«На зламі»: Виставку про порушення прав цивільних в умовах війни презентували у Дружківці

У Донецькому обласному художньому музеї м. Дружківка відкрили мандрівну виставку «На зламі», присвячену змінам в житті цивільного населення в реаліях збройного конфлікту на Сході України. На відкриття експозиції завітали громадські активісти міста, постраждалі від порушень прав людини, працівники культурної сфери та школярі.

«Виставка «На зламі» – наша спроба звернути увагу суспільства на проблеми людей, особливо цивільних, які потрапили у полон збройного протистояння. Усіх героїв виставки, яких ми опитали, об’єднує важлива річ – кожен з них пережив травматичний досвід», – розповідає Марія Білякова, документаторка благодійного фонду «Восток-SOS»

Експозиція розповідає також історії постраждалих від порушень прав людини, які документатори Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» збирали впродовж 5 років. 

«Я корінна донеччанка і я ніколи не сумнівалась, що Донецьк – це Україна. Навіть коли я перебувала у полоні бойовиків, я знала, що держава працює, щоб звільнити мене», – розповідає про свій травматичний досвід Валентина Бучок, яка була незаконно ув’язнена у Донецьку. «Найпарадоксальнішим було те, що вони судили українських патріотів за українським законодавством. Тобто, ви уявіть, мені якісь озброєні люди кажуть, що я шпигунка, і судять за  статтею 321 Кримінального кодексу України, хоча насправді вони взагалі відкидають існування України», – пригадує Валентина. 

Співавтори виставки з Коаліції доповнили особисті історії постраждалих також інфографікою, щоб врівноважити її емоційність та суб’єктивність і дати змогу глядачу ширше подивитися на проблеми цивільного населення, які з’явилися в ході війни на Донбасі.

Під час офіційного відкриття також відбулась екскурсія для школярів 8-го класу місцевої школи №8. Школярі мали змогу поспілкуватися з колишніми полоненими незаконних в’язниць та авторами експозиції. В ході розмови школярі поділились, що більшість з них планує залишитися в Україні.

«Необхідно розбудовувати власну державу, щоб ви та ваші діти жили там, де поважають закон та життя людини», – акцентувала Валентина Бучок.

Презентація та створення виставки «На Зламі» стали можливими у рамках проекту «Уповноваження громадського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», який реалізується громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) та Східноукраїнський центр громадських ініціатив спільно з Кризовим медіа-центром «Сіверський Донець», фондом «Восток-SOS», «Молодою Просвітою Прикарпаття», Громадським центром правозахисних досліджень та Громадським Комітетом захисту конституційних прав та свобод громадян, за підтримки Федерального уряду Німеччини.

Новини