405 громадян України перебувають у місцях позбавлення волі в Росії і на ТОТ – звіт

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу image-1024x565.png

   405 громадян України перебувають у місцях позбавлення волі в Росії і на окупованих українських територіях. Серед них 44 військовослужбовці та 30 жінок.

 Перший місяць літа 2021 року на окупованих Російською Федерацією територіях Луганської та Донецької областей України був позначений черговими фактами порушень прав місцевих мешканців з боку окупаційних адміністрацій.

Як і минулих місяців, різноманітними способами обмежувалося право громадян на свободу пересування, дітей та неповнолітніх активно залучали до пропаганди. Також окупаційна влада продовжувала розбудову власної правової системи і паралельного нотаріату, вдавалася до порушення права власності громадян. Крім того в ОРДЛО, мешканці яких за останні 2 роки отримали більш ніж 500 тис. паспортів громадян РФ, активно проводили політичну агітацію політсили з сусідньої держави.

Арешти, затримання та засудження

Протягом червня 2021 року нових повідомлень про незаконні арешти, засудження та затримання з окупованих територій не надходило. Цей факт, на нашу думку, не слід розцінювати як свідчення зниження активності окупаційних репресивних органів. Припускаємо, що інформація про репресивні дії окупаційних судових органів, силових структур щодо місцевого населення протягом червня 2021 року з’явиться у відкритих джерелах дещо пізніше.

Однак, 10 червня на офіційному сайті так званого МГБ ЛНР з’явилося офіційне повідомлення про звільнення від кримінальної відповідальності завербованої СБУ мешканки Луганська через «своєчасне звернення до МГБ». У повідомленні йдеться про затримання луганчанки Службою безпеки України у Станиці Луганській та її завербування. Бойовики повідомляють, що після повернення до Луганська дана громадянка одразу звернулася до так званої МГБ, повідомивши про факт спілкування зі співробітниками СБУ. Завдяки цьому, їй вдалося уникнути ув’язнення.

9 червня під час консультацій̆ Тристоронньої контактної групи у форматі відеоконференції Голова української делегації в ТКГ Леонід Кравчук закликав звільнити чотирьох тяжкохворих громадян України, яких утримує окупаційна влада в ОРДЛО.

Зазначимо, що 28 червня 2021 року на урочистому засіданні Верховної Ради з нагоди 25-ї річниці ухвалення Конституції України уповноважений Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила, що наразі 405 громадян України перебувають у місцях позбавлення волі в Росії і на окупованих українських територіях. Раніше омбудсмен повідомила, що контрольовані Росією окупаційні адміністрації утримують на Донбасі 280 громадян, зокрема 44 військовослужбовців, 30 жінок. Вочевидь, омбудсмен мала на увазі саме громадян, переслідуваних за політичними мотивами та полонених військових, оскільки загальна кількість громадян України, які наразі утримуються у так званих закладах системи виконання покарань ЛНР та ДНР є значно більшою. Підсумовуючи свій виступ, пані Денісова зазначила, що, на жаль, на  сьогодні Україна не здатна контролювати стан додержання прав людини на окупованих РФ територіях.

Щодо загальної кількості громадян, які наразі утримуються у так званих установах виконання покарань ОРДЛО, станом на 31.10.2020 р. у 12 «офіційних»  місцях несвободи  на окупованій частині Луганщини  утримувалося більш ніж 3 тис. людей (дані з статті «Становлення і розвиток кримінально-виконавчої системи Луганської народної республіки», опублікованої 16 березня 2021 року у «Віснику Луганської академії внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка). Серед них – як громадяни, які почали відбувати покарання до війни  за українським законодавством, так і ті, кого заарештувала та засудила вже окупаційна влада –  за кримінальні злочини, за політичними статтями, а також полонені українські військовослужбовці. Крім того, в окупованих ЛНР та ДНР утримується і певна кількість громадян РФ, які в’їхали до ОРДЛО вже після подій 2014 року.

Щодо кількості людей, утримуваних так званих «пенітенціарних закладах» ДНР – їх точна кількість невідома. За даними журналістів російського видання «Проект», вона сягає приблизно 9 тис. людей, утримуваних як в «офіційних», так і в напівофіційних та неофіційних тюрмах, колоніях тощо.

Ситуація із дотриманням прав ув’язнених на території ОРДЛО громадян є вкрай складною. Українські правозахисники регулярно повідомляють про випадки тортур, побиттів, вимагання коштів, примусу до праці, утримання їх у неналежних умовах. Протягом всіх років окупації, правозахисники не мають доступу до цих закладів, а всю інформацію отримують від звільнених громадян, які приїздять на підконтрольну українській владі територію.

Однак, самі представники окупаційних адміністрацій ОРДЛО стверджують, що умови перебування людей у цих закладах цілком відповідають міжнародним нормам. Зокрема, на цьому вчергове наголошувалося у відеосюжеті, опублікованому на сайті так званого МВД ЛНР 23 червня.

Примусове залучення громадян до служби у лавах незаконних збройних формувань

Як зазначалось у попередніх оглядах, весняний призов на строкову службу в лавах так званої Народної міліції ЛНР та ДНР, в межах якого у квітні-травні 2021 року в ЛНР та ДНР було призвано на 6 місяців по 200 людей, був лише першою спробою окупаційної влади відпрацювати механізми військового призову, і в подальшому планується розширити цю практику.

У червні представники окупаційної влади продовжували організацію та планування різноманітних мобілізаційних та призовних заходів, першочергова мета яких – вирішити проблеми  суттєвого некомплекту в лавах НЗФ. Щодо некомплекту – нещодавнє підтвердження факту наявності кадрового голоду в НЗФ у червні надав один з військовослужбовців так званої НМ ЛНР. Він опублікував у соцмережі «Вконтакті» інформацію, щодо наявності у журналах обліку особового складу т. зв. Народної міліції мертвих душ, охарактеризувавши масштаби даної проблеми.

На думку авторів Телеграм-каналу «Донбаський кейс», через такий стан речей, мешканцям окупованої території найближчим часом не варто сподіватись на згортання призовної кампанії, мобілізаційних заходів тощо.

Зокрема, автори каналу, із посиланням на власні джерела, повідомляють, що наступний призов на строкову службу відбудеться вже восени, цього разу планується призвати значно більшу кількість людей, і служитимуть вони вже не 6 місяців, як призовники весни 2021, а 2 роки.

До того ж, 7 червня в ОРДЛО вчергове стартували мобілізаційні заходи, мета яких – забезпечити кадровий резерв так званої Народної міліції ЛНР та ДНР. Перший етап кампанії – масова перевірка усіх, хто може бути залучений до служби в якості строковика чи резервіста на військові збори. Почалася перевірка установчих даних серед чоловічого населення у віці від 18 до 55 років. Важливим також є той факт, що під час перевірки даних співробітники військкоматів спілкуються з громадянами республіки, та повідомляють їх про те, що за ухилення від військового обов’язку передбачена кримінальна відповідальність. Тими, хто ухилятиметься, займатимуться силові органи. Вочевидь, діятимуть вони через адміністрації підприємств – розсилатимуть повістки, проводитимуть перевірки. Ті, хто в спішному порядку планує покинути окуповані території, змінити місце перебування, сховатися, можуть зіткнутися з наслідками.

Залучення неповнолітніх до пропаганди

Як і минулих місяців, у червні окупаційна влада на території ОРДЛО проводила різноманітні культурно-масові, «патріотичні» заходи, до яких активно залучали дітей та неповнолітніх. Загалом протягом місяця таких заходів на території ОРДЛО відбулося більш ніж 50. Як правило, вони були приурочені до пам’ятних дат та свят, які припадають на червень – Дня захисту дітей, Дня молоді, Річниці початку Великої вітчизняної війни, «Дня Росії».

Як і раніше, під виглядом патріотичного виховання наданих заходах пропагувалася ненависть до України, розпалювалася ненависть та міжнаціональна ворожнеча. На жаль, такі методи «патріотичного виховання» стають все більш звичними для окупованих територій.

Зокрема, на Луганщині протягом червня відбулося кілька молодіжних музичних фестивалів «патріотичної пісні» та молодіжних форумів («Місце сили», «Пісні, опалені війною», «Всі свої», «Ми – єдині» тощо), парад молоді, та велика кількість інших подібних заходів із залученням активістів, студентства, молодіжних організацій «Молода гвардія», «Юнармія» та інших.

Все більше розростається на окупованих територіях чисельний склад російської молодіжної організації «Юнармія», до лав якої, поки що добровільно, але все більш нав’язливо, включають молодь середнього та старшого шкільного віку. Зокрема, 22 червня в окупованому Алчевську до лав цієї організації було включено 250 нових хлопців та дівчат.

Порушення права власності

Як і у попередні місяці, у червні на окупованих територіях Луганської та Донецької областей тривав процес так званої «націоналізації», а фактично – незаконного відчуження рухомого та нерухомого майна, яке раніше належало підприємствам, що працювали під юрисдикцією України, а також громадянам, які виїхали за межі ОРДЛО.

Протягом місяця так званий «Фонд державного майна» ДНР опублікував оголошення про передавання в аренду 52 об’єктів нерухомого майна у Донецьку, Горлівці, Харцизьку, Макіївці та інших населених пунктах на окупованій території. Дане майно раніше належало як підприємствам та організаціям, що працювали під юрисдикцією України, так і приватним особам.

Також вищезгадана організація у червні подала 4 позовних заяви до так званого Арбітражного суду ДНР про визнання безхазяйними об’єктів нерухомості, які раніше належали релігійним організаціям та Приватним акціонерним товриствам.

Станом на 30 червня на сайті так званого Фонду державного майна ЛНР розміщено оголошення про передачу в аренду 332 об’єктів нерухомості, які знаходяться в окупованих районах Луганської області.

Крім того, протягом червня 2021 року так званий Державний комітет податків та зборів ЛНР опублікував 18 оголошень про виявлення на території  ОРЛО безхазяйного майна, серед якого транспортні засоби та автозапчастини, спецтехніка, меблі, комп’ютерна техніка, силовий кабель, будівельні матеріали, паливно-мастильні матеріали та інше.

Ситуація на КПВВ

Протягом червня 2021 року ситуація із перетином КПВВ з підконтрольної Україні території на окуповану та у зворотній бік залишалася вкрай складною. Як і раніше, на території Донецької області з 6 КПВВ функціонувало тільки одне – «Новотроїцьке». Решта пунктів в’їзду-виїзду продовжували блокуватися з боку окупантів. На Луганщині у звичному режимі продовжував роботу піший КПВВ «Станиця Луганська».

Правозахисна організація Truth Hounds у своєму звіті повідомляє, що «підтримувані Росією угрупування ЛНР та ДНР постійно змінюють правила перетину лінії розмежування на Донбасі.

Так, наразі, щоб потрапити на окуповану територію Донеччини, необхідно отримати дозвіл так званого «міжвідомчого штабу ДНР». Ця структура формує список людей, яких пропустять на КПВВ «Оленівка». Щоб потрапити до списку, необхідно мати відповідну причину: проходження лікування в ОРДО, навчання або робота там, потреба відвідати хворого родича або воз’єднання із сім’єю, яка там проживає. Список формується за 10 днів, тобто після подачі заявки потрібно очікувати ще більше тижня. При цьому, «Оленівку» можна перетнути лише два рази на тиждень: у понеділок і п’ятницю. На КПВВ з боку окупованої території громадяни мають можливість здати експрес-тест на коронавірус, який, за умови негативного результату, дає право на проходження самоізоляції вдома. У разі позитивного результату, людину відправляють в стаціонарне відділення лікарні.

Перетин КПВВ Станиця Луганська ускладнився з травня цього року: люди з реєстрацією на окупованій частині Луганщини можуть виїжджати звідти тільки раз на місяць.

Також «Робочі групи ЛНР» створюють спеціальні списки на пропуск тих, хто прописаний на неокупованій території. Причини внесення в такі списки так само, як і в ОРДО, обмежені: проходження лікування або навчання в ОРЛО, піклування про близьких родичів або відвідування похорону родича.

При наявності прописки на окупованій частині Луганщини людину з симптомами коронавирусної інфекції або позитивним тестом на неї госпіталізують. Якщо ж офіційне місце реєстрації знаходиться на підконтрольній частині України, людину відправлять назад, на підконтрольну територію.

Вибори до держдуми РФ на окупованих територіях ОРДЛО

У вересні в Російській Федерації відбудуться вибори до Держдуми Росії. Згідно заяв чиновників окупаційних адміністрацій ЛНР та ДНР, взяти участь у виборах до російського парламенту матимуть можливість і всі мешканці окупованих районів Луганської та Донецької областей, які встигли отримати російські паспорти. Нагадаємо, що масова видача паспортів громадян РФ мешканцям ОРДЛО була розпочата влітку 2019 року, після того, як президент РФ Владімір Путін підписав відповідний указ. Наразі, згідно заяв чиновників окупаційних адміністрацій, мешканцям окупованих районів Донецької та Луганської областей видано більш ніж 500 тис. російських паспортів. Оскільки всі, хто їх отримав, є потенціальними виборцями російських органів влади, наразі на окупованій території російськими політичними силами активно проводяться агітаційні заходи.

Зокрема, 5 червня 2021 року у Донецьку при підтримці російської партії влади –  «Єдиної Росії» – відбувся науково-практичний форум «Русское слово в современном мире» під гаслом «Русский Донбас на сторожі російського слова». Таким чином, зробивши ставку на ідеологічну складову, російська політсила на окупованій території України вирішила зосередитися на агітації працівників місцевих бюджетних організацій, які, в основному, відвідали форум. Крім того, віднедавна окуповані райони Луганщини та Донеччини регулярно відвідують депутати Держдуми РФ від вищезгаданої політичної сили.

Також до політичної боротьби за голоси «новоспечених» росіян з ОРДЛО долучилися інші російські політичні сили – «Комуністична партія Російської Федерації» (КПРФ) та «Справедливая Росія». З вуст лідерів цих партій останнім часом все частіше лунають меседжі про необхідність визнання Росією ЛНР та ДНР, та «більш тісної співпраці з ними».

Таким чином, примусивши українських громадян в окупації отримувати паспорти РФ, російський політичний істеблішмент відтепер розглядає їх як електоральний ресурс.

З російськомовною версією звіту можна ознайомитися тут – https://issuu.com/vostok-sos/docs/2021_1

Новини