разючих відмінностей чи “мовного питання” не виникало.

“Не виникає питань стосовно того, хто і якою мовою говорить, якщо ми обговорюємо економіку припустимо, том нам цікавий суто предмет розмови. Тобто це все, справді, штучно. Це елемент гібридної війни, яку Росія веде проти України. І в ній економічна і гуманітарна частина є не менш важлива, ніж військова, а, можливо, навіть більш важлива. І от якраз через внутрішні, штучні такі міфологеми – ділити українців за якимись принципами – головне, щоб ділити. Оце і є якраз елемент гібридної агресії зі сторони Росії, тому нам це по-перше – треба розуміти, а по друге – не реагувати”, – наголосив. Андрій Новак. 

Насамкінець розмови, підсумовуючи ефір та відчуття напередодні 7-ї річниці Революції Гідності Костянтин Рєуцький додав:

“Ми йдемо у правильному напрямку і я дуже вдячний всім, хто дав цьому поштовх. Я надзвичайно шаную тих, хто загинув на цьому шляху. Треба продовжувати”.

Переслухати дискусію повністю можна у відео. 

Нагадаємо, детальніше думки виконавчого директора Восток SOS Костянтина Рєуцького про російський наратив стосовно “автономії Донбасу” та те, яким насправді є схід України та  чи відрізняється він від решти України можна прочитати у колонці для Української правди Донбас. Автономія, якої ми не прагнули.

Новини