Огляд порушень прав людини на тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей: серпень 2020 року

У серпні 2020 року на тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей України, були виявлені нові факти порушень прав людини: незаконні затримання та обмеження свободи пересування цивільних осіб, створення паралельної правової системи, порушення права власності. На жаль, усі ці порушення прав людини стали «нормою» для жителів територій так званих «народних республік».

Незаконні арешти, затримання й обмеження свободи пересування

Так званий «Верховний Суд ЛНР» засудив мешканця Алчевська до 13 років позбавлення волі за «державну зраду». Прізвище та ім’я не називають, але в повідомленні говориться в чому саме звинувачують чоловіка: «в зборі, актуалізації та передачі відомостей про діючих співробітників виконавчих органів державної влади і правоохоронних відомств ЛНР, а також про місце розташування об’єктів Народної міліції ЛНР».

14 серпня 2020 роки так званий «Верховний суд ДНР» визнав винним у скоєнні злочинів, передбачених «ст.321 (Шпигунство), ч.3 ст.29 КК ДНР» Мітченко Юрія Володимировича і йому призначено покарання у вигляді позбавлення волі строком на 11 років з відбуванням покарання у виправній колонії суворого режиму.

У повідомленні уточнюється, що саме робив Юрій Мітченко: «в результаті фігурант за завданням української спецслужби здійснював відеозйомку автомобільної дороги республіканського значення за маршрутом Донецьк – Горлівка, спостерігав за адміністративними будівлями УБОЗ МВС ДНР, ЕКЦ МВС, а також за готелем «Прага»».

Співробітники так званого «МГБ ЛНР» 19 серпня 2020 року затримали виконувача обов’язків міністра промисловості і торгівлі Ірину Деркач, підозрювану в корупції.

Так само повідомляється, що «слідчим відділом Міністерства державної безпеки щодо Деркач Ірини Петрівни порушено кримінальну справу за ознаками складу злочину, передбаченого частиною 3 статті 350 Кримінального кодексу ЛНР. Підозрюваної обрано запобіжний захід у вигляді утримання під вартою».

(Ссылка на ютуб https://www.youtube.com/watch?time_continue=30&v=xfiSEae9Q9U&feature=emb_logo)

Створення паралельної правової системи, адвокатури, нотаріату, судів

На тимчасово окупованих Донецькій і Луганській областях окупаційні адміністрації Російської Федерації та підконтрольні їм засоби масової інформації продовжують інформувати місцевих жителів і світову спільноту про діяльність своїх «державних органів». Відзначимо, що ця діяльність не має юридичної сили та спрямована тільки на демонстрацію так званої «державності» в «республіках».

У так званій «ЛНР» в рамках «оптимізації» системи вищої освіти до кінця поточного тижня завершиться перейменування національних вузів в державні.

Перший заступник «міністра освіти і науки ЛНР» Ольга Долженко додала, що до кінця тижня «Уряд ЛНР» прийме розпорядження про перейменування в державний Луганського національного аграрного університету. «Тобто всі вузи тепер у нас державні», – сказала вона.

Примус до членства в «громадських» організаціях і участі в «патріотичних» і «соціальних» акціях «ЛНР» і «ДНР». Залучення дітей до пропаганди

На тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей, під виглядом «військово-патріотичного виховання» ведеться антиукраїнська пропаганда серед дітей, підлітків і молоді із залученням їх до членства в «громадських» організаціях. Працівники бюджетних підприємств, на яких введене так зване «зовнішнє управління», не мають можливості відмовитися від участі в діяльності «громадських» організацій, оскільки ризикують піддатися серйозному тиску та переслідуванням. Дані дії представників окупаційних адміністрацій кваліфікуються як порушення «свободи асоціацій».

в Червонопартизанську і Довжанську (колиш. Свердловськ) пройшли мітинги, присвячені шостій річниці окупації Свердловського району.

У заходах брали участь представники територіального відділення так званого громадського руху «Мир Луганщині», члени Молодіжної ради при окупаційній адміністрації Довжанську (колиш. Свердловськ) та Свердловського району, а також вихованці дитячого «патріотичного» спортивного клубу «Барс».

У Луганську 2 серпня 2020 року пройшла урочиста церемонія відкриття Скверу десантників і бюста Василя Маргелова за участю так званого «міністра внутрішніх справ ЛНР» Ігоря Корнета, голови «Союзу десантників Луганщини» Олександра Балабіна, військовослужбовців «ЛНР» і дітей молодшого шкільного віку, які були одягнені у військову форму. На заході в учасників не було масок, а також не дотримувалася дистанція між людьми.

В цей же день на березі Ісаківського водосховища пройшов Другий відкритий фестиваль дитячих так званих військово-патріотичних організацій та об’єднань. Захід присвятили пам’яті першого так званого «коменданта» Перевальська Олександра Сокола і всіх загиблих учасників НЗФ.

У фестивалі взяли участь команди дітей з Перевальська, Алчевська, Краснодона та Свердловська. У повідомленні зазначається, що «протягом трьох днів хлопці змагалися в спортивних і мистецьких конкурсах, а також відвідали садибу Савіних».

На фото видно, що всі без винятку діти одягнені у військову форму і тримають на палицях портрети учасників «НВФ ЛНР».

У серпні 2020 року в Міусинську, Суходольську, хрящувате, Боково-Платове, селищі шахти «Новопавлівська», Кришталевому пройшли заходи, присвячені шостій річниці початку бойових дій. Мітинги пройшли за підтримки так званого «громадського руху« Світ Луганщині », проектів« Молода гвардія »та« Дружина »ОД. У них брали участь депутати так званого «Народної Ради ЛНР», представники міської адміністрації, представники НЗФ, місцеві жителі, діти.

При цьому дистанція не дотримувалася, учасники були без масок:

Міусинськ.

Суходольск.

Боково-Платово.

Селище шахти «Новопавлівська».

Хрящувате.

Хрустальный.

13 серпня 2020 року так звані «депутати Народної Ради ЛНР» провели зустріч з молоддю, яка була присвячена «шостій річниці повної блокади Луганська».

Слід зазначити, що заява про «повну блокаду Луганська» новомодний тренд в пропаганді так званої «ЛНР», але вже активно просувається. У публікаціях так званого «ЗМІ ЛНР» «ЛІЦ» проводяться паралелі з роками Другої світової війни і блокадним Ленінградом.

В Седово 22 серпня 2020 року пройшли польові збори так званого «військово-патріотичного» руху «Молода Гвардія – Юнармія», в яких брали участь школярі з Горлівки, Шахтарська, Тореза і Сніжного.

Під час зборів діти займалися військовою підготовкою, їх навчали топографії, тактичній стрільбі, зібрати-розібрати автомат з зав’язаними очима, за хвилину по пам’яті відтворити ділянку карти з підручних засобів, з першої спроби потрапити в центр мішені, надавати першу допомогу пораненим і евакуації, тренують витривалість і влучність.

Збори відвідав самопроголошений голова так званої «ДНР» Денис Пушилін і прокоментував захід так: «Це точно піде на користь. Це ті навички, які ви запам’ятаєте. З огляду на те, що ви дали присягу, ви пов’язуєте своє майбутнє з захистом Республіки і її громадян. Так чи інакше, це буде переплітатися з вашої подальшої життям».

Подібний захід пройшов 28 серпня 2020 року і в окупованій Луганській області.

Туристичний зліт активістів проекту «Молода гвардія» так званого громадського руху «Мир Луганщині» пройшов в Антрациті.

«Активісти змагалися в майстерності збирання-розбирання автомата, стрільби з пневматичної гвинтівки, брали участь в спортивному орієнтуванні в парковій зоні, в’язали туристичні вузли,” розмінували “територію, брали участь в інтелектуальній вікторині на знання історії Луганській Народної Республіки. Також була організована локація з мотузковим парком », – повідомляє ЗМІ« ЛНР».

Через неконтрольоване ввезення на окуповану територію боєприпасів і зброї часто страждають діти: семирічний хлопчик отримав важкі поранення в результаті вибуху гранати в Артемівську Перевальського району.

Потерпілий у важкому стані доставлений в реанімаційне відділення дитячої клінічної лікарні з діагнозом: мінно-вибухова травма, осколкове поранення голови, лоба, живота, паховій області.

Порушення права власності

У серпні 2020 року на тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей, триває процес так званої «націоналізації» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України або належать громадянам України, які проживають з початку конфлікту на території, підконтрольній Україні. На нашу думку, наведені нижче факти слід кваліфікувати як порушення права власності. Слід зазначити, що дані порушення носять на території окупованих районів Луганської та Донецької областей системний і масовий характер.

● Так званий «фонд держмайна ДНР» у серпні 2020 року опублікував 6 повідомлень про передачу в оренду об’єктів безхазяйного нерухомого майна.

● У так званій «ЛНР» у серпні 2020 року так званим «державним комітетом податків і зборів» було розміщено 34 оголошеннь про виявлення різного безхазяйного майна.

Серед оголошеного безхазяйним майна вказані:

майно юридичних осіб:

захисна споруда – протирадіаційне укриття, розташоване в цокольному поверсі чотириповерхового житлового будинку; молочний комплекс для утримання великої рогатої худоби, вантажно-розвантажувальні майданчики, будівлі майстерень, металевий склад з рампою, будівлі складу, проммайданчик, будівля насосної, закритий навіс, прохідна, адміністративна будівля побутового корпусу, котельне обладнання; ларьок торговий, торгове обладнання, холодильні вітрини, гірки-вітрини, пивні установки, котел харчовий, столи обробні, духова шафа, електроплити, електросковороди, тістомісильна машина, столи обідні, стільці, вогнегасники; банківське обладнання: банкомати, сейфи, лабораторні прилади; устаткування мобільного зв’язку; автоцистерна, бензин марки А-92 – 2462 л; трикотажні вироби, взуття та інші товари в кількості 376 найменувань, 1536 штук;

майно фізичних осіб: скважины, обсадная металлическая труба, дымовая труба, железобетонные плиты  перекрытия, кирпич силикатный б/у, бой кирпича силикатного б/у; оборотные (курсовые) купюры и разменные монеты, выпущенных Национальным банком Украины в количестве 13 наименований; торговый модуль, нежилое строение, нежилые здания, автомобиль УАЗ, офисная мебель, офисное оборудование, офисная техника, радиаторы, предметы мебели, огнетушители, телефоны; табачные изделия марки «Прима Дона» в количестве 5000 пачек.

COVID-19 в ОРДЛО

У Міністерства охорони здоров’я України відсутні дані про ситуацію з COVID-19 на непідконтрольних територіях Донбасу і в включеному Криму.

За статистикою, яку дають в так званій «ДНР», всього станом на 31 серпня зареєстрованих і підтверджених випадків інфекції COVID-19 – 1550, 740 осіб одужали, 92 померли.

У так званій «ЛНР» за їхньою статистикою, на 31 серпня 2020 року зареєстровано 646 випадків захворювань COVID-19, виписані з лікарень 607 людини, померло 17.

В окремих районах Донецької області, незважаючи на пандемію коронавіруса, в школах на 1 вересня пройдуть традиційні урочисті лінійки. Про це заявив самопровоглашенний глава так званої «ДНР» Денис Пушилін: «Буде повноцінне 1 вересня – з лінійками, бантами, школярами і вчителями. Поки у нас немає ніяких передумов, щоб 1 вересня проводити в дистанційному форматі», – заявив він.

На сайті Донецька окупаційна адміністрація опублікувала афішу святкових заходів до Дня міста та Дня шахтаря.

Основна частина заходів відбудеться в суботу, 29 серпня, і в неділю, 30 серпня. Головним місцем святкування традиційно стане парк Щербакова.

А ось декілька фото зі свята:

            25 серпня 2020 року на сайті самопровоглашенного глави «ДНР» Дениса Пушилін Денис Володимирович був опублікований «указ» № 292, які вносить зміни в «режим підвищеної готовності»: «з сьогоднішнього дня жителям дозволяється дозвільні, розважальні, видовищні, культурні, фізкультурні, спортивні, виставкові , просвітницькі, рекламні та інші подібні заходи на відкритому повітрі».

Також в «указі» опубліквани деякі зміни порядку виїзду на підконтрольну Україні територію.

Відзначається, що громадянам, «зареєстрованим на території України», з 25 серпня не потрібно мати дозвіл штабу для виїзду з підконтрольною «ДНР» території (ОРДО).

Таким чином, в дні, визначені штабом, пропуск через КПВВ «Оленівка» здійснюється за такими правилами:

• виїзд з ОРДО здійснюється безперешкодно при наявності реєстрації (прописки) на території, підконтрольній Україні. У разі, якщо реєстрації немає, то виїзд можливий за рішенням міжвідомчого штабу при наявності підстав (лікування, навчання, трудова діяльність, догляд за хворим, возз’єднання з сім’єю). При виїзді необхідно підписати повідомлення про неможливість в’їзду (повернення) на підконтрольну «ДНР» територію до поліпшення епідемічної ситуації.

• в’їзд в ОРДО здійснюється за складеними штабом списками при наявності реєстрації на підконтрольній «ДНР» території і дозволу міжвідомчої оперативного штабу (підстави для в’їзду: лікування, навчання, трудова діяльність, догляд за хворим, возз’єднання з сім’єю). При в’їзді необхідно пройти безкоштовну двотижневу обсервацію в медичних установах ОРДО.


Моніторинг підготовлено за підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини в партнерстві з німецькою недержавною організацією DRA.

Та за підтримки Helsinki Foundation for Human Rights (Польща)


*Думка авторів не обов’язково збігається з офіційною позицією МЗС Німеччини.


Огляд порушень прав людини в тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей проводиться з метою дотримання демократичних прав та свобод на території України.

Дивитись PDF українською мовою >>>
Завантажити PDF українською мовою >>>
Дивитись PDF російською мовою >>>
Завантажити PDF російською мовою >>
Read PDF in English  >>>
Save PDF in English 
  >>>
Усі огляди порушень прав людини в окремих районах Луганської та Донецької областей  >>> 

Контакти:
[email protected]
+38 (099) 736 42 41

Новини