Правозахисники: Постанова Кабiнету Мiнiстрiв №79 наступає на права переселенців

2015-03-11 11.13.42

4 березня 2014 року Кабінет Міністрів прийняв Постанову №79 “Деякі питання оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції”. Ця Постанова встановлює додатковий контроль за переселенцями зі сторони Державної міграційної служби України (ДМСУ) і містить багато дискримінаційних виомг. Проблемні аспекти дії цієї Постанови обговорили на прес-конференції правозахисники – представники ініціатив “Восток – SOS” разом з Українською шельсинською спілкою з прав людини, ГО “Право на захист” та “Крим – SOS”.

Правозахисники наголошують на тому, що дана Постанова має бути скасована або змінена так, щоб були прибрані дискримінаційні положення.

Директор адвокаційного центру УГСПЛ Борис Захаров вважає, що ця Постанова містить в собі відразу дві загрози для прав вимушених переселенців. По-перше, терміни на реєстрацію внутрішньо переміщених осіб, заявлені в постанові №79 є по суті мало реальними, що буде призводити до втрати чинності «Довідки внутрішньо переміщеної особи». На думку Бориса Захарова ця штучна перешкода створюється з метою скорочення обсягів допомоги людям, які її потребують. По-друге, в Постанові неправильно тлумачиться існуючий Закон про дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб. Виходячи з Постанови №79, Довідка переселенця втрачає чинність без штампа Державної міграційної служби України, що повністю прив’язує процес реєстрації до радянського інституту «прописки». Це суперечить Конституції, міжнародним нормам і законодавству України.

Олександра Дворецька, координатор правового напрямку ініціативи «Восток – SOS» переконана, що ця Постанова встановлює додатковий контроль за переселенцями з боку Державної міграційної служби України (ДМСУ). Кабмін у своїй логіці контролю за переселенцями дорівнює їх до осіб, що перебувають під адміністративним наглядом після звільнення з місць позбавлення волі. При цьому такий контроль встановлюється за тими, хто вчиняє злочин не вперше, чи вчинив тяжкі злочини чи злочини, пов’язані з обігом наркотиків.

Більше про Постанову №79  читайте тут.

Правозахисники закликають Кабінет Міністрів України змінити постанову, збільшити терміни реєстрації місця проживання і прибрати всі дискримінаційні положення, а надалі, у своїй роботі, дотримуватися принципу Pacta Sunt Servanda (Угоди мають виконуватися), прихильність якому і забезпечить верховенство права в Україні.

Новини