У квітні  2019 року в окупованих Луганській і Донецькій областях, які перебувають під контролем окупаційної адміністрації Російської Федерації (РФ), були виявлені нові факти порушень прав людини: незаконні затримання та обмеження свободи пересування цивільних осіб, створення паралельної правової системи, порушення прав власності, залучення неповнолітніх в пропаганду, порушення права на свободу віросповідань. На жаль, всі ці порушення прав людини стали «нормою» для жителів територій так званих «народних республік».

1. Незаконні арешти, затримання і обмеження свободи пересування

8 квітня на сайті так званої «генеральної прокуратури Донецької народної республіки (ДНР)», з’явилося повідомлення, що «Апеляційна палата Верховного Суду ДНР» винесла вирок «фігуранту, завербованому іноземною розвідкою».  Вироком суду 26 березня громадянин Ш. визнаний винним у скоєнні злочину, «передбаченого ст. 321 кримінального кодексу (КК) ДНР (шпигунство)». Йому призначено покарання у вигляді позбавлення волі строком на 12 років з відбуванням покарання у виправній колонії суворого режиму».

У звіті за листопад 2018 року ми повідомляли щодо «вироку суду» Горбуліч Тетяні.

12 квітня на сайті так званого «міністерства державної безпеки (МДБ) Луганської народної республіки (ЛНР)» з’явилося повідомлення, що так званий «Верховный Суд ЛНР» відхилив апеляцію «агента СБУ Таміли» – Горбуліч Тетяни, яку раніше суд визнав винною у скоєнні злочину, «передбаченого ст. 335 кримінального кодексу (КК) ЛНР «державна зрада», а також призначив покарання  позбавлення волі на строк 12 років і 6 місяців.

2. Створення паралельної правової системи, адвокатури, нотаріату, судів

В окупованих Донецькій і Луганській областях, окупаційні адміністрації РФ і підконтрольні їм засоби масової інформації (ЗМІ) продовжують інформувати місцевих жителів і світову громадськість про діяльність своїх «державних органів» і результатах їх «роботи». Відзначимо, що ця діяльність не має юридичної сили і спрямована лише на демонстрацію так званої «державності» в «республіках».

2 квітня так звана рада міністрів Луганської народної республіки (ЛНР) затвердила «порядок проведення санітарно-епідеміологічного контролю товарів».

Цього ж дня в окупованому Донецьку голова так званої «Донецької народної республіки (ДНР)» Денис Пушилін підписав указ щодо тринадцяти призначень в судові інстанції «республіки».

5 квітня, 12 квітня і 15 квітня так звана «генпрокуратура Луганської народної республіки (ЛНР) розмістила повідомлення про розшук українських військових, яких вже заочно визнали винними за так званими «статтями 440 карного кодексу Луганської народної республіки (КК ЛНР) «Геноцид» і частиною 1 і 2 статтю 439 карного кодексу Луганської народної республіки (КК ЛНР) «Застосування заборонених засобів і методів ведення війни».

5 квітня у прес-службі так званого «міністерства юстиції донецької народної Республіки (Мінюст ДНР)» повідомили, що «з 1 січня по 3 квітня поточного року територіальними відділами РАЦС Республіки складено 2 452 записи актів про народження».

9 квітня так званий «держкомзем луганської народної республіки (ЛНР) в першому кварталі 2019 року зареєстрував 2269 прав на землю».

12 квітня так звана «Народна рада Луганської народної республіки» прийняла закон «Про зупинення дії статті 285 та внесення зміни до розділу VIII Цивільного кодексу Луганській Народної Республіки». Цей закон передбачає «визнання рухомої речі безхазяйною не судовими органами, а Радою міністрів ЛНР». Цього ж дня «Народна Рада» внесла зміни до порядку «державної реєстрації» шлюбу.

Також депутати так званої «Народної Ради ЛНР» внесли зміни в закон “Про державну цивільну службу Луганської Народної Республіки”

16 квітня 2019 року, в окупованому Луганську, так звана «рада міністрів ЛНР» прийняла постанову «Про визнання таким, що втратив силу Тимчасового порядку видачі дозволу на виїзд дитини, яка не досягла шістнадцятирічного віку, за межі Луганської Народної Республіки без згоди одного з батьків»,  згідно з якими дозволив «за рішенням суду одному з батьків без згоди другого вивозити за межі ЛНР яка не досягла 16-річного віку дитини».

23 квітня на сайті так званого «голови Луганської народної республіки (ЛНР)» Пасічника Леоніда з’явився указ «Про внесення змін до Положення про порядок розгляду клопотань про помилування в Луганській Народній Республіці».

24 квітня голова так званої «Луганської народної республіки (ЛНР)» Леонід Пасічник в своєму твіттері подякував РФ «за спрощення порядку отримання громадянства РФ жителями ЛНР і ДНР».

3. Порушення прав власності

У квітні 2019 року на території окупованих Луганської та Донецької областей, що знаходяться під контролем окупаційної адміністрації РФ триває процес так званої «націоналізації» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України або належать громадянам України, які проживають з початку конфлікту на території, підконтрольній Україні. Активність процесу «пошуку власників» дещо спала.

Протягом квітня так званий «фонд держмайна ДНР» розмістив на своєму сайті 8 об’яв щодо  передачі в оренду «безхазяйного майна».

12 квітня на сайті так званої «народної міліції луганської народної республіки з’явилося повідомлення про те, що «в рамках програми поліпшення умов життя і побуту військовослужбовців Народної міліції при Уряді Республіки створено квартирно-експлуатаційне управління». Квартирне управління займеться підготовкою вторинного житлового фонду для розміщення військовослужбовців та їх сімей.

 4. Примус до членства в «громадських» організаціях та участь у «патріотичних» і «соціальних» акціях «ЛНР» і «ДНР». Залучення дітей в пропаганду

В окупованих Донецькій і Луганській областях, контрольованих окупаційними адміністраціями РФ, ведеться військово-патріотична пропаганда серед дітей, підлітків та молоді із залученням їх до членства в «громадських» організаціях. Активно залучаються до членства в «громадських» організаціях працівники бюджетних підприємств і підприємств, на яких введено так зване «зовнішнє управління».

3 квітня в окупованому Луганську на базі одного з підрозділів так званої «народної міліції луганської народної республіки (ЛНР)»  вихованці Луганського економіко-правового ліцею імені Героїв “Молодої гвардії” взяли участь в турнірі зі стрільби з пневматичної гвинтівки.

5 квітня 2019 року ЗМІ, яке підконтрольне окупаційній адміністрації РФ, «Донецьке агентство новостей» повідомило, що в окупованому Донецьку засновано так званий військово-патріотичний рух «Молода Гвардія – Юнармія».

А вже 17 квітня теж ЗМІ, яке підконтрольне окупаційній адміністрації РФ, «Донецьке агентство новостей» повідомило, що понад 70 юнармійців взяли участь в тренуванні з підготовки до маршу на Параді Перемоги, що відбудеться в травні в окупованому Донецьку.

5 квітня в окупованому Луганську, так званий «громадський рух (ОД) «Мир Луганщині»  провели акцію «Квіти Російської весни».

6 квітня відбувся мітинг, присвячений «п’ятій річниці взяття жителями Луганщини будівлі Луганського обласного управління СБУ».

Подібні «акції» пройшли і в інших містах Луганської області, що знаходиться під контролем окупаційної адміністрації РФ: в  Антрациті, Брянці, Краснодоні, Красному Лучі, Первомайську, Лутугіно, Перевальську,Ровеньках, Слав’яносербську Свердловську.

9 квітня в окупованому Алчевську в сквері 50-річчя Ленінського комсомолу біля Меморіального комплексу радянським воїнам пройшов мітинг, присвячений початку «військово-патріотичної» акції “Я – іскра, що запалює полум’я Вічного вогню”. До акції були долучені діти шкільного віку.

12 квітня в окупованому Донецьку школяри відвідали з екскурсією військово-історичний музей Великої Вітчизняної війни. У ході екскурсії діти залишили записи в так званій «Книзі Ганьби» для Петра Порошенка. Захід був присвячений «п’ятій річниці початку боїв за Донбас».

14 квітня в окупованому Луганську, який підконтрольний окупаційній адміністрації РФ, пройшла так звана акція «День пам’яті жертв української агресії». До «акції» були долучені діти дошкільного і шкільного віку, представники керівництва і активісти «республіки».

Цього ж дня в населених пунктах окупованої частини Донецькій області, яка підконтрольна окупаційній адміністрації РФ, пройшли тренування по самообороні для майбутніх «народних дружинників».

Тренування відбулись в місті Шахтарськ і в селищі Новий Світ. Крім місцевих жителів до тренування були залучені близько 400 осіб з інших міст, з Докучаєвська, Іловайська, Єнакієве і Харцизька, а також з Тельманівського, Старобешівського, а також Амвросіївського районів.

18 квітня подібне тренування відбулосьв місті Макєєвка. Як повідомляє «Донецьке агенство новин», ЗМІ підконтрольне окупаційній владі РФ,

«Сьогодні на стадіоні імені Дудинського зібралися понад 1000 активістів з 33 штабів Народної дружини з усіх міст і районів Республіки».

22 квітня у так званій «ДНР», на підприємствах підконтрольних раніше Україні, а нині захоплених проросійськими бойовиками, після введення на них так званого «зовнішнього управління», триває залучення співробітників в «громадський рух» «Донецька республіка». Так ряди ГР «Донецька республіка» в квітні поповнили 30 співробітників «міністерства охорони здоров’я донецької народної республіки (ДНР)».

5. Порушення права на свободу віросповідань

4 квітня 2019 року  так зване «Міністерство внутрішніх справ луганської народної республіки «МВС ЛНР», в окупованому Луганську, що знаходиться під контролем окупаційної адміністрації РФ,  в ході «операції «Стоп-терор» провели обшук в Свято-Троїцькому кафедральному соборі Православної церкви України і затримали її настоятеля. Обшук був спрямований на виявлення осіб, які нібито причетні «до дестабілізації суспільно-політичної обстановки» на території окупованої Луганщини. З храму ПЦУ вилучили православну та художню літературу, символіку, фотоматеріали “екстремістського характеру” офіційне листування, робочі комп’ютери. Ще «були виявлені книги екстремістського україно-націоналістичного характеру, що прославляють Степана Бандеру, ОУН УПА».

За повідомленням Прес-служби Луганської єпархії УПЦ(ПЦУ) так зване «МВС ЛНР» «провели обшуки в приватних оселях священнослужителів, а саме у приватному будинку протоірея Анатолія Назаренка та ієрея Геннадія Курганова. Проводяться слідчі дії по відношенню до обох священнослужителів та допити по 5-6 годин. Священнослужителям рекомендовано не покидати Луганськ».

1 квітня на сайті ЗМІ, яке підконтрольне окупаційній адміністрації РФ,

«Газета ДНР» з’явилося повідомлення про те, що в окупованому Донецьку, що знаходиться під контролем окупаційної адміністрації РФ Українська православна церква Московського патріархату з середини березня почала збирати дані своїх прихожан. Для цього організовуються спеціальні збори, де людям пропонують писати заяви про прийняття їх в громаду.

26 квітня 2019 р. Пресс служба Донецької єпархія УПЦ КП повідомила, що на территорії окупованої Донецькій області у Кузнецово-Михайлівці, що знаходиться під контролем окупаційної адміністрації РФ,  бойовики «ДНР» захопили храм ПЦУ. «Сьогодні вранці нам повідомили, що цей український храм найближчим часом буде переданий представникам Московського патріархату».

Завантажити звіт як pdf-файл українською та російською мовами

Share