Звренення до МОЗ України щодо надання медичної допомоги переселенцям

Міністру охорони здоров’я України

01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7

 ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ

На “гарячу лінію” громадської ініціативі Восток-SOS – лінії юристів Мережі правових приймалень Криму, яка надає безкоштовні правові консультації вимушеним переселенцям із Криму, Донецької та Луганської областей, – останнім часом надходять численні звернення щодо надання медичної допомоги вимушеним переселенцям не за місцем реєстрації. Наступає холодна пора року, яка дуже впливає на стан здоров’я людей, що перебувають у постійному нервовому напруженні та вимушені часто змінювати місце проживання, через втрату власного житла.

Не дивлячись на те, що держава декларує всебічну допомогу переселенцям, що переміщуються з  окупованої території АР Крим, та територій Луганської та Донецької областей, що контролюються терористами, у дійсності допомога надається вибірково.

Установи закладів охорони здоров’я вимагають від вимушених переселенців або оплати всіх послуг, які надаються медичною установою, або обов’язок мати місце реєстрацію в населеному пункті, де розташований такий заклад.

Держава, згідно законодавства, не може дискримінувати населення в залежності від місця реєстрації чи місця проживання, гарантуючи всім громадянам України безкоштовне медичне обслуговування в державних та комунальних закладах охорони здоров’я.

Враховуючи той факт, що люди, які перебували на територіях, що контролюються терористами вже декілька місяців, не мали змоги отримувати пенсії, соціальні виплати, заробітну плату, втратили паспортні документи, а деякі кримчани не мають доступ до своїх депозитних та банківськіх рахунків через політику НБУ, то надання медичної допомоги лише за умови сплати за неї додаткових коштів, стає ще більш актуальною проблемою. Відновлення соціальних виплат та пенсій може тривати до 3-х місяців, упродовж яких люди повинні шукати кошти на існування самостійно.

Переселенці в цій ситуації є вразливою групою населення, що потребують додаткового захисту, проте до них  висуваються дещо інші вимоги, ніж до місцевих жителів. Непоодинокі випадки відмови постанови на облік вагітних жінок без місцевої реєстрації, відмова у наданні медичної та стоматологічної допомоги в разі відсутності штампу у паспорті. Також  існують випадки  про які повідомлялось на гарячу лінію МОЗ України про відмову у виїзді машини “швидкої допомоги” у місце компактного проживання переселенців.

Всі ці факти потребують реакції та роз’яснень з боку держави щодо того, який порядок надання медичних послуг для вимушених переселенців діє наразі у державі: декларована допомога, що оголошують високопосадовці на зустрічах, прес-конференціях та круглих столах чи сплата за кожне відвідування лікаря?

Тому, громадська ініціатива Восток-SOS звертається до керівництва держави з відкритим листом та просить висловити офіційну позицію державних органів щодо ситуації із наданням медичної допомоги вимушеним переселенцям та просить керівництво Міністерства охорони здоров’я донести до своїх териториальних підрозділів та установ охорони здоров’я інформацію про надання медичної допомоги вимушеним переселенцям.

Просимо такі роз’яснення довести до відома громадян через сайти МОЗ України, сайти обласних адміністрацій, розмістити інформацію на інших офіційних сайтах органів державної влади та розповсюдити через ЗМІ.

До звернення додаємо об’яву, що розміщена у реєстратурі Центральної поліклініки Дарницького району м.Києва.

Відповідь на звернення просимо надати за адресою: 01001, Київ-1, а/с 109 “Кримський правозахисний центр “Дія” та на e-mail: [email protected]

03.10.2014

Олена Луньова, Мережа правових приймалень Криму

Наталія Треніна, Громадська Ініціатива “Восток-СОС”

Костянтин Реуцький, ГО “Правозахисний центр “Поступ”

Олександра Дворецька, ГО “Кримський правозахисний центр “Дія”

Ви можете підтримати звернення, надіславши ваше прізвище та ім’я та назву організації до 05 жовтня 2014 року у коментарях під цим зверненням, або надіславши підпис за адресою: [email protected]

IMG_0289

Новини