Прес-реліз “Ощадбанк діє Кабмін установив нові правила отримання виплат для переселенців”

oshad_lg

Ощадбанк діє? Кабінет Міністрів встановив нові правила отримання виплат для переселенців

У середу 30 вересня в прес-центрі інформаційного агентства «Інтерфакс-Україна» відбулася прес-конференція на тему «Ощадбанк діє? Кабінет Міністрів встановив нові правила отримання виплат для переселенців».

У заході взяли участь: Олена Виноградова, експерт з адвокації ВБФ «Право на Захист»; Олександра Дворецька, керівник правового напрямку БФ «Восток-SOS; Михайло Чаплига, Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини – начальник Управління зв’язків із громадськістю та інформаційних технологій; Андрій Рязанцев, заступник директора департаменту фінансів охорони здоров’я та соціальних програм Міністерства фінансів України.

Як відзначили правозахисники, влітку 2015 року Кабінет Міністрів прийняв постанови № 427 і № 615, згідно з якими обслуговування переселенців, у тому числі пенсіонерів, переходить від органів Мінсоцполітики до АТ «Ощадбанк». Тепер пенсії та виплати переселенці можуть отримувати тільки у відділеннях «Ощадбанку» на відміну від інших пенсіонерів і груп населення, які можуть самостійно обирати банк, де відкривають рахунок для одержання пенсій чи грошової допомоги.

«Прийняттю постанов № 427 та 615 щодо обмеження внутрішньо переміщених осіб у виборі обслуговуючого банку не передувало ні широке громадське обговорення, ні проведення громадської антидискримінаційної експертизи, – зазначила Олена Виноградова,  експерт з адвокації ВБФ «Право на Захист» ВБФ «Право на Захист». – Окрім того, представники громадськості не залучались до розробки цих актів. Також проведений аналіз нормативно-правової бази свідчить про те, що вказані постанови приймались без урахування критеріїв справедливості, добросовісності, пропорційності, розумності, а тому обмеження у виборі ВПО обслуговуючого банку є дискримінаційними, незаконними і повинні бути скасовані».

Для реалізації права переселенців на соціальне забезпечення встановлено обмеження, за яким переселенці перебуватимуть у менш сприятливому становищі по відношенню до вибору місця отримання пенсії і грошової допомоги, аніж інші особи.

«Після прийнятих постанов Уряду у організацій, що опікуються переселенцями, виникли побоювання, що ці постанови можуть бути застосовані для контролю за пересуванням ВПО через стеження за їх банківськими розрахунками з наступним зняттям їх з обліку переселенців через механізми перевірок органами міграційної служби та правоохоронцями та з подальшим позбавленням соціальних виплат і припиненням нарахування пенсій, – підкреслила Олександра Дворецька, керівник правового напрямку БФ «Восток-SOS. – Щоб зняти такі побоювання ми надіслали інформаційні запити до «Ощадбанку» і Міністерства соціальної політики. Проте надавати відповідь, яким чином будуть використовуватись і кому передаватися персональні дані переселенців, відмовились представники обох установ, посилаючись на конфіденційність договору. Наша організація вже звернулася до суду і буде вимагати зробити запитувану інформацію публічною».

В рамках прес-конференції було представлено результати моніторингу відділень «Ощадбанку», в якому вказані проблеми, пов’язані з реалізацію норм постанов Уряду на практиці. Моніторинг також було представлено керівництву АТ «Ощадбанк».

Захід відбувся за підтримки естонської організації MTÜ Mondo та Estonain Development Cooperation в рамках проекту Supporting Ukrainian CSO advocacy work in IDP policies

Контакт з організаторами: +38 095 62 91 277, Марія Бойко, БФ «Восток-SOS».

Новини