9 затримань, 8 випадків примусу до членства в «громадських» організаціях і залучення дітей до пропаганди, 33 випадки визнання майна безхазяйним.

У грудні 2020 року на тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей України були виявлені нові факти порушень прав людини: незаконні затримання та обмеження свободи пересування цивільних осіб, створення паралельної правової системи, втягнення неповнолітніх у пропаганду, порушення права власності. На жаль, всі ці порушення прав людини стали «нормою» для жителів територій так званих «народних республік».

Незаконні арешти, затримання й обмеження свободи пересування

14 грудня 2020 року в районі селища Фрунзе Луганської області так званою «міліцією ЛНР» був затриманий військовослужбовець 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ Тарасюк Микола Вікторович. Пізніше стало відомо, що військовослужбовець загинув під час перебування у полоні.

О 10 ранку 17 грудня на КПВВ «Щастя» в Луганській області група «Евакуація 200» повернула на підконтрольну українському уряду територію тіло цього бійця. У присутності СЦКК ОБСЄ загиблого впізнали представники військової частини, з якої він зник. Тіло загиблого передали для проведення розслідування представникам Нацполіціі. Про це повідомляє «Вільне радіо».

Згідно з висновками судово-медичної експертизи, боєць загинув внаслідок удушення, категорія смерті означена як насильницька.

Військовослужбовець 14 окремої механізованої бригади ЗСУ Олександр Пупко 17 грудня 2020 року потрапив в полон біля окупованого Слов’яносербська.

23 грудня 2020 року військовослужбовця передали на підконтрольну українському уряду територію. Звільнення відбувалося на мосту через річку Сіверський Донець в районі Щастя за участю спостерігачів ОБСЄ.

22 грудня 2020 року так званий «Верховний суд ЛНР» засудив до 17 років ув’язнення військовослужбовця «Народної міліції ЛНР» Тараса Віталійовича Олексіїнка.

У повідомленні також йдеться про те, що Тарас Олексієнко родом з Київської області. З 2015 по 2017 рік перебував у Київському СІЗО, де нібито дав згоду на співпрацю з «іноземною спецслужбою». Потім Олексієнко «під виглядом політв’язня» включили до списку утримуваних осіб. У грудні 2017 в рамках обміну військовополоненими він потрапив на територію ОРЛО. «За завданням співробітників СБУ Олексієнко влаштувався на роботу в ряди «Народної міліції ЛНР», де збирав і передавав відомості про особовий склад і переміщенні техніки».

Так званий суд «ЛНР» визнав винним Тараса Олексієнко «в скоєнні зазначених злочинів. Йому призначили покарання за сукупністю злочинів у вигляді позбавлення волі на 17 років зі штрафом у розмірі 17 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

У цей же день так званий «суд ДНР» визнав винним Пономаренка Сергія Вікторовича за статтею «шпигунство» і засудив до 12 років у виправній колонії суворого режиму.

На фото Сергій Пономаренко.

24 грудня 2020 року був затриманий колишній чемпіон України з кікбоксингу і засновник «Народної дружини ДНР» Роман Трошин.

Крім того, пройшли арешти в донецькому керівництві компанії «Вода Донбасу», де в тому числі було затримано колишнього голову «адміністрації глави ДНР» при Олександрі Захарченко Максим Лещенко. Про це повідомляє «Московський комсомолець».

Так зване «МДБ ДНР» 28 грудня 2020 року затримало в черговий раз блогера Романа Манекіна. Зараз там перевіряють можливість його роботи на користь українських спецслужб. Приводом стала опублікована в мережі інформація про нібито співпрацю Манекіна з українським журналістом, екс-полоненим «ДНР» Станіславом Асєєвим. Про це повідомляють «Новини Донбасу».

У цей же день силовики «ДНР» затримали директора «Республіканського травматологічного центру» (раніше Донецька обласна травматологічна лікарня) Олександра Кравченка. Його звинувачують в «нецільовому використанні бюджетних коштів».

Також була затримана завідувачка відділенням анестезіології Ольга Юдіна, повідомляють «Новини Донбасу».

Примус до членства в «громадських» організаціях і участі в «патріотичних» і «соціальних» акціях «ЛНР» і «ДНР». Залучення дітей до пропаганди

На тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей, під виглядом «військово-патріотичного виховання» ведеться антиукраїнська пропаганда серед дітей, підлітків і молоді із залученням їх до членства в «громадських» організаціях. Працівники бюджетних підприємств, на яких запроваджене так зване «зовнішнє управління», не мають можливості відмовитися від участі в діяльності «громадських» організацій, оскільки ризикують піддатися серйозному тиску та переслідуванням. 

Дані дії представників окупаційних адміністрацій кваліфікуються як порушення «свободи асоціацій».

Водночас 2 і 3 грудня 2020 року в ОРЛО відбулися акції, приурочені до «Дня Невідомого солдата», який відзначається в Росії щорічно, починаючи з 2014 року.

У Брянці акція пройшла біля меморіалу «Землякам нашим, за Батьківщину полеглим …» в рамках проєкту «Ми пам’ятаємо!» так званого громадського руху «Мир Луганщині».

У заході взяли участь координатор проєкту «Турбота про ветеранів» Людмила Герасимова, координатор проєкту «Молода гвардія» Андрій Тищенко, учасники так званого громадського руху «Мир Луганщині».

У Луганську «депутати» і юні учасники так званого громадського руху «Мир Луганщині» поклали квіти до пам’ятника «російським добровольцям» в луганському сквері імені Героїв «Молодої гвардії».

У Сорокиному (колишній Краснодон) поклали квіти до пам’ятного знаку «Перемога» керівник виконавчого комітету Краснодонської територіального відділення так званого громадського руху «Мир Луганщині» Володимир Шавлай, «депутат Народної Ради ЛНР» Іван Санаєв, активісти проекту «Молода гвардія», школярі.

У Лутугиному поклали квіти до братської могили у міському сквері так званий «голова районної адміністрації» Євген Бондар, так звані «депутати Народної Ради ЛНР» Неллі Задирака та Андрій Тамбовцев, учасники громадських організацій, працівники підприємств, установ й організацій, представники громадськості та жителі міста.

У Ровеньках в заході взяли участь представники «влади міста», закладів культури, міськвідділу мотоклубу «Нічні вовки. Донбас» і молодь.

У Кадіївці (колишньому Стаханові) подібний захід пройшов в історико-художньому музеї в рамках проєкту «Ми пам’ятаємо!» з ініціативи Стахановського територіального відділення так званого громадського руху «Мир Луганщині».

У Луганську 19 грудня 2020 року «активісти» проєкту «Доброволець» так званого громадського руху «Мир Луганщині» провели акцію «Залізний Фелікс». Акцію приурочили до річниці створення Всеросійської надзвичайної комісії по боротьбі з контрреволюцією і саботажем.

У рамках акції «депутат ЛНР» Олег Попов разом з дітьми шкільного та старшого шкільного віку поклали квіти до пам’ятника Феліксу Дзержинському в центрі міста. Потім в лісосмузі інструктори проєкту «Доброволець» на чолі з його координатором Олексієм Ковальовим провели спортивний квест «СМЕРШ».

У Луганську 25 грудня 2020 року відбувся мітинг, присвячений «41-й річниці початку введення обмеженого контингенту радянських військ в Демократичну Республіку Афганістан».

У заході взяли участь голова столичної адміністрації Маноліс Пілавов, голова громадської організації «Союз ветеранів Афганістану Луганщини» Сергій Шонин, воїни-інтернаціоналісти, родичі загиблих «афганців», керівники міської адміністрації, активісти Громадської палати (ОП) ЛНР та інших громадських та ветеранських організацій невизнаної республіки. Вони поклали квіти до пам’ятника загиблим у Афганістані та вшанували їх пам’ять хвилиною мовчання.

Так званий «військово-патріотичний рух» «Молода гвардія – Юнармія» налічує понад 1,5 тис. учасників. Про це повідомив «начальник управління Народної міліції ЛНР» Ян Лещенко.

«У році, що минає, ряди громадської організації «Військово-патріотичний рух «Молода гвардія – Юнармія» Луганської Народної Республіки активно поповнювалися новими членами. На сьогоднішній день рух налічує понад 1500 осіб», – розповів він.

Лещенко уточнив, що юнармійці регулярно відвідують підрозділи НЗФ «ЛНР», знайомляться з життям та побутом учасників НЗФ, а також беруть участь в урочистих заходах, що проводяться на території Російської Федерації.

Створення паралельної правової системи, адвокатури, нотаріату, судів

На тимчасово окупованих Донецькій і Луганській областях окупаційні адміністрації Російської Федерації та підконтрольні їм засоби масової інформації продовжують інформувати місцевих жителів і світову спільноту про діяльність своїх «державних органів». Відзначимо, що ця діяльність не має юридичної сили та спрямована тільки на демонстрацію так званої «державності» в «республіках».

Депутати так званої «Народної Ради ЛНР» в ході пленарного засідання 25 грудня 2020 року розглянули в першому і другому читаннях і прийняли закон «Про осіб, підданих політичним переслідуванням з боку держави Україна».

«Закон передбачає на законодавчому рівні засудити масові переслідування осіб з боку України за політичними й релігійними переконаннями, національним та іншими ознаками як несумісні з ідеєю права і справедливості, забезпечити ефективний механізм гарантій соціального захисту, їх прав і свобод, визначити правові та організаційні засади державної політики щодо осіб, підданих політичним переслідуванням з боку держави Україна», – розповів так званий «заступник генерального прокурора ЛНР» Максим Обухов.

Також були прийняті закони «Про увічнення пам’яті загиблих при захисті Вітчизни» та «Про державну мову Луганської Народної Республіки».

«Прийняття закону сприятиме посиленню інтеграційних процесів між Луганською Народною Республікою і Російською Федерацією, захисту і підтримки російської мови як державної мови ЛНР, збільшенню й збагаченню духовної культури держави», – прокоментувала новий закон представниця «голови ЛНР в парламенті».

А також закон «Про внесення змін до Закону Луганської Народної Республіки «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію в Луганській Народній Республіці».

«Пункти 1 і 2 частини 1 статті 11 та частини 1 і 2 статті 20 закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію в Луганській Народній Республіці» доповнюються поняттям «орган державної безпеки Луганської Народної Республіки» за аналогією з частиною 1 статті 8 закону «Про військовий обов’язок і військову службу»».

Крім того був прийнятий закон «Про внесення змін до статті 44 і 106 Закону Луганській Народної Республіки «Про освіту».

«Депутат» Олег Коваль розповів, що проєкт цього закону був розроблений «з метою упорядкування законодавчої бази в частині забезпечення допуску студентів до здійснення освітньої діяльності».

Коваль додав, що, крім того, «стаття 106 закону «Про освіту» доповнена положенням, згідно з яким вимога частини 1 статті 44 про наявність середньої професійної або вищої освіти не поширюється на прийнятих на роботу до дня вступу в силу закону педагогічних працівників, ефективно здійснюють професійну педагогічну діяльність і визнаних атестаційною комісією, відповідають займаній посаді».

«Ці правові норми дозволять зберегти кадровий склад педагогічних працівників, який сформувався після 2014 року, і уникнути скорочення 461 педагога, що заміщує посаду в освітніх установах без належної освіти, але які довели свою спроможність і професіоналізм в процесі практичної діяльності».

Порушення права власності

У грудні 2020 року на тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей, триває процес так званої «націоналізації» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України або належать громадянам України, які проживають з початку конфлікту на території, підконтрольній Україні. На нашу думку, наведені нижче факти слід кваліфікувати як порушення права власності. Слід зазначити, що дані порушення носять на території окупованих районів Луганської та Донецької областей системний і масовий характер.

● Так званий «фонд держмайна ДНР» у грудні 2020 року не публікував повідомлень про передачу в оренду об’єктів безхазяйного нерухомого майна.

● У так званій «ЛНР» у грудні 2020 року так званим «державним комітетом податків і зборів» було розміщено 33 оголошення про виявлення різного безхазяйного майна.

Серед оголошеного безхазяйним майна вказані:

майно юридичних осіб: комплекси будівель, будівля виробничої бази, чотириповерхова нежитлова цегляна будівля, частина будівлі з підвалом, магазин продовольчих та непродовольчих товарів (сендвіч панелі), ділянка з’єднувальної залізничної колії ВАТ «Коровай», залізничний під’їзний тупиковий вантажно-розвантажувальний шлях, трансформатор, обладнання мобільного зв’язку, автонавантажувач, автомобілі, кузов для вантажівки й причепа, обладнання інтернет-провайдера, медичне обладнання, об’ємні світлові покажчики, стовпи освітлення, громовідводи, прожектори, холодильні вітрини, меблі, офісне обладнання, комп’ютери та комплектуючі, вогнегасник порошковий.

майно фізичних осіб: легкові автомобілі, кондиціонери, спліт-системи, сейфи, електроінструменти, офісні меблі, бойлери, холодильники, меблі, предмети побуту, текстиль, комп’ютерна техніка, господарський інвентар, тютюнові вироби.

COVID-19 в ОРДЛО

У Міністерства охорони здоров’я України відсутні дані про ситуацію з COVID-19 на непідконтрольних територіях Донбасу та в окупованому Криму.

За статистикою, яку надають в так званій «ДНР», всього станом на 29 грудня 2020 року зареєстрованих і підтверджених випадків інфекції COVID-19 – 14671, 8506 осіб одужали, 1317 померли.

У так званій «ЛНР» за їхньою статистикою на 29 грудня 2020 року зареєстровано 2059 випадків захворювань на COVID-19, виписано з лікарень 1730 людей, померло 172.

На території ОРДЛО відсутні вільні ЗМІ й про проблеми, пов’язані з епідемією, ми можемо судити тільки за повідомленнями й коментарями в соцмережах, а також за непрямими ознаками.

1 грудня 2020 року Надзвичайна санітарно-протиепідемічна комісія «ЛНР» дозволила очно-заочне навчання для всіх класів загальноосвітніх шкіл.

Самопроголошений «голова ДНР» Денис Пушилін 22 грудня 2020 року дозволив проведення дитячих новорічних свят в установах освіти і культури. Заходи будуть проходити без участі батьків. Відповідне розпорядження №476 опубліковано на сайті «голови».

Так звана міністр охорони здоров’я ЛНР Наталія Пащенко 23 грудня 2020 року повідомила, що аптеки «республіки» мають у своєму розпорядженні достатню кількість противірусних та антибактеріальних препаратів для лікування й профілактики гострих респіраторних вірусних інфекцій.

Надзвичайна санітарно-протиепідемічна комісія так званої «ЛНР» 23 грудня 2020 року в зв’язку з ростом захворюваності COVID-19 серед дітей, заборонила проведення розважальних заходів у закритих приміщеннях.

«Виконавчим органам державної влади Луганської Народної Республіки, главам адміністрацій міст і районів Луганської Народної Республіки в зв’язку з ростом захворюваності COVID-19 у дитячого населення тимчасово призупинити:

– проведення дозвіллєвих, розважальних, видовищних, культурних, фізкультурних, спортивних, виставкових, просвітницьких, рекламних та інших подібних заходів з очною присутністю громадян, а також надання відповідних послуг, в тому числі в торгово-розважальних центрах, на атракціонах та в інших місцях масового відвідування громадян.

– відвідувань громадянами будівель, будов, споруд (приміщень в них), призначених переважно для проведення зазначених заходів (надання послуг), в тому числі театрів, цирку, кінотеатрів (кінозалів), льодових арен (ковзанок) в закритих приміщеннях, інших розважальних та дозвіллєвих закладів». Термін дії заходів – з 26 грудня 2020 року до особливого розпорядження.

А 26 грудня 2020 року НСПК при так званому «уряді ЛНР» в зв’язку зі скасуванням комендантської години на новорічні та різдвяні свята послабила ряд раніше введених обмежень на проведення розважальних заходів у закритих приміщеннях.

Зокрема, прийняте рішення «скасувати обмеження, встановлені пунктом 1 рішення Протоколу надзвичайної санітарно-протиепідемічної комісії при Уряді Луганській Народної Республіки № 63/2020 від 23 грудня 2020 року».

Дивитися результати моніторингу в PDF українською мовою.

Посмотреть результаты мониторинга в PDF на русском языке.

Read PDF in English.

Share