prava cheloveka

У червні 2018 року в окупованих Луганській і Донецькій областях, які перебувають під контролем окупаційної адміністрації РФ, були виявлені нові факти порушень прав людини: незаконні затримання та обмеження свободи пересування цивільних осіб, залучення школярів до пропаганди, примушування до вступу жителів територій так званих «ЛНР» і «ДНР» в «громадські організації», створення паралельної правової системи, порушення прав власності, перешкоджання діяльності міжнародних організацій. На жаль, всі ці порушення прав людини стали «нормою» для жителів територій так званих «народних республік».

 

1. Незаконні арешти, затримання і обмеження свободи пересування

Співробітники Служби безпеки України (СБУ) повернули додому студента вінницького вузу, якого незаконно утримували так звані «правоохоронні органи» окупаційної адміністрації РФ в окупованому Луганську. Про затримання молодих людей ми повідомляли в звіті за серпень 2017 року: в окупованому Луганську було порушено кримінальну справу відносно трьох 18-річних молодих людей, які в районі першого корпусу колишнього Східноукраїнського національного університету ім. Даля підняли на флагштоку прапор України, розмалювали і скинули з п’єдесталу бюст маршалу Жукову на території школи №36 у кварталі Сонячний і намалювали українські прапори на будівлі школи. Посилання на звіт:

РУС https://issuu.com/vostok-sos/docs/prava-cheloveka-v-ordlo-avgust-2017

УКР https://issuu.com/vostok-sos/docs/prava-lyudyny-v-ordlo-serpen-2017

ENG https://issuu.com/vostok-sos/docs/human-rights-in-sadlr-august-2017

7 червня 2018 року на сайті так званого «Міністерства державної безпеки Луганської Народної Республіки» («МГБ ЛНР») з’явилася інформація про те, що співробітниками «МГБ ЛНР» була затримана Тетяна Горбуліч, яку звинуватили в роботі на СБУ. Тетяна Горбуліч звинувачується в скоєнні злочину, передбаченого статтею 335 Кримінального кодексу «ЛНР» (Державна зрада). Їй загрожує до 20 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Повідомляється, що Тетяна Горбуліч в 2016 році була нібито завербована співробітником СБУ, за завданням якого займалася збором військових відомостей та іншої інформації на «ЛНР».

На окупованій території Донецької області, підконтрольній окупаційній адміністрації РФ, 6 червня 2018 року на сайті так званого «Міністерства державної безпеки Донецької народної республіки» ( «МГБ ДНР») повідомили, що був затриманий громадянин Королівства Йорданія Хальдун Найеф Саіл Харахшех, 02.06.1986 р.н., який нібито є агентом СБУ. Затриманий, нібито, передавав спецслужбам України інформацію, яка «використовувалася для підготовки і проведення диверсійно-терористичних актів на території Республіки». Зокрема, «для підготовки замаху на життя Е.А. Басуріна». Наразі стосовно затриманого порушено кримінальну справу за ст. 321 КК «ДНР» «Шпигунство». Затриманому загрожує від 12 до 20 років позбавлення волі.

12 червня 2018 року так званий «військовий трибунал на правах палати верховного суду ДНР», виніс вирок Соколову Валерію Анатолійовичу, 1958 р.н., уродженець м. Красногорівка, визнавши його винним у скоєнні злочину, передбаченого статтею 321 «Шпигунство» Кримінального кодексу «ДНР». Соколов В.А. засуджений до 10 років позбавлення волі з відбуванням покарання у виправній колонії суворого режиму.

19 червня 2018 року в окупованому Луганську так званий «військовий суд ЛНР» заслухав обвинувальний висновок у відношенні 16 громадян України, яких звинувачують у скоєнні на території так званої «ЛНР» вбивств і терактів, в тому числі у вбивстві начальника управління «народної міліції ЛНР» полковника Олега Анащенко.

22 червня 2018 року на сторінці «ЛНР | ХРОНИКИ ДУРДОМА» в соціальній мережі Facebook з’явилося повідомлення про те, що в «поліцію» окупованого міста Брянка звернувся місцевий житель. Його сина, Валерія Білицького, 1995 року народження, озброєний чоловік із застосуванням сили посадив в автомобіль і відвіз у невідомому напрямку.

 

2. Створення паралельної правової системи, адвокатури, нотаріату, судів

В окупованих Донецькій та Луганській областях, окупаційні адміністрації Російської Федерації та підконтрольні ЗМІ продовжують інформувати місцевих жителів та світову громадськість про діяльність своїх «державних органів» і результатах їх «роботи». Відзначимо, що ця діяльність не має юридичної сили і спрямована лише на демонстрацію так званої «державності» в «республіках».

22 червня 2018 року в окупованому Луганську, так званий «український народний трибунал з розслідування військових злочинів режиму Порошенко проти громадян України» («УНТ»), в центрі міста оголосив «вирок» президенту України Петру Порошенко і іншим представникам української влади.

Про свою діяльність в червні повідомляє так звана «рада міністрів ЛНР» і депутати «народного ради ЛНР».

5 червня 2018 року так звана «рада міністрів ЛНР» затвердила тимчасовий порядок прийняття в експлуатацію самовільно побудованих об’єктів будівництва.

13 червня 2018 року були прийняті постанови, на підставі яких на окупованій території Луганської області, що знаходиться під контролем окупаційної адміністрації РФ буде здійснюватися реєстрація релігійних організацій.

У червні «депутати» так званої «народної ради ЛНР» прийняли кілька законів. У тому числі: «Про внесення змін до статті 4 Закону Луганській Народної Республіки “Про оборону”» та «Про військовий обов’язок і військову службу».

 

3. Примус до членства в «громадських» організаціях та участь у «патріотичних» і «соціальних» акціях «ЛНР» і «ДНР». Залучення дітей в пропаганду

В окупованих Донецькій і Луганській областях, контрольованих окупаційними адміністраціями Російської Федерації, ведеться військово-патріотична пропаганда серед дітей, підлітків та молоді із залученням їх до членства в «громадських» організаціях. Активно залучаються до членства в «громадських» організаціях працівники бюджетних підприємств і підприємств, на яких введено так зване «зовнішнє управління».

Так, окупаційна адміністрації РФ в окупованій Донецької області довела чисельність так званого громадського руху «Донецька Республіка» до 200 тисяч чоловік. «Ювілейний» членський квиток 12 червня 2018 року через рук ватажка «ДНР» Олександра Захарченко отримала «активістка» з Харцизька Анна Грачова.

 

4. Порушення прав власності

У червні 2018 року, на території окупованої Луганської області, що знаходиться під контролем окупаційної адміністрації РФ продовжився процес так званої «націоналізації» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України або належать громадянам України, які проживають з початку конфлікту на території, підконтрольній Україні. Процес «пошуку власників» носить масовий характер.

Так, в «ЛНР» у червні 2018 року так званим «державним комітетом податків і зборів» було розміщено 23 оголошення про пошук власників різної власності – рухомого або нерухомого майна

При цьому варто відзначити, що заяви від власників приймаються протягом 60 днів з дня виходу оголошення. Після закінчення цього терміну підприємства переходять під контроль «республіки».

 

5. Обмеження свободи асоціацій

У червні так зване «міністерство юстиції ЛНР» анулювало «держреєстрацію» 21 громадської організації. Про це повідомляється на сайті «відомства».

27 червня 2018 року на сайті так званого «Міністерства державної безпеки ДНР» ( «МГБ ДНР») з’явилося повідомлення про припинення діяльності донецького осередку міжнародного релігійно-політичного руху «Брати мусульмани», яка визнана в Росії і «ДНР» терористичним.

 

______________________

 

Моніторинг підготовлений за підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини в партнерстві з німецькою неурядовою організацією DRA.

Думка авторів не обов’язково збігається з офіційною позицією МЗС Німеччини.

Подивитись PDF >>> https://issuu.com/vostok-sos/docs/ohliad-porushen-prav-liudyny-v-okup_34c535f4acae08

Завантажити PDF >>> https://www.dropbox.com/s/7hp8rrgja6rwc31/ohliad-porushen-prav-liudyny-v-okupovanykh-donetskii-ta-luhanskii-oblastiakh-cherven-2018.pdf?dl=1

Посмотреть PDF >>> https://issuu.com/vostok-sos/docs/ohliad-porushen-prav-liudyny-v-okup_fa6dd6fa35b5f6

Скачать PDF >>> https://www.dropbox.com/s/pc5imfshebx2oi8/obzor-narushenij-prav-cheloveka-v-okkupirovannyh-doneckoj-i-luganskoj-oblastyah-ijun.pdf?dl=1

PDF in English >>> https://issuu.com/vostok-sos/docs/human-rights-violations-monitoring-_4329d939729dbd

PDF in English (download) >>> https://www.dropbox.com/s/pphn8g4dk3b6pur/human-rights-violations-monitoring-in-the-non-government-controlled-areas-of-luhansk-and-donetsk-regions-june-2018.pdf?dl=1

Share