Протягом травня на ТОТ засудили за «держзраду» та «шпигунство» трьох місцевих жителів – звіт

Трьох жителів окупованих районів Донецької та Луганської областей засудили за «шпигунство» на користь України та держзраду

Щонайменше 2 людини отримали по 15 діб адміністративного арешту за порушення комендантської години.

У травні 2021 року на окупованих Російською Федерацією територіях Донецької та Луганської областей були виявлені чергові факти порушення прав людини: незаконні арешти та засудження громадян, обмеження свободи пересування, примус людей до служби в лавах незаконних збройних формувань, незаконне відчуження рухомого та нерухомого майна, а також використання неповнолітніх у пропаганді та порушення права громадян на справедливу оплату праці.

Ці порушення відбуваються систематично та, на жаль, стають звичними для жителів окупованої території.

Незаконні арешти, затримання та засудження

Протягом травня та останніх днів квітня 2021 року на окупованих територіях Донецької та Луганської областей так званими судовими органами «республік» було засуджено за статтями «шпигунство» та «державна зрада» щонайменше трьох місцевих мешканців – двох на окупованій території Луганської та одну людину  на території Донецької області.

14 травня так званий “Верховний суд ЛНР” оприлюднив повідомлення, що наприкінці минулого місяця Судовою колегією у кримінальних справах так званого “Верховного Суду ЛНР” було розглянуто справу Юлії Коваленко, яку окупаційна влада звинувачувала у «держзраді», а також у незаконному ввезенні на окуповану територію наркотичних речовин. За версією так званого суду, Юлію Коваленко було завербовано співробітниками СБУ у лютому 2020 року у Станиці Луганській (підконтрольна Україна територія Луганської області), куди вона виїздила задля розв’язання особистих проблем. Після цього, Коваленко нібито збирала та передавала СБУ інформацію щодо співробітників «правоохоронного органу ЛНР».

Зазначимо, що окрім «держзради», даній громадянці інкримінували суто кримінальні статті, пов’язані із незаконним обігом наркотичних речовин, які вона нібито ввозила на окуповану територію. За сукупністю обвинувачень Юлію Коваленко було «засуджено» до 14 років позбавлення волі.

Випадки, коли разом зі звинуваченнями у «шпигунстві» і «державній зраді» людям інкримінують і суто кримінальні злочини, такі, як незаконне зберігання чи збут наркотичних речовин, останнім часом не є поодинокими. Так, 6 травня так зване “МГБ ЛНР” повідомило про засудження до 12 років ув’язнення за «державну зраду», та  «незаконне придбання, зберігання, перевезення, виготовлення, переробку наркотичних засобів» ще одного жителя окупованої території Луганщини Дмитра Ліньова.

Останнього звинувачували в тому, що він нібито встановив зв’язок із співробітниками СБУ на початку травня 2019 року, і з того часу передавав їм інформацію військового характеру. Повідомляється, що він здійснював підбір, вивчення та залучення до негласної співпраці з СБУ в межах спеціальної програми «На тебе чекають вдома» осіб, які проходять або раніше проходили службу у так званих правоохоронних органах так званої ЛНР, здійснював заходи щодо виведення залучених на підконтрольну територію. Окремо зазначено, що за місцем реєстрації Дмитра Ліньова були виявлені наркотичні речовини у великих розмірах.

Чи дійсно Дмитро Ліньов та Юлія Коваленко мали відношення до незаконного обігу наркотичних речовин – наразі встановити практично неможливо. Однак такий збіг – в обох громадян, засуджених протягом місяця за «держзраду» були виявлені наркотики, викликає певні побоювання – чи не планує влада “ЛНР” у подальшому звинувачувати у наркозлочинах всіх громадян, яких підозрюють у зв’язках із СБУ?

На окупованій території Донецької області у травні також не обійшлося без засуджень за «держзраду» чи «шпигунство».

Так, 25 травня так званий Верховний суд ДНР повідомив, що Апеляційна палата “Верховного Суду ДНР” засудила до 10 років ув’язнення жителя окупованої частини Донеччини Олега Дмитренка. Його також звинувачували у збиранні та передаванні СБУ інформації щодо місць дислокації, кількості техніки та інших даних, що стосуються незаконних збройних формувань.

Окремо зазначимо, що 20 травня «Верховним судом ДНР» було оприлюднено статистичні дані, згідно з якими від початку 2021 року за «державну знаду» та «шпигунство» на території так званої “ДНР” було засуджено двох людей. Ще десятеро отримали вироки за «злочини проти державної влади, інтересів держслужби і служби в органах місцевого самоврядування».

Помітною тенденцією на окупованих територіях протягом травня стало підвищення пильності окупаційної влади щодо додержання місцевим населенням комендантської години.

Ще  у квітні голова самопроголошеної ДНР Денис Пушилін повідомив, що найближчими місяцями комендантську годину поступово буде скасовано. Однак, наразі місцеві жителі, які змушені перебувати на вулиці після 23:00, продовжують потерпати від свавілля окупаційної поліції.

Фото 1

У травні пресслужба “МВД ДНР” неодноразово повідомляла про затримання громадян, що порушують комендантську годину. Як правило, місцеві жителі отримували за це по 15 діб арешту. Також повідомлялося про 2 випадки невиконання місцевими жителями «законних вимог співробітника поліції». А в Амвросіївці (окупована частина Донецької області) місцевий житель навіть нібито напав на правоохоронців, за що тепер йому загрожує штраф до 200 тисяч російських рублів та до п’яти років ув’язнення.

Примусове залучення громадян до служби у лавах незаконних збройних формувань

У травні в окупованих Російською Федерацією районах Луганської та Донецької областей тривали заходи із організації призову місцевого населення на строкову військову службу в незаконних збройних формуваннях та мобілізації військовозобов’язаних.

На 17 та 18 травня, указами Дениса Пушиліна та Леоніда Пасічника (ватажки “ЛНР” та “ДНР”) були призначені «загальнореспубліканські» військові навчання. Військкомати окупаційної влади з початку місяця налагодили систему “виловлення” військовозобов’язаних та вручення повісток резервістам. Вручалися повістки на підприємствах, де вони працюють. Також людей агітували брати участь у навчаннях, обіцяючи преміальні виплати – по 1 тисячі російських рублів на день. Однак, надалі ці обіцянки не виконувалися.

Фото 2

Призов громадян на строкову службу, розпочатий у квітні цього року, вочевидь, відбувається повільніше, ніж планувала окупаційна влада. Це призводить до пошуку нових способів обліку громадян, які підлягають військовому призову.

Місцеві Telegram-канали повідомляють, що населення не в захваті від примусового призову, та велика кількість людей планує найближчим часом виїжджати за межі окупованої території.

Як повідомляє Telegram-канал «Донбасский кейс», на території так званої «ДНР» наразі організована система «відлову» місцевих мешканців призовного віку. Зокрема, це стосується тих громадян, хто намагається виїхати за межі окупованої території. «Поки пости для «примусових перевірок» встановлені на трасі в районах Маринівки, Амвросієвки, Старобешевого та біля кордону в Новоазовську та Успенці. На них запускаються п’ять машин та шукають військовозобов’язаних, які ухиляються від призову», – зазначається у дописі каналу від 20 травня. На даних постах фіксується намір громадян виїхати з окупованої території, після чого людей розвертають назад. На окупованій території Луганської області склалася аналогічна ситуація.

Примус до членства в «громадських» організаціях участі в «патріотичних» і «соціальних» акціях «ЛНР» і «ДНР»? залучення дітей до пропаганди

Травень на окупованих територіях традиційно вирізняється великою кількістю святкових заходів. Окрім «дня весни та праці» та «Дня перемоги», святкуванню яких окупаційна влада приділяє велику увагу, на травень припадають річниці проведення у Донецькій та Луганській областях так званих «референдумів», тому вже шостий рік поспіль у цьому місяці відзначаються так звані «дні республік».

Загальну кількість святкових та масових заходів, яка відбулася на окупованих територіях протягом травня, підрахувати практично неможливо, вона у рази більша, ніж у попередньому місяці. Як і раніше, до цих заходів, які відбувалися практично в усіх окупованих районах, активно залучали неповнолітніх.

Зокрема, 9 травня у Донецьку та Луганську відбулися військові паради, присвячені «Дню перемоги». Окрім військовослужбовців та співробітників силових структур, участь у них взяли представники молодіжної організації «Юнармія», здебільшого неповнолітні.

Фото 3, Фото 4, Фото 5

Також окупаційна влада у травні продовжувала роботу із «патріотичного виховання» у школах. Сутність цієї роботи полягала у розпалюванні ненависті до України, та переконанні неповнолітніх у тому, що в Українї панує фашизм та нацизм. До цієї роботи було залучено представників так званих МВД та МГБ республік, які проводили у школах уроки, де розповідали про неприйнятність «радикальних» та «екстремістських» ідеологій та про наслідки, які можуть чекати на дітей, у разі, якщо ті займатимуться їх поширенням.

До того ж, як повідомляє Telegram-канал «Донбасский кейс», навчальних закладах так званої ДНР найближчим часом будуть розроблені списки потенційних екстремістів та терористів з числа учнів. Цим буде займатися спеціальна випускна комісія, а пізніше даний механізм планується запровадити на законодавчому рівні. Заступник голови так званого уряду ДНР Володимир Антонов зазначив, що ці нововведення запроваджуються з метою не дати «схильній до цього молоді «перейти червону лінію», зробити з них нормальних громадян ДНР».

«Патріотичне виховання» молоді на окупованій території вже давно інтегроване у навчальний процес у школах. Деякі заклади освіти, такі наприклад, як Гімнізія імені 200-річчя Луганська, мають у навчальних програмах цілий ряд військових дисциплін, готуючи майбутні кадри для силових структур окупаційної влади.

24 травня «кадетський клас» цієї гімназії приймав присягу кадетів на вірність «рпспубліці». Захід відбувався на базі бойовиків так званого ОМОН «Беркут» МВД ЛНР та в ньому взяли участь 34 дитини.

Фото 6

Порушення права власності

Як і у попередні місяці, у травні на окупованих територіях Луганської та Донецької областей тривав процес так званої «націоналізації» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України, а також рухомого та нерухомого майна громадян. На нашу думку, дані факти мають ознаки порушення права власності.

У травні так званий Фонд Держмайна ДНР опублікував оголошення про передавання в аренду 86 об’єктів нерухомого майна у Донецьку, Горлівці, Харцизьку, Шахтарську, Амфросіївці та інших населених пунктів на окупованій територій. Дане майно раніше належало як підприємствам, що працювали під юрисдикцією України, так і приватним особам.

Окрім того, у травні вищезгадана організація подала 6 позовних заяв до так званого Арбітражного суду ДНР про визнання безхазяйними об’єктів нерухомості, які раніше належали релігійним організаціям «Релігійна спільнота свідків Ієгови г. Вуглегірська» та «Християнській церкві Слово життя», а також акціонерним товариствам «АПК-Анвест» та «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» та приватним особам.

Так званий Державний комітет податків та зборів ЛНР у тарвні опублікував 49 оголошень про виявлення «безхазяйного майна» в м. Луганськ, Алчевськ, Кадієвка, Брянка, Сорокине, Олександрівськ, а також на території Лутугинського та інших районів. Серед виявленого майна нежитлові приміщення та гаражі, а також будівельні матеріали, автомобілі та автозапчастини, спеціальне обладнання, офісна техніка, меблі, паливно-мастильні матеріали та інше.

Уже другий місяць поспіль ми фіксуємо певну активізацію роботи із «націоналізації» майна, яка почалася після впровадження окупаційною владою у квітні-березні відповідної нормативно-правової бази.

Ситуація на КПВВ

Протягом травня як і раніше між окупованою та підконтрольною Україні територіями функціонувало 2 КПВВ – «Станиця Луганська» та «Новотроїцьке». Основна кількість людей (біля 1400 осіб в обидва боки щодня) проходила через КПВВ Станиця Луганська.

Як і минулих місяців, з боку НЗФ діяло обмеження для мешканців окупованої території на кількість перетину КПВВ – 1 раз на місяць в обидва боки.

Так звані митники ЛНР на КПВВ продовжували прискіпливо перевіряти товари, які громадяни намагалися везти на окуповану територію та вилучати деякі з них.

Порушення права громадян на справедливу оплату праці

На небагатьох діючих промислових підприємствах окупованої частини Донецької та Луганської областей у травні зберігалися проблеми із виплатою заробітної плати.

Так, станом на 30 травня на Алчевському металургійному комбінаті зберігалася заборгованість по зарплаті. За даними Телеграм-каналу «Донбаський кейс», на останньому тижні травня страйк робітників підприємства тривав. В цей час їм виплатили решту заборгованості за грудень 2020 року. Нагадаємо, що наразі це підприємство формально підпорядковано так званому ГУП «Внешторгсервис», підконтрольному владі ЛНР.

Складною залишалася і ситуація на Єнакіївському металургійному заводі, де також вже кілька місяців працівникам не виплачується заробітна плата у повному обсязі.

Потерпали від затримок заробітної плати і працівники вугільних підприєемтсв, укі контролюються ГУП «Востокуголь».

На жаль, такий стан справ стає для мешканців окупованих територій звичним.

Новини