Огляд змін у законодавстві, що впливають на реалізацію прав переселенців (квітень-червень)

10 квітня набув чинності Закон № 1954-VIII, який запроваджує програму державної допомоги на придбання житла для переселенців. Даний закон не передбачив право на пільгове придбання житла – переселенець має сплатити половину вартості нерухомого майна, іншу ж частину бере на себе держава. Проте у державному бюджеті на 2017 рік не закладено фінансування на забезпечення виконання цієї програми і поки не відомо, чи будуть закладені необхідні кошти у бюджеті на 2018 рік, оскільки Державна цільова програма, на підставі якої реалізовувалась ця та інші державні програми будівництва доступного житла, закінчує термін свої дії у 2017 році.

Варто також зауважити, що дана програма стосується тільки тих ВПО, які перебувають на так званому “квартирному обліку” (обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов). Проте більшість внутрішньо переміщених осіб не мають можливості стати на квартирний облік, таке право надано лише двом категоріям з числа ВПО: інвалідам війни та членам їхніх сімей, а також членам сімей загиблих, визначених у ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

14 квітня був оновлений порядок перетину лінії розмежування. Штаб АТЦ опублікував новий Тимчасовий порядок перетину лінії зіткнення № 222-ог. Цей документ регулює перетин лінії зіткнення фізичними особами та транспортними засобами, але більше не регулює перевезення вантажів і особистих речей. Відповідно до прийнятих змін:

  • так звані “перепустки” (тобто дозоли на переміщення фізичних осіб через лінію розмежування) матимуть необмежений строк дії.
  • врегульовані питання вивезення власних речей громадян з непідконтрольної українській владі території  не тільки легковими автомобілями, а й іншими транспортними засобами (вантажними автомобілями, автобусами, тракторами тощо) у разі переїзду на підконтрольну територію для проживання.
  • особи, які проживають поруч з лінією зіткнення, можуть переміщатися на підставі паспорта з “пропискою” (реєстрацією) в даній місцевості або іншого документа, що посвідчує особу, з підтвердженням проживання в даній місцевості.
  • діти до 16 років тепер можуть перетинати лінію зіткнення також по паспорту (зараз паспорт можна отримати з 14 років).
  • з’явилися нові підстави для припинення (скасування) дії “перепустки”: наприклад, якщо людина має доступ до державної таємниці, або якщо особа відмовилася надати згоду на збір і обробку своїх персональних даних, а також на виконання рішень судів та актів інших уповноважених органів.

16 травня Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту», щодо забезпечення права на здобуття вищої освіти осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія України»  який передбачає три основні зміни у правилах вступу абітурієнтів з Криму до вишів:

  • прийом абітурієнтів з Криму за результатами вступних випробувань буде здійснюватися до вишів у чотирьох південних областях України: Запорізькій, Миколаївській, Херсонській та Одеській;
  • розмір квот встановлюється в обсязі 1000 місць державного замовлення.
  • кримським абітурієнтам, які вступили за пільгою, повинні забезпечити поглиблене вивчення української мови.

Раніше абітурієнти з Криму мали можливість вступу за результатами іспитів без складання ЗНО до 12 українських вишів у різних містах України. Тобто тепер кримчани зможуть вступати на пільгових умовах виключно у виші чотирьох областей. Вступ до вишів інших областей України залишається для абітурієнтів з Криму дуже ускладненим, адже вони об’єктивно не можуть здавати ЗНО, наприклад, з української мови та літератури, на тих  же умовах, що інші абітурієнти, оскільки наразі вчаться за відмінною від українських шкіл програмою. Таким чином, держава не забезпечує для абітурієнтів з Криму рівний доступ до реалізації права на освіту, як це передбачено законодавством. Доцільно було б дозволити кримчанам вступ за результатами іспитів з профільних предметів до будь-якого вишу України, а не обмежувати вибір дітей з Криму лише південними областями України.

31 травня Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 370, якою вніс зміни до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.  По-перше, було змінено коло осіб, які мають право на отримання адресної допомоги. Донедавна всі, то виїхав із районів проведення АТО (а це вся територія Донецької та Луганської областей) мали право на отримання цього виду допомоги. Відтепер на цей вид допомоги можуть претендувати ВПЛ, що перемістилися з тимчасово окупованої території (АР Крим та м. Севастополь), а також з населених пунктів, передбачених Розпорядженням КМУ від 07.11.2014 №1085-р, а також ті переселенці, помешкання яких було зруйновано внаслідок проведення АТО. По-друге, більш ретельно прописана одна з підстав для відмови у призначенні адресної допомоги – а саме, наявність житла у будь-якого члена сім’ї поза межами районів проведення АТО та тимчасово окупованої території України. На адресну допомогу тепер мають право ті, хто має житло/частину житлового приміщення поза межами ТОТ та територій, визначених Розпорядженням КМУ від 07.11.2014 №1085-р, а також ті, хто має житло, яке знаходиться у неприлатному для проживання стані.

14 червня  Апеляційний адміністративний суд міста Києва визнав незаконною та нечинною норму Постанови Кабінету Міністрів України №1035 від 14 грудня 2015 року, яка встановлювала виключний перелік особистих речей, які кримчани могли вивезти на материк. Донедавна пункт 1 зазначеної Постанови суттєво обмежував перелік речей, які кримчани могли вивезти з окупованого півострова. Наприклад, неможливо було вивезти побутову техніку чи меблі, або будь-які речі, яких не було в переліку, передбаченому частиною першою статті 370 Митного Кодексу України.

Наразі ці обмеження зняті, оскільки рішення Апеляційного адміністративного суду міста Києва щодо визнання незаконним та нечинним пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України №1035 від 14 грудня 2015 року набрало законної сили.

Також в цей період у Верховній Раді була зареєстрована низка законопроектів, які, у разі їх прийняття, суттєво вплинуть на реалізацію внутрішньо переміщеними особами, їхніх прав.

Законопроект щодо забезпечення безкоштовним харчуванням дітей внутрішньо переміщених осіб (№3459-1). 17 травня 2017 року ВР України було прийнято за основу законопроект № 3459-1Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення безкоштовним харчуванням дітей внутрішньо переміщених осіб“. Даний законопроект передбачає забезпечення безкоштовним харчуванням дітей грудного віку та дітей другого року життя, а також дітей, які навчаються у дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах із числа внутрішньо переміщених осіб.

Основний та альтернативний законопроекти щодо статусу Тимчасово окупованої території України (№ 6400, 6400-1, 6400-2)

20 квітня 2017 року у Верховній Раді України був зареєстрований законопроект

№ 6400 “Про тимчасово окуповану територію України”. 10 травня було зареєстровано ще два альтернативні законопроекти щодо тимчасово окупованих територій – законопроект № 6400-1Про тимчасово окуповані Російською Федерацією та тимчасово непідконтрольні території України внаслідок збройного конфлікту з використанням терористичних угрупувань, які отримують підтримку ззовні” та законопроект № 6400-2 “Про тимчасово окуповану Російською Федерацією територію України”. Детальний аналіз трьох законопроектів можна знайти за посиланням.

Проект Закону про внесення змін до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” щодо реалізації прав на пенсійне забезпечення громадян, які знаходяться в місцях обмеження волі або проживають у населених пунктах, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (№ 6371-1). Даний законопроект був зареєстрований 21 квітня 2017 року. Він передбачає внесення змін до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Зокрема, пропонується встановити, що мешканці ТНТ зможуть отримувати пенсійні виплати на підконтрольній території України за умови подання щороку до 31 грудня заяви про продовження виплати.

Законопроект щодо внесення змін до деяких законодавчих актів щодо ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, визнання недійсними та знищення документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус (№6630). Даний законопроект був зареєстрований 22 червня 2017 року, на має на меті врегулювати питання проведення процедури ідентифікації особи та видачі їй відповідних документів  у разі, коли реєстри ДМС, в яких міститься інформація про особу залишилися на тимчасово непідконтрольній території. Серед запропонованих змін – збільшення терміну проведення ідентифікації особи (з двох до шести місяців), надання можливості доступу ДМС до декількох державних реєстрів, а також до банківської таємниці заявника. Детальніше за посиланням.   

Новини