Огляд порушень прав людини в окупованих регіонах Луганської та Донецької областей | Травень 2019

У травні 2019 року в окупованих Луганській і Донецькій областях, які перебувають під контролем окупаційної адміністрації Російської Федерації (РФ), були виявлені нові факти порушень прав людини: незаконні затримання та обмеження свободи пересування цивільних осіб, створення паралельної правової системи, порушення прав власності, залучення неповнолітніх в пропаганду, перешкоджання діяльності міжнародних організацій, порушення права на свободу віросповідань, На жаль, всі ці порушення прав людини стали «нормою» для жителів територій так званих «народних республік».

1. Незаконні арешти, затримання і обмеження свободи пересування

Наприкінці квітня 2019 року на сайті так званого «Міністерства державної безпеки Луганської народної республіки (МДБ ЛНР)» з’явилося повідомлення про те, що так званий «Військовий суд Луганської народної республіки» засудив жителя Слов’яносербського району Валерія Семенова до 13 років позбавлення волі з конфіскацією майна у справі про «державну зраду». Віталій Семенов нібито працював на «іноземну розвідку» – СБУ. А саме, «збирав і передавав інформацію, що становлять державну таємницю, для використання проти безпеки республіки».

Також в кінці квітня 2019 року жителі окупованого Алчевська, що знаходиться під контролем окупаційної адміністрації РФ, повідомили в соціальних мережах про зникнення двох дівчат, що були подругами, з різницею в два дні. Аніта Семененко 1997 року народження 23 квітня 2019 року пішла з дому і не повернулася. Другу дівчину Вікторію Писарєву 1996 року народження викрали на очах у родичів 25 квітня 2019 року.

Пізніше жителі окупованого Алчевська повідомляли подробиці викрадення Вікторії Писарєва: «забрали якісь люди зі зброєю, які розв’язно себе вели».

3 травня 2019 року на сайті Українських національних новин з’явилася новина, що в Києві чоловік подав заяву до поліції щодо незаконного затримання його сестри на території окупованого Донецька.

«Чоловік передав до столичної поліції лист від так званого «Міністерства державної безпеки ДНР» про затримання його родички строком на 30 діб. Як повідомив заявник, його сестра, 1978 рока народження, мешкає в Донецьку та працює медичною сестрою. З кінця березня вона не виходить на зв’язок».

6 травня 2019 року на сайті informator.media з’явилося повідомлення про те, що в окупованому Луганську, який знаходиться під контролем окупаційної адміністрації РФ, 24 квітня 2019 пропав Дрєєв Вадим, 1969 року народження, інвалід 2 групи. Чоловік приїхав до Луганська зі Станиці Луганській і більше не виходив на зв’язок.

14 травня 2019 року так зване «Міністерство держбезпеки Луганської народної республіки (ЛНР)» повідомило про що «Верховний суд ЛНР засудив жителя Кіровська до 8 років позбавлення волі за державну зраду». Також в повідомленні йдеться про те що за результатами «слідства» мешканець Кіровська нібито «збирав і передавав конфіденційну інформацію для ведення підривної діяльності Збройними силами України на території Республіки».

15 травня 2019 року на сайті так званої «Генеральної прокуратури Донецької народної республіки (ДНР)» з’явилося повідомлення про те, щофігурант М.член незаконного збройного формування (НВФ) так званої «Донецької народної республіки (ДНР)» вироком «Апеляційної палати Верховного Суду ДНР засуджений за статтєю «321 КК ДНР» до 14 років позбавлення волі за шпигунство на користь України».

16 травня 2019 року на сайті так званого «Міністерства державної безпеки Луганської народної республіки (МДБ ЛНР)»з’явилося повідомлення про те, щотак званий «Верховний суд Луганської народної республіки (ЛНР) засудив мешканця Алчевська Віталія Буянова до 12 років ув’язнення за «держзраду».

22 травня 2019 року на сайті так званого «Міністерства державної безпеки Донецької Народної Республіки (МДБ ДНР)» з’явилося повідомлення про затримання Батрака Дмитра Володимировича, 1979 року народження «за підозрою в шпигунстві на користь українських спецслужб».

В цьому ж повідомленні йдеться про те, що «слідство» виявило, що Батрак Дмитро нібито фотографував і знімав на відео адміністративні будівлі Донецька, збирав інформацію про пересування і місця дислокації військової техніки так званої «Народної Міліції ДНР», з метою передачі розвідувальної інформації представникам СБУ. Відносно затриманого було порушено «кримінальну справу за ст.321 КК ДНР («Шпигунство»)».

І також в травні 2019 року так званий «суд» визнав винним Дмитра Батрака «в скоєнні злочину і йому призначено покарання у вигляді 12 років позбавлення волі».

22 травня 2019 року  Пресс центр Операції об’єднаних сил повідомив про те, що «вісім військовослужбовців Збройних Сил України зі складу Об’єднаних сил, рухаючись на вантажному автомобілі в районі населеного пункту Новотроїцьке, відхилилися від визначеного маршруту і потрапили на тимчасово-окуповану територію, де були затримані бойовиками збройних формувань Російської Федерації».

2. Створення паралельної правової системи, адвокатури, нотаріату, судів

В окупованих Донецькій і Луганській областях, окупаційні адміністрації Російської Федерації і підконтрольні їм засоби масової інформації (ЗМІ) продовжують інформувати місцевих жителів і світову громадськість про діяльність своїх «державних органів» і результатах їх «роботи». Відзначимо, що ця діяльність не має юридичної сили і спрямована лише на демонстрацію так званої «державності» в «республіках».

7 травня 2019 року «депутати» так званого «народного ради ЛНР» в ході пленарного засідання розглянула в першому і другому читаннях і прийняли закон «Про внесення змін до статті 6 закону Луганській Народної Республіки» Про заходи щодо попередження заподіяння шкоди здоров’ю дітей, їх фізичному, інтелектуальному, психічному, духовному і моральному розвитку». Закон «Про почесні звання Луганській Народної Республіки «Місто-Герой», «Місто військової слави», «Місто трудової слави». Закон «Про внесення змін до статей 21 та 23 Закону Луганської народної республіки «Про державне мито». Закон закон «Про визнання таким, що втратив чинність, пункту 23 розділу ХХ Кримінально-процесуального кодексу Луганській Народної Республіки». А також закон «Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу Луганській Народної Республіки в частині обрання та застосування запобіжних заходів».

24 травня 2019 року так звані «ЗМІ ЛНР» повідомили, що нотаріуси, які припинили свою діяльність на території окупованої частини Луганської області в 2014 році, здали свої архіви в так званий «Нотаріальний архів Республіки». Про це повідомила так звана «заступник міністра юстиції Луганської народної республіки (ЛНР)» Анна Авільцева. Також Авільцева повідомила, що «Мін’юст і МВС ЛНР продовжують роз’яснювальну роботу з українськими нотаріусами, які ще не здали свої архіви».

3. Примус до членства в «громадських» організаціях та участь у «патріотичних» і «соціальних» акціях «ЛНР» і «ДНР». Залучення дітей в пропаганду

В окупованих Донецькій і Луганській областях, контрольованих окупаційними адміністраціями Російської Федерації, ведеться військово-патріотична пропаганда серед дітей, підлітків та молоді із залученням їх до членства в «громадських» організаціях. Активно залучаються до членства в «громадських» організаціях працівники бюджетних підприємств і підприємств, на яких введено так зване «зовнішнє управління».

1 травня 2019 року в окупованому Луганську, а також в багатьох містах окупованої частини Луганської області, контрольованої окупаційною адміністрацією РФ, пройшли мітинги, присвячені «Міжнародному дню солідарності трудящих». Аналізуючи фотоматеріали цих мітингів, можна зробити висновок, що для організації цих заходів активно використовується адміністративний ресурс, також для участі в мітингах активно залучаються школярі, студенти та пенсіонери.

Мітинги пройшли в Алчевську, Антрациті, Брянці, Кіровську, Краснодоні, Красному Лучі, Ровеньках, Свердловську.

В окупованому Донецьку, який знаходиться під управлінням окупаційної адміністрації РФ, також відбулись мітинги на честь 1 травня.

Під час святкування перемоги СРСР у Великій Вітчизняній війні на територіях, підконтрольних окупаційної адміністрації РФ в окупованих Луганській і Донецькій областях, в заходах були задіяні діти шкільного віку, одягнені у військову форму Червоної Армії часів 1941-1945 років і сучасну військову форму.

Подібний захід «Полум’я Перемоги» відбувся 3 травня в Амвросіївському районі.

8 травня 2019 року в Луганську під час щорічної акції “Жива пам’ять поколінь”, концерту і 9 травня у інших містах окупованої Луганської області під час ходи колон так званого «Безсмертного полку».

На територіях, підконтрольних окупаційної адміністрації РФ в окупованих Луганській і Донецькій областях продовжується формування громадської організації – військово-патріотичного руху «Молодая гвардія -Юнармія».

4 травня 2019 року в окупованому Донецьку перші 77 участників руху «Молодая Гвардия – Юнармия» «присягнули на вірність народу ДНР». А 9 травня  взяли участь у параді так званого «Безсмертного полку».

6 травня 2019 року в Луганську голова так званої «Луганської народної республіки (ЛНР)» вручив прапор учасникам Союзу юнармейскіх клубів так званої «ЛНР» «Молода гвардія».

Діти активно залучаються для участі в спортивних «військово-патріотичних» іграх і навчально-польових зборах. Так, в середині травня в Луганську 250 школярів на навчально-польових зборах здавали нормативи по початковій військовій підготовці.  

12 травня 2019 року в Луганську  відбувся перший етап військово-спортивної гри “Зірниця”. А в Брянці 22 травня 2019 року десять команд загальноосвітніх шкіл  взяли участь у дводенній військово-патріотичну гру «Зірниця». До складу команд увійшли учні 5-10 класів.

23 травня 2019 року в Лутугіному також відбулася військово-спортивна гра «Зірниця». В ній приймали участь майже 80 школярів Лутугинського району.

4. Порушення прав власності

У травні 2019 року на території окупованих Луганської та Донецької областей, що знаходяться під контролем окупаційної адміністрації РФ триває процес так званої «націоналізації» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України або належать громадянам України, які проживають з початку конфлікту на території, підконтрольній Україні.

Так, в «ЛНР» в травні 2019 роки так званим «державним комітетом податків і зборів» було розміщено 9 оголошень про виявлення безхозяйного майна.

При цьому варто відзначити, що заяви від власників приймаються протягом 60 днів з дня виходу оголошення. Після закінчення цього терміну підприємства переходять під контроль «республіки».

В травні 2019 року на так званому «офіційному сайті фонду державного майна ДНР» з’явилося повідомлення про об’єкти нерухомого майна, щодо яких введено «державне управління», які знаходяться за адресами Донецк, пр-т Миру, будинок 10«а»; Макєєвка, вулиця Леніна, будинок 140-2; Докучаєвск, вулиця Комсомольська, будинок 36 «а»; Новоазовськ, вулиця Кірова, будинок 94.

5. Перешкоджання діяльності міжнародних організацій

У звіті Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ за 25 травня 2019 року повідомляється, що члени незаконних військових формувань відмовили представникам СММ ОБСЄ в проїзді і двічі наказували покинути район. 

6. Порушення права на свободу віросповідань

22 травня на сайті організації «Global Christian Support» з’явилося повідомлення про те що в окупованому Донецьку, який знаходиться під контролем окупаційної адміністрації РФ, представники незаконних збройних формувань так званої «ДНР» планують опечатати і «націоналізувати» будівлю церкви євангельських християн-баптистів «Світло Євангелія». Парафіяни зараз намагаються оформити всі документи, щоб відстояти будівлю.

Церква «Світло Євангелія» розташована в Кіровському районі. Будівля церкви будувалося парафіянами за власні кошти протягом 10 років. Будівництво було закінчено в 2010 році.

Завантажити звіт як pdf-файл українською, російською та англійською мовами

Новини