5 затримань та 11 випадків залучення дітей до пропаганди зафіксували на ТОТ Донбасу у лютому – звіт

У лютому 2021 року на тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей України, були виявлені нові факти порушень прав людини: незаконні затримання та обмеження свободи пересування цивільних осіб, створення паралельної правової системи, порушення права власності, перешкоджання діяльності міжнародних організацій. На жаль, усі ці порушення прав людини стали «нормою» для жителів територій так званих «народних республік».

Незаконні арешти, затримання й обмеження свободи пересування

27 січня 2021 роки так званий «Верховний суд ЛНР» засудив Сопігу Сергія Івановича за «державну зраду» до 10 років позбавлення волі.

Повідомляється, що Сергій Сопіга нібито в лютому 2016 року розпочав співпрацю з «іноземною розвідкою» – Службою Безпеки України задля «шкоди безпеці Луганській Народної Республіки».

На початку квітня 2017 року, Сергій Сопіга нібито був направлений в місто Алчевськ Луганської області «із завданням по збору і передачі відомостей про особовий склад, чисельність, розміщення, дислокації і передислокації підрозділів Народної міліції ЛНР, а також відомостей про соціально-економічне становище на території ЛНР» .

5 лютого 2021 мешканця Алчевська Луганської області Оробія Дмитра Сергійовича так званий «Верховний суд ЛНР» засудив на 12 років позбавлення волі за «державну зраду». 

Дмитро Оробій був затриманий представниками НЗФ ще 16 червня 2020 року. Його звинуватили в «шпигунстві на користь України». Дмитро Оробій навчався в Східноукраїнському національного університеті ім. В. Даля, на факультеті політології та міжнародних відносин. Після закінчення навчання проходив практику в Луганській обласній ВЦА. Однак вже після завершення навчання знайти роботу в Сєвєродонецьку не зміг, тому повернувся додому в Алчевськ, де жила його сім’я. Про це повідомляє «Медійна ініціатива за права людини».

25 лютого 2021 в соцмережі Фейсбук з’явилося повідомлення про можливе зникнення блогера Star Leo, мешканки Кадіївки (колишній Стаханов) Луганської області. Також є інформація про можливе зникнення блогера з Луганська псевдонім – Венедикт Венедиктов.

Цього ж дня так званий «верховний суд ЛНР» засудив жителя Лисичанська до 12,5 років ув’язнення за «шпигунство», ім’я та прізвище чоловіка не повідомляється

Також в повідомленні йдеться про те, що чоловік в кінці 2016 року звільнився після ув’язнення. Після чого нібито був завербований співробітником СБУ і з січня 2018 року по квітень 2018 роки збирав і передавав «іноземній державі» відомості про кількісний склад і дислокації НВФ «народної міліції ЛНР», а також відомостей щодо діючих військовослужбовців.

Створення паралельної правової системи, адвокатури, нотаріату, судів

На тимчасово окупованих Донецькій і Луганській областях окупаційні адміністрації Російської Федерації та підконтрольні їм засоби масової інформації продовжують інформувати місцевих жителів і світову спільноту про діяльність своїх «державних органів». Відзначимо, що ця діяльність не має юридичної сили та спрямована тільки на демонстрацію так званої «державності» в «республіках».

1 лютого 2021 року в так званій «ДНР» затверджено «Порядок виявлення, обліку, зберігання, оцінки та розпорядження безхазяйними нерухомими речами». Відповідний «указ» 1 лютого підписав самопроголошений глава «ДНР» Денис Пушилін. «Указом» передбачається створення так званої міжвідомчої комісії з питань управління безхазяйними нерухомими речами.

«Міжвідомча комісія» зможе не тільки визначати орган «державного управління» без господаря нерухомістю, а й передавати таке майно в оренду. Як і раніше, головою «міжвідомчої комісії» є, глава «Фонду держмайна ДНР».

15 лютого 2021 року депутати так званої «Народної Ради ЛНР» в ході пленарного засідання розглянули в першому і другому читаннях і прийняли закон «Про внесення змін до Закону Луганської Народної Республіки «Про освіту» щодо питань виховання учнів».

Зміни в закон потрібні були «в цілях визначення системи організації виховної роботи в сфері освіти та уніфікації законодавства ЛНР до законодавства Російської Федерації».

Також зміни прокоментувала «депутатка» Анна Мосіна: «З огляду на активну інформаційну діяльність з боку України, спрямовану проти ЛНР і культурних, духовних цінностей її народу, актуальним є питання перегляду чинного законодавства Луганської Народної Республіки в частині виховання».

Цього ж дня «депутати» також прийняли закон «Про внесення змін до Кримінального кодексу ЛНР і статті 33 і 154 Кримінально-процесуального кодексу ЛНР в частині встановлення відповідальності за публічне поширення завідомо неправдивої інформації та посилення відповідальності за порушення санітарно-епідеміологічних правил». Цей закон посилив кримінальну відповідальність за «порушення санітарно-епідемічних правил».

Також «КК ЛНР» доповнюється статтями 246 (прим 1) і 246 (прим 2), які передбачають кримінальну відповідальність за «публічне поширення під видом достовірних відомостей завідомо неправдивої інформації про обставини, що становлять загрозу життю і безпеці громадян, а також за публічне поширення під видом достовірних відомостей завідомо неправдивої суспільно значимої інформації, що призвела до з необережності заподіяння шкоди здоров’ю або смерть людини або інші тяжкі наслідки».

Крім того, посилені санкції чинної редакції статті 291 «КК ЛНР» – за «умисні дії, пов’язані з порушенням санітарно-епідемічних правил і спрямовані на створення загрози масового захворювання та отруєння людей».

Стаття 291 доповнюється новою частиною, яка передбачає підвищену відповідальність у разі, якщо аналізовані діяння призвели до смерті двох або більше осіб з необережності.

Крім цього, «законом передбачаються кореспондуючі зміни до статті 154 кримінально-процесуального кодексу ЛНР в частині, що стосується віднесення підслідності по зазначеним категоріям кримінальних справ до компетенції слідчих органів внутрішніх справ».

У так званій «ЛНР» підкреслюють, що прийняли «закон», щоб уніфікувати своє «законодавство» з російським.

Так звана «ЛНР» з 18 лютого 2021 року ввела новий режим функціонування пішохідного пропуску «Станиця Луганська».

Як пояснюють в так званій «ЛНР» це зроблено в зв’язку з «неблагополучною епідеміологічною та епізоотичної обстановкою в Україні» і «з метою захисту інтересів держави та населення ЛНР ми змушені були прийняти відповідні постанови Уряду ЛНР, діючи в інтересах захисту держави і населення ЛНР, якими регламентовано переміщення товарів людьми, що перетинають лінію розмежування через КПП».

Так званий митний контроль буде здійснюватися на підставі постанови «уряду» від 22.09.2020 № 698/20.

Примус до членства в «громадських» організаціях і участі в «патріотичних» і «соціальних» акціях «ЛНР» і «ДНР». Залучення дітей до пропаганди

На тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей, під виглядом «військово-патріотичного виховання» ведеться антиукраїнська пропаганда серед дітей, підлітків і молоді із залученням їх до членства в «громадських» організаціях. Працівники бюджетних підприємств, на яких введене так зване «зовнішнє управління», не мають можливості відмовитися від участі в діяльності «громадських» організацій, оскільки ризикують піддатися серйозному тиску та переслідуванням. Дані дії представників окупаційних адміністрацій кваліфікуються як порушення «свободи асоціацій».

16 лютого 2021 року, в день звільнення Должанська (колишнього Свердловська) Луганської області від німецько-фашистських загарбників, Прапор Перемоги площею 200 квадратних метрів було розгорнуто учасниками військово-патріотичного руху «Молода гвардія – Юнармія» в парку культури і відпочинку імені Героїв Сталінградської битви.

В акції брали участь народний артист України і почесний громадянин Луганська Михайло Голубович, член «Громадської палати ЛНР» Володимир Радіонов, голова Спілки ветеранів Афганістану Луганщини Сергій Шонин, керівник так званої громадської організації «Бойове братство Донбасу» Євген Жмуров, жителі Должанська, а також діти.

Пам’ятні заходи, присвячені шостій річниці закінчення боїв за Дебальцеве пройшли в ОРДЛО.

Зокрема, мітинг-реквієм відбувся в селищі міського типу Чорнухине Перевальського району Луганської області.

У ньому взяли участь «депутати» так званої «Народної Ради ЛНР і ДНР», учасники проекту «Ми пам’ятаємо!» так званого громадського руху «Світ Луганщині» і «громадської» організації «Молода Республіка» з самопроголошеної «ДНР», жителі міста, діти.

У селищі Южна Ломуватка Луганської області школу №20 відвідав глава окупаційної адміністрації Брянки Микола Моргунов. У цій школі під час боїв за Дебальцеве знаходився штаб НЗФ бригади «Привид». З нагоди пам’ятної дати в школі відбулася тематична урочиста лінійка, в якій брали участь молодші школярі.

Акція пам’яті загиблих під час боїв за Дебальцеве пройшла на алеї у адміністрації Хрустального (колишній Красний Луч) Луганської області. На заході були присутні учасники операції, представники окупаційної міської влади, члени Молодіжної ради при адміністрації Хрустального, активісти так званого громадського руху «Мир Луганщині», члени молодіжного так званого «військово-патріотичного» руху «Молода гвардія – Юнармія», учасники НЗФ.

В освітніх установах Слов’яносербського району пройшли так звані «уроки мужності» і класні години, присвячені річниці закінчення боїв за Дебальцеве.

У чотирьох містах ОРЛО 19 і 20 лютого 2021 року пройшли церемонії посвяти у кадети та відкриття кадетського класу.

19 лютого 2021 року в Алчевську на базі навчально-виховного комплексу «Росток» у рамках «місячника героїко-патріотичного виховання», ініційованого главою окупаційної адміністрації Алчевська Наталією Пятковою, відбулося відкриття четвертого козачого класу. Новий кадетський клас, в якому навчатимуться 18 осіб, сформували з п’ятикласників.

У заході брали участь радник «глави ЛНР» з питань козацтва, кадетської освіти і «військово-патріотичного» виховання молоді, голова Ради отаманів Сергій Юрченко, голова окупаційної адміністрації Алчевська, козаки міста.

В цей же день в двох школах Первомайська пройшла церемонія посвяти у кадети.

20 лютого 2021 року в Петровській школі № 22 відбулася «урочиста церемонія» посвячення в кадети п’ятикласників.

В цей же день в Ясенівській гімназії № 2 також пройшов подібний захід.

23 лютого 2021 року самопроголошений глава так званої «ЛНР» Леонід Пасічник відкрив в Луганську капітально відремонтоване розташування одного із загонів НЗФ «Народної міліції».

У заході брали участь учасники «Юнарміі», а також рідні і близькі військовослужбовців НЗФ «ЛНР», для яких була організована виставка озброєння «народної міліції».

Порушення права власності

У лютому 2021 року на тимчасово окупованих Російською Федерацією частинах Луганської та Донецької областей, триває процес так званої «націоналізації» підприємств, які раніше працювали під юрисдикцією України або належать громадянам України, які проживають з початку конфлікту на території, підконтрольній Україні. На нашу думку, наведені нижче факти слід кваліфікувати як порушення права власності. Слід зазначити, що дані порушення носять на території окупованих районів Луганської та Донецької областей системний і масовий характер.

● Так званий «фонд держмайна ДНР» у лютому 2021 року розмістив 4 нових оголошення про передачу в оренду 8 об’єктів безхазяйного нерухомого майна юридичних осіб: частина споруди антенної опори, нежитлові приміщення шахтних підприємств, Макіївського політехнічного коледжу, Донецького коледжу будівництва та архітектури і Донецького політехнічного коледжу.

● У так званій «ЛНР» у лютому 2021 так званим «державним комітетом податків і зборів» було розміщено 22 оголошення про виявлення різного безхазяйного майна.

Серед оголошеного безхазяйним майна вказані:

майно юридичних осіб: майно санаторію-профілакторію «Молодогвардійський» – нежитлові будівлі, а також їх комунікації, територія футбольного поля, спортивні майданчики, трибуни і їх обладнання, спортивне обладнання стадіону, спортивний інвентар; майно санаторію в Червонопартизанську: обладнання фізіотерапевтичного кабінету, книги, водонагрівачі, ваги, меблі, постільна білизна, комп’ютерне обладнання, велика побутова техніка; меблі роздягальні школи №1 у Сорокіно (колишній Краснодон), вентилятори, шафа для роздягальні; майно бюро технічної інвентаризацій міста Хрустальний (колишній Красний Луч): комунікаційне обладнання, оргтехніка, офісні меблі, товари промислової групи; майно навчально-дослідного господарства Луганського Національного Аграрного університету: водозабірна свердловина і обладнання до неї; товарне обладнання ринку «Околиця» – платформні візки; майно Луганської обласної державної адміністрації: кондиціонери і спліт-системи; нерухоме майно нежитлове приміщення банку «Фінанси і Кредит» у Луганську. Майно РАЦСа в Перевальську – меблі; обладнання мобільних операторів.

майно фізичних осіб: кам’яне вугілля марки “Т”, вбудоване нежитлове приміщення, напівпідвал, кіоск, транспортні засоби, причеп.

Перешкоджання діяльності міжнародних організацій

У ОРДО 6 лютого 2021 року спостерігачі спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на шести блокпостах НЗФ отримали відмову в проїзді. При цьому в деяких випадках патруль бачив, що через блокпости вільно проїжджали цивільні автомобілі. Про це повідомляється в звіті місії.

COVID-19 в ОРДЛО

У Міністерства охорони здоров’я України відсутні дані про ситуацію з COVID-19 на непідконтрольних територіях Донбасу і в окупованому Криму.

За статистикою, яку дають в так званій «ДНР», всього станом на 26 лютого 2021 зареєстрованих і підтверджених випадків інфекції COVID-19 – 24079, 16759 осіб одужали, 2020 померли.

У так званій «ЛНР» за їхньою статистикою на 26 лютого 2021 року зареєстровано 3027 випадків захворювань COVID-19, виписані з лікарень 2546 людини, померло 265.

На території ОРДЛО відсутні вільні ЗМІ і про проблеми, пов’язані з епідемією, ми можемо судити тільки за повідомленнями і коментарям в соцмережах, а також за непрямими ознаками.

Самопроголошений глава так званої «ДНР» Денис Пушилін 4 лютого 2021 року в ході селекторної наради з питань охорони здоров’я повідомив про те, що на території ОРДО в деяких містах є дефіцит лікарів. Так в Дебальцеве дефіцит лікарів знаходиться на рівні 54%, в Тельманівському районі – 46,6%, в Сніжному – 45,6%. Значна нестача лікарів спостерігається в Горлівці – 45,3%, Харцизьку – 41,9%. Трохи краща ситуація склалася в Докучаєвську, Шахтарську та Амвросіївському районі. Там не вистачає 38,3%, 35,2% і 32,4% лікарів відповідно.

У ОРДЛО почали вакцинацію співробітників колоній, ув’язнених поки не вакцинують. Про це повідомляє «Восточна правозахисна група».

Серед службовців так званої «Народної міліції ДНР» з 11 лютого 2021 року проводиться вакцинація від коронавируса російським препаратом «Супутник V».

У так званій «ЛНР» теж вакцинують службовців – можна – працівників так званої «народної міліції».

Так звана «ЛНР» починаючи з 12 лютого 2021 року скасувала обмеження для підприємств громадського харчування, а також дозволила проведення весільних церемоній.

Так звана «міністр» охорони здоров’я Наталія Пащенко та головний санітарний лікар Дмитро Докашенко заявили про відсутність тенденції зростання рівня захворюваності коронавирусною інфекцією COVID-19.

16 лютого 2021 року Надзвичайна санітарно-протиепідемічна комісія (НСПК) при «уряді» так званої «ЛНР» дозволила очне навчання в школах, організаціях інтернатного типу і установах додаткової освіти з 24 лютого.

Дивитися результати моніторингу в PDF українською мовою.

Посмотреть результаты мониторинга в PDF на русском языке.

Read PDF in English.


Новини