Огляд порушень прав людини на тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей: вересень 2020 року

У вересні 2020 року на тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей України були виявлені нові факти порушень прав людини: незаконні затримання та обмеження свободи пересування цивільних осіб, створення паралельної правової системи, порушення права власності. На жаль, усі ці порушення прав людини стали «нормою» для жителів територій так званих «народних республік».

Незаконні арешти, затримання й обмеження свободи пересування

7 вересня 2020 року так званий «суд ЛНР» «засудив» луганчанина до 12 років в’язниці за «держзраду». У публікації йдеться про те, що нібито «в 2018 році, перебуваючи в підконтрольному Києву Сєвєродонецьку, луганчанин був завербований співробітниками СБУ і в якості негласного агента на оплачуваній основі виконував завдання спеціальних служб з вербування осіб з НЗФ і «МВС ЛНР» з метою збору та передачі відомостей, що цікавлять СБУ».

10 вересня 2020 року так званий «Верховний суд ЛНР» засудив жителя окупованої частини Луганської області Максима Худякова до 13,5 років позбавлення волі з конфіскацією майна за звинуваченням у «шпигунстві».

Так зване «МДБ ЛНР» стверджує, що «чоловік добровільно дав згоду на співпрацю з українською розвідкою» і нібито протягом року збирав інформацію про керівництво «МДБ», «МВС», про їх особистий і службовий транспорт, а так само про об’єкти «народної міліції».

16 вересня 2020 року члени «МВС» угруповання «ДНР» в Харцизьку побили місцевого жителя, затриманого за порушення комендантської години. Про це заявила сестра затриманого Тетяна Джабраїлова.

Джабраїлова уточнила, що зараз її брат перебуває в травматологічному відділенні у важкому стані.

У «поліції ДНР» стверджують, що брат Джабраїлової «впав сам» і відмовилися надавати імена співробітників, які затримували чоловіка, – про це повідомили «Новости Донбасса».

22 вересня 2020 року так зване «МДБ ЛНР» затримало 21 річного луганчанина Владислава Ліліпу. Владислава Ліліпу звинувачують в роботі на СБУ, нібито йому було поставлено завдання в 2020 році «вступити до лав збройних сил ЛНР» і збирати і передавати інформацію, яка становить «державну таємницю».

Ще прес-служба так званої «МДБ ЛНР» опублікувала відео допиту Владислава Ліліпу.

Владислав Лилипу
Владислав Ліліпу – скріншот з сайту так званого “МДБ ЛНР”

В цей же день співробітники так званого «МВС ЛНР» затримали Сергія Лук’яненка та Ярослава Калистратова. Чоловіків звинувачують в тому, що вони нібито готували викрадення громадянина Італії Андреа Пальмери, що воював в рядах НЗФ так званої «ЛНР», який живе в Луганську.

На відео, підготовленому так званим «МВС ЛНР», є кадри допитів обох українців: «Ми пройшли підготовку. Нас вчили і стрілецької зброї, і як міни підривати. Навчили, як людину класти на землю і пов’язувати його », – говорив на допиті Ярослав Калистратов.

Другий затриманий – Сергій Лук’яненко. Він в медіапросторі з’являється не вперше. У липні минулого року про нього вийшов сюжет на телеканалі ICTV. У ньому сам Лук’яненко розповідає про свою роботу у військовій прокуратурі «ДНР», рішення повернутися на підконтрольну Україні територію за програмою СБУ «На тебе чекають вдома», а також про втечу з окупованого Донецька. Про це повідомляє «Радіо Свобода».

24 вересня 2020 року так зване «МДБ ЛНР» повідомило, що «встановило імена співробітників центру інформаційно-психологічних спеціальних операцій і СБУ, причетних до проведення диверсійної діяльності на території ЛНР». Так само повідомляється, що «за результатами проведення комплексу оперативно-розшукових заходів отримані дані українських силовиків, які мають безпосереднє відношення до зазначеної діяльності: Винниченко В.В. – заступник начальника ГУ (головного управління) СБУ в Донецькій і Луганській областях; Скрітутський А.А. – перший заступник начальника 3-го управління ГУ СБУ в Донецькій і Луганській областях; Гуцол А.В. – начальник відділу “Т”; Ріпа Ф.В. – оперуповноважений відділу “Т”; Весельський Я.Ю. – оперуповноважений відділу контррозвідки; співробітники ЦИПС Мілевський К.В., Шевченко О.А., Даценко Д.К., Гуда М.В., Частка Ю.Г., Литвиненко О.Е., Серженко Ю.І., Овчинников М.О., Кузнецов О.С.»

23 вересня 2020 року на пункт зв’язку пожежної частини Алчевська надходили дзвінки про мінування будівель Алчевської гімназії імені Липовенка і дитячої поліклініки. Інформація виявилася неправдивою.

Так зване «МГБ ЛНР» стверджує, що «дзвінок про мінування здійснений співробітниками СБУ з номера, зареєстрованого на ім’я Вадима Дрєєва».

Яким чином так зване «МГБ ЛНР» встановило, що номер, з якого телефонували, належить Вадиму Дрєєву – не уточнюється. Однак нагадаємо, що в Україні можна купити сім-карту без надання паспорта або інших документів.

Нагадаємо, що Вадим Дрєєв пропав в травні 2019 року під час перетину пункту пропуску Станиця Луганська, коли прямував додому в Луганськ. Пізніше так зване «МДБ ЛНР» опублікувало повідомлення про те, що чоловіка звинувачують у диверсійній діяльності.

25 вересня 2020 року в Донецьку затримали блогера Романа Манекіна, який часто критикував керівництво так званої «ДНР», зокрема Дениса Пушиліна. 26 вересня Романа Манекіна відпустили, – про це повідомляють «Новини Донбасу».

В цей же день в Луганську затримали учасника організації «Луганська гвардія» Германа Прокопіва, справжнє ім’я – Лі Вон Чоль. Про це повідомляє на своїй сторінці в «Вконтакте» Анастасія Пятерікова.

Створення паралельної правової системи, адвокатури, нотаріату, судів

На тимчасово окупованих Донецькій і Луганській областях окупаційні адміністрації Російської Федерації та підконтрольні їм засоби масової інформації продовжують інформувати місцевих жителів і світову спільноту про діяльність своїх «державних органів». Відзначимо, що ця діяльність не має юридичної сили та спрямована тільки на демонстрацію так званої «державності» в «республіках».

Депутати так званої «Народної Ради ЛНР» в ході пленарного засідання розглянули в першому і другому читаннях і прийняли закон «Про внесення змін до Арбітражного процесуального кодексу Луганської Народної Республіки». Закон «Про внесення змін до окремих законодавчих актів Луганської Народної Республіки», закон «Про внесення змін до Закону Луганської Народної Республіки «Гірничий закон Луганської Народної Республіки», закон «Про внесення змін до Закону Луганської Народної Республіки «Про рекламу».

Примус до членства в «громадських» організаціях і участі в «патріотичних» і «соціальних» акціях «ЛНР» і «ДНР». Залучення дітей до пропаганди

На тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей, під виглядом «військово-патріотичного виховання» ведеться антиукраїнська пропаганда серед дітей, підлітків і молоді із залученням їх до членства в «громадських» організаціях. Працівники бюджетних підприємств, на яких введене так зване «зовнішнє управління», не мають можливості відмовитися від участі в діяльності «громадських» організацій, оскільки ризикують піддатися серйозному тиску та переслідуванням. Дані дії представників окупаційних адміністрацій кваліфікуються як порушення «свободи асоціацій».

5 вересня 2020 року в Луганську, Довжанський (Свердловськ), Лутугине в День Невідомого солдата провели акції пам’яті, присвячені загиблим учасникам НВФ.

Луганськ:

Довжанськ (колишній Свердловськ):

Лутугине:

Акції пройшли за підтримки так званого «громадського руху «Мир Луганщині», проектів «Молода гвардія» та «Дружина» ОД. У них брали участь депутати так званої «Народної Ради ЛНР», представники окупаційних адміністрацій, представники НЗФ, місцеві жителі, підлітки.

8 вересня 2020 року біля меморіального комплексу Савур-Могили відбулась урочиста присяга учасників так званого «військово-патріотичного» руху «Молода Гвардія – Юнармія». У заході взяли участь 600 дітей та підлітків.

В цей же день же активісти так званого «громадського руху» «Донецька Республіка» у Саур-могили розгорнули шість полотен довжиною 10 метрів кожна, як символ солдатської хустки часів Другої світової війни.

12 вересня 2020 року в Алчевському міському парку Перемоги пройшла «військово-спортивна патріотична» гра «Братні гри». Організаторами виступили активісти проекту «Дружина» Алчевського тервідділення так званого «громадського руху» «Мир Луганщині» і Алчевського державного пожежно-рятувального загону «МНС ЛНР».

18 вересня 2020 року в Сорокиному (колишній Краснодон) на площі «Молодої гвардії» пройшов мітинг, присвячений завершенню патріотичної акції «Естафета Перемоги». Мітінг був ініційований громадською організацією ветеранів Сорокиного (колишній Краснодон) і Краснодонського району і проходила під егідою так званого «громадського руху» «Мир Луганщині». У заході брали участь діти і підлітки.

21 вересня 2020 року в так званій «ЛНР» презентували «військово-патріотичну» програму «Доброволець». Програма спрямована на навчання молоді військових дисциплін і розрахована на дітей у віці від 14 до 18 років.

Програма включає в себе шість курсів і дев’ять дисциплін: загальна фізична підготовка, самооборона без зброї, тактико-спеціальна підготовка, вогнева підготовка, стройова підготовка, медицина, історія і туризм.

У Сорокиному (колишній Краснодон) активісти проекту «Доброволець» так званого «громадського руху» «Мир Луганщині» відкрили первинне відділення.

А в Луганському дитбудинку провели заняття за програмою «Доброволець».

Порушення права власності

У вересні 2020 року на тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей триває процес так званої «націоналізації» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України або належать громадянам України, які проживають з початку конфлікту на території, підконтрольній Україні. На нашу думку, наведені нижче факти слід кваліфікувати як порушення права власності. Слід зазначити, що дані порушення носять на території окупованих районів Луганської та Донецької областей системний і масовий характер.

● Так званий «фонд держмайна ДНР» у вересні 2020 року не публікував повідомлень про передачу в оренду об’єктів безхазяйного нерухомого майна.

● У так званій «ЛНР» у вересні 2020 року так званим «державним комітетом податків і зборів» було розміщено 51 оголошення про виявлення різного безхазяйного майна.

Серед оголошеного безхазяйним майна вказані:

майно юридичних осіб:

рухоме майно санаторію-профілакторію «Східний» в селі Великий Суходіл: офісні меблі, кухонні меблі, побутовий текстиль, посуд, обладнання для їдальні, великі електропобутові прилади, комп’ютерне обладнання, офісне обладнання, спортивне обладнання, медичне обладнання, медичні витратні матеріали, апарати для фізіотерапевтичного лікування, електроінструменти;

обладнання шахт і шахтних управлінь: електродвигуни, лом металів, штовхачі, канати і дріт сталеві, копер, естакада металева, ставки-відстійники, гребля, лінія електропередач, освітлювальна та силова мережа, мости, димова труба, підкрановий шлях, автопід’їзд, підйомна машина головного стовбура, підйомні барабанні машини, підйомна машина циліндрична, підйомні машини, вентилятори відцентрові двосторонні, кран мостовий, котел двохбарабанний вертикальний водотрубний, трансформатори масляні, шківи, молот пневматичний, водопідігрівач, верстат токарно-гвинторізний, верстат фрезерний, точильний верстат, електрощитова, тепломережа, кабельна мережа, котли, насоси, генератор, електролічильники, електродвигун, газове обладнання, конвеєри, дробарки, резервуари для запасу води і т.д.

Будівля банку з господарськими спорудами: залізобетонні плити перекриття, силікатна цегла; нежитлові будівлі та фундаменти, проммайданчики, міжповерхові металеві коробки, будівля громадського туалету;

залізнична під’їзна колія, рейки, шпали дерев’яні, шпали залізобетонні, стрілочний перевід;

сільськогосподарська техніка, навісний, причіпний та супутнє обладнання, колісний трактор;

банкомат, обладнання мобільних мереж, котельня, кондиціонери, комп’ютерна техніка, офісні меблі, сейфи, верстати, вогнегасники, драбини, стелажі;

елементи оформлення урочистих залів: арка, весільна арка, картини, гобелени, державна символіка, прапор, інформаційні стенди;

автозапчастини: сайлентблоки, кермові тяги, стійки амортизатора, комплекти колодок гальмівних, дроти запалювання, ремкомплекти;

майно фізичних осіб: садовий інвентар: лопати, граблі, відра, шланг, лійки, рукавички, пакети для сміття, живці для садового інвентарю; побутовий інвентар: швабри, ківш металевий, подовжувач, квіткові горщики, віник, легкові та вантажні автомобілі, причіп легковий, тютюнові вироби, запальнички.

COVID-19 в ОРДЛО

У Міністерства охорони здоров’я України відсутні дані про ситуацію з COVID-19 на непідконтрольних територіях Донбасу і в анексованому Криму.

За статистикою, яку надають в так званій «ДНР», всього станом на 30 вересня зареєстрованих і підтверджених випадків інфекції COVID-19 – 3482, 2096 осіб одужали, 195 померли.

У так званій «ЛНР» за їхньою статистикою, на 30 вересня 2020 року зареєстровано 955 випадків захворювань COVID-19, виписані з лікарень 770 людини, померло 35.

Не дивлячись на зростання кількості хворих, в так званій «ДНР» продовжують проводитися масові заходи без масок і дотримання соціальної дистанції.

1 вересня 2020 року в Донецькому національному університеті пройшла урочиста церемонія посвяти в студенти. Захід пройшов на площі перед центральним корпусом ДонНУ. У заході взяли участь приблизно 5 тисяч чоловік.

8 вересня 2020 року нагоди 77-ї річниці з Дня визволення Донбасу від німецько-фашистських загарбників біля меморіального комплексу «Савур-Могила» проводилися заходи в яких брало участь 5 тисяч осіб.

11 вересня 2020 року в Макіївці відзначали День міста масовими гуляннями та концертом.

У Луганську від ускладнень, викликаних коронавірусом, помер оператор «ДТРК ЛНР» Вадим Грищук. Про це повідомила заступниця головного режисера «ДТРК ЛНР» Олена Богдан на своїй сторінці у «ВКонтакте».

Telegram-канал «Луганський інсайд» писав 8 вересня, що після виявлення коронавируса у Грищука, ще трьох співробітників телерадіомовників госпіталізували з високою температурою. У одного з них вже підтвердили COVID-19.

За даними Telegram-каналу, більше половини співробітників були відправлені в оплачувану відпустку на тиждень, їм веліли дотримуватися режиму самоізоляції. При цьому зазначалося, що «заступник міністра зв’язку» Юрій Першиков продовжує проводити наради на території «держтелерадіокомпанії», – про це повідомляють «Новини Донбасу».

У Луганську, Алчевську, Сорокине (колишній Краснодон) і Антрациті відсвяткували День міста і провели масові заходи, не дивлячись на складну епідеміологічну обстановку на окупованій частині Луганської області.

У Луганську:

В Алчевську:

У Сорокиному (колишній Краснодон) провели велопробіг, карнавал і урочисті збори.

В Антрациті була організована пробіжка для всіх прихильників здорового способу життя. У ній взяли участь понад 300 жителів міста різного віку.

21 вересня 2020 року Надзвичайна санітарно-протиепідемічна комісія при так званому «Уряді ЛНР» ввела нові обмежувальні заходи з метою запобігання поширенню COVID-19: заборону на проведення культурно-масових заходів у всіх освітніх установах і заборону на проведення короткострокових і тривалих побачень з ув’язненими.

25 вересня 2020 року самопроголошений глава «ЛНР» Леонід Пасічник своїм «указом» вніс зміни в «указ» від 10 червня 2020 року «Про деякі питання перетину тимчасового пункту пропуску Станиця Луганська». Зміни торкнулися підпункту 2.2 пункту 2: «2.2. В’їзд громадян на територію Луганської Народної Республіки з території України і виїзд громадян з території Луганської Народної Республіки на територію України, що мають реєстрацію за місцем проживання на території Луганської Народної Республіки, здійснюється за документами, що підтверджує такий факт, не частіше ніж один раз на місяць», – йдеться в документі.

25 вересня 2020 року Надзвичайна санітарно-протиепідемічна комісія при так званому «Уряді ЛНР» заборонила туристичні, екскурсійні, культурно-розважальні та інші поїздки організованих груп дітей, школярів і студентів.

А в Слов’яносербську відновили рух всіх видів громадського транспорту: міського, приміського, міжміського, таксі. Тепер транспорт може рухатися в Слов’яносербськ і в зворотному напрямку.

26 вересня на території Донецької області, підконтрольної «ДНР», заборонили масові заходи і прийом людей в «держорганах». До «указу» №57 «Про введення режиму підвищеної готовності» були внесені зміни.

У Донецьку введено дистанційне навчання у вищих навчальних закладах з 28 вересня до 11 жовтня у зв’язку з COVID-19. Про це йдеться в наказі № тисячі триста двадцять один так званого «міністерства освіти і науки ДНР»

Моніторинг підготовлено за підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини в партнерстві з німецькою недержавною організацією DRA.

Та за підтримки Helsinki Foundation for Human Rights (Польща)


*Думка авторів не обов’язково збігається з офіційною позицією МЗС Німеччини.

Огляд порушень прав людини в тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей проводиться з метою дотримання демократичних прав та свобод на території України.

Дивитись PDF українською мовою >>>
Завантажити PDF українською мовою >>>
Дивитись PDF російською мовою >>>
Завантажити PDF російською мовою >>>
Read PDF in English  >>>
Save PDF in English 
  >>>
Усі огляди порушень прав людини в окремих районах Луганської та Донецької областей  >>> 

Контакти:
[email protected]
+38 (099) 736 42 41

Новини