ЗАЯВА щодо нападу на «Linas cafe»

Начальнику ГУ НП у м. Києві
полковнику поліції Крищенко А.Є.
01601, м. Київ, вул. Володимирська, 15
[email protected]

КОПІЇ: Міністру внутрішніх справ України
пану Авакову А.Б.
Голові Національної поліції України
пану Князеву С.М.

 

ЗАЯВА
щодо нападу на «Linas cafe»

21 травня 2017 року у мережі Інтернет було розповсюджено відео, на якому видно, як група у кількості приблизно 50 осіб, здійснила напад на кафе «Linas cafe», що розташоване за адресою: м. Київ, Бесарабська площа, 2 (відео доступне за посиланням https://humanrights.org.ua/material/u_kijevi_nacionalisti_zmushuvali_zakritisjia_livanskij_restoran_linas_safe_pid_zagrozojiu_pogromiv).

Нападники не приховували облич, а деякі з них — наприклад, Михайло Ковальчук, голова ГО «Націонал-патріотичний рух України», який, судячи з відео, був одним з організаторів нападу, — пізніше через ЗМІ та соціальні мережі неодноразово підтверджував свою активну участь у цьому інциденті.

Під час подій нападники висловлювали своє невдоволення тим, що працівники кафе спілкуються російською «іноземною» мовою та вимагали від працівників кафе звертатися до них виключно «державною рідною мовою». Також нападники називали працівників кафе «чурбанами» та вимагали викликати власників закладу. Інакше -погрожували вчинити погром у кафе. «Ми прийшли з вимогою, щоб ваше кафе, яке не може надавати якісні послуги, зокрема, обслуговувати українською, звільнило приміщення. Вам немає місця тут», — сказав Ковальчук.

Причиною нападу на заклад є ксенофобія щодо представників інших національностей. І хоча організатори нападу стверждують, що приводом для нападу на кафе міг стати особистий конфлікт, який ймовірно стався напередодні між Михайлом Ковальчуком та працівниками кафе, зрозуміло, що нападники діяли з мотивів ненависті до певної соціальної групи людей, застосовуючи мову ворожнечі, що є безперечними ознаками злочинів на грунті нетерпимості. Нападники, зокрема, відзначилися ксенофобськими вигукуваннями, на кшталт «пам’ятай чужинець — тут господар українець», та цькуванням персоналу кафе, що добре видно на оприлюдненому відео.

Варто зазначити, що адміністратор закладу викликала поліцію, співробітники якої, судячи з відео, знаходилися біля кафе під час інциденту та фільмували дії нападників. Проте під час перебування нападників всередині закладу поліція ніяким чином не реагувала на події, не втручалася у них та не могла забезпечити безпеку персоналу кафе, який став об’єктом нападу на грунті ненависті. На опублікованому фото нападників, добре видно, що вони використовують нацистську символіку, та, зокрема прапор Мізантропік Дівіжн — расистська група, що відзначається агресивними нападами на ЛГБТ та представників інших національностей.

Не пройшло і двох тижнів після проведення в Києві пісенного конкурсу «Євробачення», гаслом якого стало «Шануймо різноманіття», тож напад на ліванське кафе у самому центрі столиці викликав суспільний резонанс та широке обурення у громаді. Така агресія щодо персоналу кафе, в якому працюють іноземці, є ні чим іншим, як діями, спрямованими на розпалювання міжнаціональної ворожнечі та ненависті. Персонал кафе став мішенню для нападу тільки тому, що вони розмовляють російською і тому, що належать до етнічної меншості. Ці дії визнаються порушенням кримінального законодавства України та повинні кваліфікуватися за ст. 161 КК України «Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками».

Проте ще більше занепокоєння викликає відсутність відповідної швидкої реакції з боку правоохоронних структур на подібні дії представників груп, які висловлюють відверто ксенофобніпогляди та чиї дії є суспільно небезпечними.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 3, 21, 24, 26, 28, 34, 40 Конституції України, 60, 214 КПК України, ст.ст. 1, 7, 23, 89, 90 ЗУ «Про національну поліцію»,

ПРОШУ:

  • Відкрити кримінальне провадження за фактом нападу на персонал кафе «Linas cafe», який відбувся 21 травня 2017 року у місті Києві, внести відповідний запис до ЄРДР, попередньо кваліфікуючи дії нападників за ст. 161 КК України.
  • Забезпечити повне та всебічне розслідування цього злочину.
  • Провести службове розслідування по факту бездіяльності працівників поліції під час подій, що мали місце під час нападу на персонал кафе «Linas cafe» 21 травня 2017 року у м. Києві.
  • Публічно проінформувати про заходи, що вжиті поліцією за результатами цього звернення.

24 травня 2017 року

Костянтин Рєуцький, Благодійний фонд «Восток-SOS»

Анастасія Бондаренко, експерт проекту «Радники Міністерства соціальної політики України»

Тетяна Печончик, Ірина Виртосу, Центр інформації про права людини

Ольга Веснянка, тренерка Курсу «Толерантність і недискримінація у роботі поліції»

Денис Кобзін, Андрій Черноусов, ГО «Харківський інститут соціологічних досліджень»

Юрій Шеляженко, Автономна Адвокатура

Олександра Делеменчук, Українська Гельсінська спілка з прав людини

Олександра Новічкова, викладачка Києво-Могилянської Академії

Марія Ясеновська, Харківська обласна фундація «Громадська Альтернатива»

Коаліція проти дискримінації в Україні

Олександр Галкін, Благодійний фонд «Право на Захист»

Ольга Сташук, Благодійний фонд «Право на Захист»

Новини