Інструкція щодо розміщення військовослужбовців у приватному житлі

Від початку збройної агресії рф проти України у 2014 році виникають ситуації, коли українські військовослужбовці в межах територій ведення бойових дій (або прилеглих до них територій) вимушені займати приватне житло для проживання, облаштування польових шпиталів, пунктів обігріву тощо. Вже існує механізм заселення та подальшої компенсації комунальних платежів, тож ми підготували відповіді на актуальні запитання.

Чи є правомірним розміщення військових у моєму помешканні?

У частині 1 статті 64 Конституції України зазначено, що конституційні права не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією. Це правило стосується також права приватної власності. У частині 2 перелічені права та свободи, що не можуть бути обмежені в умовах воєнного та надзвичайного стану, однак права власності серед них немає, тож в умовах війни воно може бути обмежене.

Також у ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» (п. 17 ч. 1 ст. 8) зазначено, що в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі утворення) можуть встановлювати для фізичних і юридичних осіб військово-квартирну повинність із розквартирування військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу правоохоронних органів, особового складу служби цивільного захисту, евакуйованого населення та розміщення військових частин, підрозділів і установ.

Заселення військових і правоохоронців є законним, якщо відбувається в передбаченому законодавством порядку.

Що робити, якщо під час моєї відсутності до оселі заселилися військовослужбовці?

  1. Незважаючи на те, що це Ваша приватна власність, військові могли заселитися до житла. Військові борються з окупантами та захищають наші життя. Спробуйте зрозуміти ситуацію та уникати конфліктів. Законодавство передбачає механізми, що допоможуть захистити Ваші права.
  2. Коли Ви дізналися про те, що у оселі проживають військові, зверніться до місцевої військової адміністрації (органу, що був створений для управління територією на період ведення воєнних дій) із пропозицією укласти договір оренди квартири чи будинку.

Договір оренди має укладатись між Вами (власником житла) та командиром військової частини, що розташована на території ведення бойових дій (пункт 2 розділу 9 Наказу Міністерства оборони України від 31 липня 2017 року №380 «Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями»). Обов’язково збережіть Ваш екземпляр Договору.

Хто сплачуватиме комунальні послуги за термін проживання військових у моєму будинку або квартирі?

Після укладення договору оплата комунальних послуг і спожитих енергоносіїв проводиться військовою частиною за рахунок кошторису Міноборони на умовах укладеного договору (абзац 2 пункт 2 Розділу 9 Інструкції).

У разі відсутності приладів обліку енергоносіїв, тепла та води, у договорі зазначаються норми споживання як для гуртожитку цього населеного пункту.

Ми рекомендуємо контролювати сплату комунальних платежів через електронні системи (ПриватБанк, Монобанк, електронні кабінети надавачів комунальних послуг).

Я хочу повернутися до свого житла, що робити? 

Якщо Ви уклали договір оренди з командиром військової частини, необхідно ознайомитися з розділом щодо порядку припинення Договору, строку його дії та наявності можливості дострокового припинення. 

Якщо такий розділ відсутній, то в порядку абзацу 2 ч. 2 ст. 763 Цивільного кодексу України, сторона договору найму може відмовитися від договору в будь-який час, письмово попередивши про це другу сторону за три місяці.

Необхідно письмово повідомити місцеву військову адміністрацію про намір повернутися до Вашого помешкання та обговорити порядок повернення майна.

Також попередньо рекомендуємо звертатися до місцевої військової адміністрації для обговорення порядку повернення, якщо договір укладений не був, проте Вам відомо, що в помешканні проживають військовослужбовці.

Якщо я хочу передати майно в оренду військовим, як вчинити? 

Якщо Ви володієте майном і хочете його передати військовослужбовцям, можете звернутися до військової адміністрації

та запропонувати укладення договору оренди. 

Що робити, якщо я хочу передати житло у власність держави, адже воно мені не потрібно? 

Існує механізм відчуження майна. Для передачі необхідно звернутися до військового командування (місцевої військової адміністрації регіону) із відповідною пропозицією. У разі, якщо пропозиція буде актуальною для військової адміністрації, вони приймуть відповідне рішення на підставі ЗУ «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану».

Після цього буде складено акт про примусове відчуження майна (за єдиним зразком). До акта додається документ, що містить висновок про вартість майна на дату його оцінки, що проводилася у зв’язку з прийняттям рішення про примусове відчуження.

Примусове відчуження майна в умовах правового режиму воєнного стану може здійснюватися з попереднім (до відчуження майна) повним відшкодуванням вартості. Попереднє повне відшкодування вартості здійснюється на підставі документа, що містить висновок про вартість майна на дату його оцінки, яка проведена у зв’язку з прийняттям рішення про примусове відчуження до підписання акта.

У разі неможливості попереднього повного відшкодування, майно примусово відчужується з наступним (після відчуження) повним відшкодуванням вартості.

Заява про виплату повної компенсації подається за місцем відчуження: територіальному центру комплектування та соціальної підтримки. Така заява подається після скасування воєнного стану. До заяви про виплату повної компенсації потрібно додати: 

  • акт;
  • документ, що містить висновок про вартість майна.

Звертаємо увагу, що повна компенсація відбудеться в порядку черги відповідно до коштів, що передбачені в державному бюджеті для виплат компенсацій.

Новини