Звернення до Уряду з вимогою терміново врегулювати питання соціальної підтримки осіб, звільнених з полону

28125336_1619992621420074_1878805143_oПрезиденту України
Петру Порошенко

Прем’єр-міністру України
Володимиру Гройсману

Міністру соціальної політики
Андрію Реві

Міністру з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб
Вадиму Чернишу

відкрите звернення

27  грудня 2017 року та 24 січня 2018 року 75 громадян України було звільнено з полону бойовиків так званих “Л/ДНР” з території на яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Ці події, без перебільшення, стали святом національного масштабу і надією для тих, хто ще чекає визволення своїх родичів і друзів з полону.

Президентом України, чиновниками і політиками анонсувалась всебічна підтримка звільнених, що постраждали від збройної агресії Російської Федерації. З метою соціальної підтримки визволених з полону осіб Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №38 від 31 січня 2018 року зі затвердженням Порядку виплати одноразової грошової допомоги особам, звільненим з полону (далі Порядок виплат).

Благодійний фонд “Восток-SOS” не перший рік надає медичну, гуманітарну, соціальну і психологічну підтримку особам, що звільнилися з полону, а також підтримує сім’ї полонених, які ще очікують рідних, що знаходяться в незаконних місцях позбавлення волі.  До нашої організації починають надходити звернення від осіб, що підпадають під дію Постанови Кабміну №28, із скаргами про її невиконання.

Станом на 16 лютого 2018 року із виконанням Постанови №38 від 31 січня 2018 року “Деякі питання соціальної підтримки осіб, звільнених з полону” виникли такі проблеми:

  • Згідно пункту 2 Порядку виплат Служба безпеки України формує перелік осіб, що звільнились з полону та передає до Міністерства соціальної політики України, проте досі такий список не було передано;
  • Згідно пункту 3 Порядку виплат тільки після отримання повного переліку осіб, звільнених із полону, Міністерство соціальної політики визначає загальний обсяг коштів та звертається до Мінекономрозвитку стосовно підготовки та подання до Кабміну проекту розпорядження про виділення відповідних коштів з резервного фонду бюджету. Проте, до сьогодні таке звернення не було зроблено.
  • Управління організації соціального захисту постраждалих внаслідок надзвичайних ситуацій Міністерства соціальної політики наполягає, що Кабінетом Міністрів України  в Порядок виплат повинні бути внесені зміни в частині джерела фінасування. Резервний фонд бюджету використовується в непередбачуваних ситуаціях. У конкретному випадку відповідні виплати підпадають під закладені бюджетом на 2018 рік до Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб фінансування на заходи щодо захисту і забезпечення прав та інтересів осіб, позбавлених особистої свободи внаслідок дій незаконних збройних формувань та/або органів влади Російської Федерації на окремих територіях  Донецької та Луганської областей, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та тимчасово окупованій  території  України, а також підтримки зазначених осіб та членів їх сімей обсягом 96,7 мільйонів гривень.
  • Згідно пункту 4 Постанови доручено обласним та Київській міській державним адміністраціям надати допомогу у забезпеченні житлом осіб, яких звільнено з полону, з числа внутрішньо переміщених осіб за місцем перебування на обліку. У Постанові не враховані деякі моменти, які пов’язані з постановкою на облік в якості внутрішньо переміщених осіб, адже при постановці на облік особа повинна зазначити місце фактичного проживання, знайти яке вона і планує при зверненні до обласної чи Київської міської державної адміністрації. У Постанові також зазначено, що відповідні адміністрації не забезпечують житлом, а надають допомогу у забезпеченні житлом, що створює юридичну невизначеність, які саме обов’язки покладені на відповідні ОДА. Відповідну відмову вже отримують особи, що звільнені з полону у обласних центрах України.

Відповідно звертаємось до вас із проханням врегулювати ситуацію з практичним запровадженням Постанови №38 від 31 січня 2018 року, через внесення змін, що дозволять спростити процедуру отримання допомоги особам, звільненим із полону проросійських бойовиків і затвердження їх на найближчому засіданні Уряду. Адже зараз найголовніше для осіб, звільнених із полону проходити медичні обстеження і реабілітацію, звикати жити в нових умовах. Важливо, щоб ці громадяни України не опинилися в полоні української бюрократії.

 

Новини