Порушення прав людини з боку силовиків: у грудні Восток SOS отримав 22 звернення

У грудні 2020 року на телефон та Telegram «гарячої лінії» щодо виявлення випадків незаконних дій українських силовиків в Донецькій та Луганській областях Восток SOS отримав 22 звернення. Вони стосувалися 14 ситуацій.

Так, 6 з них стосувалися проблем, які виникали під час перетину контрольних пунктів в’їзду та виїзду з окупованих територій (КПВВ) в умовах державних заходів карантину проти пандемії гострого респіраторного захворювання COVID-19.

5 з них були довідкового характеру. Одна скарга стосувалася правил перетину КПВВ та обсервації. Один із запитів про довідку стосувався роботи необхідного для перетину лінії розмежування мобільного додатка “Вдома”.

7 описаних ситуацій стосувалися Луганської, 5 – Донецької, 1 – Львівської області, 2 – міста Києва. Щонайменше один дзвінок надійшов з окупованих територій.

Водночас у 5 випадках люди не назвали ані більш точне своє місце перебування, ані місцину, де відбувалася ситуація.

Одне звернення стосувалися інциденту, який стався на КПВВ. Один дзвінок стосувався низки інцидентів на блокпості.

На дії та бездіяльність поліції скаржились 5 разів, 1 раз – на прикордонників. Одна з скарг надійшла від військовослужбовця щодо дій інших військовослужбовців Збройних Сил України. Ще одна зі скарг стосувалася дій, опис яких оператор «гарячої лінії» оцінив як нереалістичні.

Прикметні скарги:

У грудні 2020 року «гаряча лінія» зафіксувала такі скарги на працівників поліції:  невиконання або неналежне виконання службових обов’язків – в 2 інцидентах; шантаж та залякування – в 2 інцидентах.

Прикметною є скарга від маломобільної літньої жінки з Донецької області щодо відсутності розслідування з боку поліції серії крадіжок її майна.

Ще один зі скаржників розповів про суїцидальний стан свого товариша, якого поліція тривалий час морально примушувала розповісти певну інформацію.

Ще одна скаржниця розповіла про погрози й тиск з боку поліцейського в справі про адміністративне правопорушення. Прикметно, що цей поліцейський фігурував раніше в іншій скарзі, а саме, за словами додзвонювачів, покривав незаконне застосування сили з боку своєї співробітниці в Маріуполі.

Скарга з боку військовослужбовця Збройних Сил України стосувалася дій інших військовослужбовців на блокпості в Донецькій області. Вони систематично обмежували свободу його пересування, що заважало зустрітися з нареченою, а також обшукували його авто згідно з процедурою, що суперечить українському законодавству. Скаржник також стверджував, що під час одного з таких інцидентів один з військовослужбовців на блокпості був напідпитку.

Нагадаємо, у листопаді 2020 року та телефон «гарячої лінії» по виявленню випадків незаконних дій українських силовиків в Донецькій та Луганській областях надійшло 30 звернень, які стосувалися 24 ситуацій.

Новини