Дотримання прав людини на Сході України під час пандемії COVID-19 – звіт

З 9 по 13 листопада українські правозахисні організації ГО Truth Hounds та БФ “Восток СОС” із моніторинговою місією відвідали всі 7 КПВВ у підконтрольних уряду районах.

Метою моніторингу було спостереження за тим, як людей пропускають через лінію розмежування в умовах карантинних обмежень. Організації також перевіряли, наскільки КПВВ готові працювати у звичайному режимі після скасування карантинних
обмежень.

Під час візиту моніторингова група поспілкувалась із представниками правоохоронних та інших державних органів, які несуть службу на КПВВ, зокрема із службовцями Державної прикордонної служби України (ДПСУ), а також із людьми, які перетинають лінію розмежування. Хоча основною метою моніторингу було документування умов на підконтрольних уряду районах, організації також зібрали певну інформацію про ОРДЛО, зокрема про роботу КПВВ, які управляються підтримуваними Росією сепаратистами.
Ключові задокументовані порушення:
● Невиправдано довге ухвалення рішень командуванням ООС щодо перетину людьми КПВВ
залишається проблемою. Принаймні в одному задокументованому випадку, літня людина
була вимушена марно витратити гроші на проїзд і чекати за несприятливих погодних умов на
відкритому повітрі.
● Необґрунтовані відмови у наданні дозволу на перетин КПВВ з боку командування ООС.
● Спеціальні процедури в’їзду-виїзду посилили проблеми, що існують через погану
інфраструктуру КПВВ: люди змушені годинами чекати просто неба без достатньої кількості
місць для сидіння та інших зручностей.
● Відсутність адекватних санітарних умов, зокрема туалетів та водопостачання на деяких КПВВ,
що становить особливу небезпеку в умовах пандемії.

Аби усунути виявлені у ході місії проблеми учасники підготували рекомендації для Уряду, місцевої влади та командування ООС.

Уряду, регіональній і місцевій владі:

● Забезпечити всі КПВВ водопостачанням, включно з доступом до питної води, інтернет-доступом через Wi-Fi, навісами над пішохідними частинами, місцями для сидіння в зонах очікування та туалетами.
● Створити для людей, що очікують на перетин через лінію розмежування модульні комплекси із системою обігріву в зимовий період та системою кондиціонування в літній період.
● Співпрацювати з міжнародними організаціями для поліпшення і відновлення інфраструктури та користуватися ресурсами, які Світовий банк та інші партнери виділили на розвиток інфраструктури у зоні конфлікту.

Уряду та командуванню ООС:
● Привести в належний стан наявні укриття, а в разі потреби облаштувати додаткові споруди захисту для мирних жителів і співробітників всіх служб, присутніх на КПВВ.
● Максимально пришвидшити процес розгляду запитів на перетин КПВВ, якщо повернеться вимога про наявність гуманітарних підстав для перетину лінії розмежування. Можливий вихід – доручити ухвалення такого рішення в умовах карантинних обмежень безпосередньо представникам координаційної групи, які чергують на КПВВ.
● Упевнитись, що співробітники правоохоронних органів, які несуть службу на КПВВ “Новотроїцьке”, не перешкоджають доступу людей до модульних туалетів і намету для обігріву.
● Не допускати ситуацій, в яких мирні мешканці застрягають у “сірій зоні”, якщо представники підконтрольних уряду КПВВ мають підстави вважати, що ці люди отримають відмову чи з інших причин не зможуть потрапити в непідконтрольні уряду райони (наприклад, якщо людина перетинає лінію розмежування незадовго до чи після закриття КПВВ з боку
ОРДЛО).

Із повним звітом за результатами моніторингу та рекомендаціями можна ознайомитися за посиланнями:

📌 UA: https://bit.ly/35fBXWu

📌 ENG: https://bit.ly/2Luvqji

Новини