Огляд порушень прав людини на окупованих територіях Донбасу у листопаді

Щонайменше одну людину у листопаді засудили до ув’язнення за однією з так званих «політичних» статей в ОРДЛО. Близько 300 громадян України з окупованої та підконтрольної території все ще утримуються угрупуваннями «ЛНР» та «ДНР». Майже 130 тис. жителів ОРДЛО заразилися коронавірусом від початку пандемії за статистикою, що надають окупанти.

Протягом листопада 2021 року в окупованих Російською Федерацією районах Луганської та Донецької областей фіксувалися чергові факти порушень прав людини: незаконне засудження місцевих мешканців до ув’язнення, порушення права на вільне пересування, права на охорону здоров’я на тлі поширення Covid-19, прав власності, права на недоторканність житла тощо.

За роки окупації ці порушення прав в ОРДЛО стали систематичними.

Арешти та засудження

Статистичні дані, які регулярно публікує так званий Верховний суд ДНР, свідчать про те, що протягом листопада 2021 року ця незаконна інстанція засудила до ув’язнення одну людину за «Злочини проти основ конституційного ладу та безпеки держави». Водночас кількість вироків за «державну зраду» та «шпигунство», не змінилася у порівнянні із попереднім місяцем, тобто нових засуджень за цими статтями не відбулось.

Так завний Верховний суд ЛНР не публікує судову статистику. Протягом місяця пресрелізів про засудження людей за «політичними» статтями цією інстанцією опубліковано не було, отже можна припустити, що цей суд у листопаді не виносив нових вироків за «шпигунство» чи «держзраду».

2 листопада «Медійна ініціатива за права людини» (МІПЛ) повідомила інформацію про досі невідомого заручника ОРДЛО, що утримується на території так званої ДНР. За інформацією МІПЛ, в камері-одиначці Донецького СІЗО утримується 48-річний Віктор Шидловський. У 2015 році чоловік був мобілізований і рік відслужив у Збройних силах України, а вже у 2019 році за невизначених обставин був затриманий на тимчасово окупованій території Донецької області. Лише у червні 2019-го дружина побачила відео в Інтернеті, яке розмістили бойовики. З ролику було зрозуміло, що Віктора Шидловського було затримано, ймовірно, разом ще з двома громадянами України. Усіх трьох бойовики називають групою диверсантів, які мали намір ліквідувати ватажка «ДНР», «начальника центру спецоперацій» так званого Міністерства держбезпеки Василя Євдокимова.

Тим часом на підконтрольній частині України тривали судові процеси над кількома членами НЗФ, яких було затримано раніше.

9 листопада СБУ повідомила про затримання у Києві колишнього бойовика «ДНР», очільника незаконної в’язниці на тимчасово окупованій території Донецької області «Ізоляція» із позивним Палич. 10 листопада суд заарештував його на 2 місяці без права застави.

26 листопада журналістка Тетяна Козак повідомила у Telegram, що інший можливий учасник військових злочинів, пов’язаний із донецькою тюрмою «Ізоляція», справа щодо якого наразі розглядається у суді, Євген Бражников, полишив територію України та наразі перебуває у Франції, до попросив надати йому політичний притулок.

Зазначимо, що згідно з інформацією, яку надають мешканці Донецька, «Ізоляція» продовжує функціонувати в окупованому місті. За різними даними, наразі в ній утримується від 20 до 40 людей, в тому числі жінки.

Варто нагадати, що станом на початок листопада у заручниках так званих ЛНР та ДНР перебували близько 300 осіб.

Більшість заручників обвинувачуються або вже засуджені за так званими політичними статями – «шпигунство», «державна зрада», «диверсії», «тероризм», «посягання на державний лад». А насправді за проукраїнську позицію – висловлювання про цілісність України, дописи у соціальних мережах, розміщення фото про пересування військової техніки бойовиків, наявність родичів, які служать у поліції чи Збройних силах України тощо.

Мобілізаційні заходи та залучення населення до служби у незаконних збройних формуваннях

У листопаді 2021 року по 300 мешканців «ДНР» та «ЛНР» продовжували проходити строкову службу в лавах НЗФ. Слід зазначити, що це вже другий призов строковиків, який здійснили незаконні збройні формування.

При цьому, як і раніше, особового складу в лавах НЗФ катастрофічно не вистачає. У соціальних мережах рекрутери бойовиків продовжували протягом місяця поширювати оголошення про набір місцевих мешканців на службу у лавах «НЗФ» за контрактом.

Не допомогло мобілізаційним заходам бойовиків і певне збільшення грошового забезпечення (до 20 тис. російських рублів для рядового складу).

Також наприкінці місяця у так званих ДНР та ЛНР вчергове проводилися так звані «планові військові навчання». За даними видання Донбас.Реалії, на окупованій частині Донеччини, навчання проводилися на полігоні під Терновим.

Ситуація на КПВВ, порушення права на свободу пересування

Як і у попередні місяці між окупованими Росією та підконтрольними Україні районами Луганської та Донецької областей упродовж місяця діяли 2 КПВВ – «Станиця Луганська» на Луганщині та Новотроїцьке на Донеччині. До 11 листопада КПВВ Станиця Луганська діяло із обмеженнями на перетин з боку бойовиків. З 11 листопада обмеження були зняті і можливість перетинати лінію розмежування знов могли усі бажаючі мешканці окупованої території. Це призвело до різкого зростання кількості перетинів. Українські прикордонники повідомляють, що в середньому через «Станицю Луганську» упродовж місяця зо окупованої територію на підконтрольну та назад переходило близько 2 тис. людей. Варто зазначити, що 29 листопада бойовики здійснили артилерійський обстріл смт Станиця Луганська, однак, оскільки район КПВВ не обстрілювли, пункт пропуску продовжував працювати у штатному режимі.

КПВВ Новотроїцьке функціонував упродовж місяця без змін – двічі на тиждень, по понеділках та п’ятницях.

Мешканці окупованої території повідомляють, що представники незаконних збройних формувань на пунктах в’їзду-виїзду, зокрема, так звані «прикордонники» та працівники «Митного комітету» у зв’язку зі збільшенням кількості людей, що перетинали лінію розмежування, значно посилили ретельність перевірок особистих речей мешканців ОРДЛО. Зокрема, це торкнулося тих, хто намагався перетинав КПВВ з підконтрольної території на непідконтрольну. Представники НЗФ стали значно ретельніше перевіряти майно, яку люди намагалися пронести чи ввезти на територію ОРДЛО.

На жаль, обмеження права мешканців ОРДЛО на свободу пересування не обмежується складнощами при перетині КПВВ. Майже з самого початку окупації у так званих «ДНР» та «ЛНР» діє комендантська година. Якщо у так званій ЛНР її дію було призупинено з жовтня до 1 лютого 2022 року, у так званій ДНР вона продовжує діяти досі.

З початку 2021 р. співробітники так званої патрульно-постової служби «МВС ДНР» зафіксували 3 тис. «порушників режиму комендантської години». Варто зазначити, що 3 тис. «порушників» та близько 500 затриманих – це лише озвучена статистика. За порушення людей штрафують, а також піддають «адміністративному арешту» на 15 діб.

Коронавірус в ОРДЛО

Саме пандемією коронавірусу окупаційна влада «ДНР» та «ЛНР» пояснює обмежувальні заходи для населення, в тому числі ті, що стосуються свободи пересування.

При цьому, окупаційні адміністрації не бажають чи не в змозі забезпечити мешканцям окупованих територій належну реалізацію права на охорону здоров’я.

За статистикою, яку надають посадовці так званого Міністерства охорони здоров’я ЛНР, станом на 29 листопада на території ОРЛО було зафіксовано 20 621 випадок зараження коронавірусом, а померли від ускладнень Covid-19 2917 людей.

Угруповання «ДНР» станом на 1 грудня визнає 107634 хворих на Covid-19 за весь період пандемії та 8115 померлих від ускладнень коронавірусу.

Правозахисні організації неодноразово наголошували на тому, що реальні цифри кількості заражень та смертей внаслідок коронавірусу в ОДРЛО – набагато більші.

Мешканці ОРДЛО у соціальних мережах продовжують скаржитись на відсутність ліків та кисню у відділеннях медичних закладів, обладнаних для хворих на коронавірус. Також люди звертають увагу на неналежні умови перебування хворих та брак медичного персоналу. Великою проблемою є доступність ліків на окупованих територіях – придбати медичні препарати в аптеках для полегшення симптомів самої коронавірусної хвороби або боротьби із її ускладненнями подекуди абсолютно неможливо. Упродовж листопада почастішали випадки, коли на виклик людей не виїжджала швидка допомога.

Ситуація із вакцинацією в окупованих районах Донеччини та Луганщини також є плачевною. Більш-менш  масовою вакцинація населення стала лише всередині осені, російських вакцин «Супутник V» та «Супутник Light», що раніше завозились на окуповані території, катастрофічно не вистачає. Попередні партії були розподілені з-поміж окупаційних чиновників та так званих «військових».

Через загальне навантаження на систем охорони здоров’я проблеми вже відчутні і в тих галузях охорони здоров’я, що не мають відношення до коронавірусу.

Примусова участь у масових заходах, залучення неповнолітніх до пропаганди

Упродовж листопада на території ОРДЛО продовжували проводити масові заходи за участі дітей, під час яких під виглядом патріотичного виховання неповнолітнім прищеплювалася ненависть до України. Попри пандемію, «патріотичних» та культурно-масових заходів для дітей та молоді у різних населених пунктах «ДНР» та «ЛНР» відбулося протягом місяця більш ніж 50.

Одним з найбільш показових випадків таких заходів можна вважати візит студентів «Луганської академії внутрішніх справ (ЛАВС) імені Едуарда Дідоренка», що перебуває в окупованому Луганську, а також співробітників так званого «Міністерства внутрішніх справ ЛНР» до «Республіканського навчально-реабілітаційного центру», де для дітей організували майстер-класи із поводження зі зброєю. Про це повідомило онлайн-видання окупантів «Луганський інформаційний центр»

Варто зазначити, що даний реабілітаційний центр спеціалізується на навчанні, реабілітації, соціалізації та вихованні сліпих і слабозорих дітей.

Також, серед помітних культурно-масових заходів, що відбулися у листопаді на окупованій частині Луганщини – фестиваль «Я думаю російською!» та безліч заходів, присвячених річниці затвердження так званого «Державного прапора ЛНР».

Залучали молодь і до зустрічі «делегації з республіки Башкортостан», яку приймали в ОРДЛО наприкінці місяця.

Порушення права власності

У вересні 2021 року на окупованих територіях Луганської та Донецької областей тривав процес так званої «націоналізації», а фактично – незаконного відчуження рухомого та нерухомого майна, яке раніше належало підприємствам, що працювали під юрисдикцією України, та громадянам, що перебувають за межами ОРДЛО.

Окремої уваги заслуговує те, яким чином окупанти вирішили розпорядитися колишньою будівлею храму однієї з релігійних спільнот. У будівлі, де до початку окупації розміщувався храм мормонів, та яку бойовики вирішили передати «Центру молодіжних ініціатив ДНР», а з листопада у ній розміщено «Російський дім» – культурний центр, свторений для зміцнення зв’язків так званих республік із Російською Федерацією.

Протягом місяця так званий «Фонд державного майна ДНР» місяця розмістив 32 оголошення про передання в оренду «безхазяйних» об’єктів нерухомого майна у Донецьку, Сніжному, Горлівці, Докучаєвську та інших населених пунктах ОРДО. Також установа повідомляла про запровадження «державного управління» щодо 6 об’єктів нерухомості та конкурс на надання права оренди, щонайменше, відносно 1 об’єкта нерухомого майна. Зазначимо, що йдеться як про житлову, так і про нежитлову нерухомість.

Кількість оголошень про оренду «безхазяйних» об’єктів нерухомого майна, розміщених на сайті так званого Фонду державного майна ЛНР залишилася незмінною та наразі дорівнює 329.

Новини