Аналіз становища та реалізації прав внутрішньо переміщених осіб (квітень-червень)

19727065_10208818317166890_1477129739_oБлагодійна організація «Благодійний фонд «Восток-СОС» (http://vostok-sos.org/)  з самого початку окупації надає правову та гуманітарну допомогу внутрішньо переміщеним особам (надалі ВПО), а також тим, хто безпосередньо постраждав в ході конфлікту на сході країни. Починаючи з травня 2014 року працюють телефони «гарячої лінії» з надання правових консультацій вимушеним переселенцям з Криму, Донецької та Луганської областей. Крім того, діє правова приймальня в м. Києві, чотири приймальні у Луганській (Старобільськ, Сєвєродонецьк, Рубіжне) та Донецькій (Маріуполь) областях, а також он-лайн консультації.

За період з квітня по червень 2017 року юристами «Восток-СОС» було надано близько 2200 правових консультацій в телефонному режимі через «гарячі лінії», на особистому прийомі, через он-лайн консультації. Постійний безпосередній зв’язок та робота з внутрішньо переміщеними особами дозволяє нашій організації виявляти гострі проблеми, наявні у ВПО, швидко проводити аналіз нових викликів, які виникають в процесі реалізації законодавчих нововведень у цій царині, виявляти загальні тенденції та розробляти рекомендації для органів влади. Узагальнення інформації, яка надходить в процесі нашої роботи з переселенцями зі всіх регіонів України, а також з органами влади, дозволяє нам констатувати наявність певних тенденцій, які суттєво вплинули на становище ВПО та реалізацію їхніх прав у березні-травні 2017 року.

  1. Масове автоматичне припинення всіх видів соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Починаючи з квітня 2017 року знову відбулося масове автоматичне припинення пенсійних та інших соціальних виплат тим особам, які потрапили до так званих «списків СБУ» – тобто списків осіб, які нібито повернулися на постійне місце проживання до непідконтрольної українській владі території. Дані списки, як і минулого року, ніде не оприлюднені, Служба безпеки України надсилала їх у вигляді рекомендацій до органів Пенсійного фонду України та Управлінь соціального захисту населення, які потім припиняють виплати без будь-яких попередніх перевірок місць проживання ВПО.

При цьому, звернення ВПО до юристів «Восток-СОС», а також інших організацій свідчать про те, що ці списки містять багато помилок: до них потрапляють особи, які насправді не поверталися на постійне місце проживання на непідконтрольну територію, а іноді потрапляють і ті, хто жодного разу не перетинав лінію зіткнення, постійно проживаючи на підконтрольній території з 2014 року.

Наразі, питання поновлення раніше припинених соціальних виплат та пенсій регулюється Постановою КМУ № 637. Нажаль, цей механізм поновлення соціальних виплат і пенсії є вкрай неефективним та тривалим за часом, він грубо порушує права переселенців на соціальний захист, встановлюючи додаткові вимоги щодо отримання пенсії для ВПО.  

Постановою передбачена можливість оскаржити рішення Комісії до суду. Але варто зауважити, що з 1 січня 2017 року для відділень УПСЗН та Управлінь ПФУ скасована необхідність сплачувати судовий збір при зверненні до суду із позовами. Водночас переселенці не мають жодних пільг щодо сплати судового збору, що дуже обмежує їхню можливість звернення до суду за захистом своїх порушених прав під час призначення або через  припинення соціальних виплат чи пенсії.

  1. Процедура ідентифікації отримувачів пенсійних виплат через відділення ПАТ “Ощадбанку” відбувається із багатьма порушеннями.  Наприкінці грудня 2016 року Кабінет Міністрів України вніс зміни до Постанови КМУ № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам”. Ці зміни затвердили необхідність проходження фізичної ідентифікації для пенсіонерів з числа внутрішньо переміщених осіб, які не мають електронного пенсійного посвідчення, кожні три місяці з дня відкриття рахунку. Пенсіонери-ВПО, які вже отримали електронне пенсійне посвідчення, повинні проходити ідентифікацію перші два рази кожні шість місяців, починаючи з першого числа місяця випуску ЕПП (а у разі випуску картки після 24 лютого 2016, – з дати активації), а надалі ‒ кожні 12 місяців. В разі відсутності проходження фізичної ідентифікації ПАТ “Ощадбанк” має право зупинити видаткові операції за поточним рахунком пенсіонера-ВПО.

Процедура проходження фізичної ідентифікації пенсіонерів передбачає особисте відвідування будь-якого відділення “Ощадбанку” з паспортом, довідкою внутрішньо переміщеної особи і банківською карткою, де з використанням термінала пенсіонер повинен ввести пін-код і здійснити будь-яку дію з власним рахунком (зняття коштів, перегляд залишку рахунку тощо). Варто зазначити, що дана процедура не була регламентована Постановою КМУ, її розробив та виклав на своєму сайті ПАТ “Ощадбанк”. Окремий документ, який би встановлював порядок проходження пенсіонерами-ВПО фізичної ідентифікації, банком не затверджувався.

На практиці процедура ідентифікації проводиться з чисельними незручностями для пенсіонерів-ВПО, а також зловживаннями з боку працівників ПАТ “Ощадбанк”.

Так, на початку березня 2017 року клієнти банку почали отримувати смс-повідомлення з рекомендацією пройти фізичну ідентифікацію до 03 квітня 2017 року. Проте, через нестачу відділень банку (особливо у Донецькій та Луганській областях) , працівників банку та пристроїв банку в регіонах, де кількість внутрішньо переміщених осіб є великою, у період проведення ідентифікації утворювались величезні черги (подекуди вони сягали 600 осіб). Крім того, при проходженні ідентифікації працівники відділень банків пропонували переселенцям як обов’язкові додаткові платні послуги (страхування нерухомості, зміна пін-коду картки тощо). При цьому ані на сайті банку, ані в відділеннях банку не було інформації про те, що дані послуги не є обов’язковими. У відділеннях Донецької та Луганської областей переселенцям пояснювали, що частиною ідентифікації є фотографування пенсіонера разом із карткою навпроти вікна оператора банку. При цьому, ця процедура не передбачена порядком ідентифікації та не може вважатися обов’язковою.

  1. Відсутній порядок виплати пенсії мешканцям територій Донецької та Луганської областей, які не контролюються українською владою. Виплата пенсії мешканцям територій Донецької та Луганської областей, які не контролюються українською владою, досі ставиться в залежність від факту їхнього переміщення та отримання ними статусу ВПО. Через такий порядок отримання пенсії велика кількість людей вимушена фактично “обманювати” державу, реєструватися ВПО у той час, коли вони не є ВПО. Як альтернатива – не отримувати своїх пенсійних виплат взагалі. Це призводить і до викривленої статистики щодо кількості ВПО, і до порушення майнових прав пенсіонерів, які позбавлені можливості отримувати належну їм пенсію.

В рамках робочої групи при Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб за участі представників громадських та міжнародних організацій був розроблений проект порядку отримання пенсій мешканцями тимчасово непідконтрольних територій. Але він так і не був прийнятий. Даний порядок передбачає можливість отримання пенсії без необхідності переміщення особи та реєстрації її як ВПО. Для цього громадянам, які мають змогу пересуватися, необхідно один раз виїхати до органу, що призначає пенсію та подати заяву про отримання пенсії. Після цього нараховану пенсію людина отримує через електронне пенсійне посвідчення, яке одночасно є платіжною карткою, як це передбачено для всіх інших пенсіонерів України. Періодично пенсіонеру необхідно проходити фізичну ідентифікацію у відділеннях ПАТ “Ощадбанк” – перші 2 рази кожні шість місяців, у подальшому – кожні 12 місяців. При цьому нараховані суми пенсії виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

До виплати пенсії маломобільним громадянам пропонується залучати міжнародні гуманітарні організації (наприклад, МКЧХ). В цьому випадку представники міжнародних організацій, що здійснюють роботу на непідконтрольній території, здіснюють ідентифікацію маломобільних пенсіонерів та оформлюють згоду на отримання їх пенсії на довірену особу (опікуна, родича) такого пенсіонера. В подальшому довірена особа отримує пенсію на підконтрольній території та передає її маломобільному пенсіонеру. Крім того, пропонується, щоб працівники міжнародної організації, залученої до провадження пенсійних виплат  на ВНТ, проводили ідентифікацію маломобільних пенсіонерів та посвідчували факт того, що особа є живою.

21 квітня 2017 року у Верховній Раді був зареєстрований законопроект № 6371-1, в якому міститься норма, яка прямо передбачає можливість отримання пенсіонерами з ТНТ пенсії на підконтрольній території за умови подання щороку до 31 грудня заяви про продовження виплати. 21 червня 2017 року Комітетом ВР з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення було рекомендовано включити законопроект №6371-1 до порядку денного Верховної Ради України для розгляду у першому читанні.

  1. Існуюча система отримання, обміну та поновлення документів, зокрема, паспорту громадянина України, для внутрішньо переміщених осіб залишається вкрай складною та неефективною. По-перше, територіальні підрозділи Державної міграційної служби України (ДМС) відмовляються надавати будь-які адміністративні послуги переселенцям, у яких з різних причин немає відповідної довідки ВПО. Це є суттєвою проблемою для осіб, які втратили паспорт та не встигли цю довідку оформити. По-друге, при заміні паспорта, видачі паспорта замість втраченого чи викраденого, де-юре місце реєстрації переселенців на тимчасово непідконтрольній території України не поновлюється при видачі нових документів, навіть якщо заявник має докази, що підтверджують його/її право на проживання у вказаному житлі. По-третє, існують суттєві складнощі при отриманні першого паспорту (ID) або поновленні раніше втрачених документів, що посвідчують особу та належність до громадянства України. Від переселенців вимагають надання додаткових документів, які б могли сприяти процедурі ідентифікації, або встановлення особи (наприклад, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, водійські права, пенсійне посвідчення тощо). У випадку, коли такі додаткові документи переселенцем не надаються, термін виготовлення паспорту суттєво збільшується (до трьох-шести місяців), як і вірогідність того, що особу переселенця так і не буде встановлено, а паспорт не буде виготовлено.  

Складнощів також додають заяви політиків щодо необхідності проведення “ретельних” перевірок внутрішньо переміщених осіб при видачі їм так званих біометричних паспортів. Для того, щоб забезпечити здійснення ретельних перевірок громадян, які прибувають з окупованих територій для отримання біометричного паспорту, 22 червня у Верховній Раді України був зареєстрований Проект Закону № 6330 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, визнання недійсними та знищення документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус». Законопроект пропонує збільшити термін проведення про оформленні паспорту ідентифікації осіб, що прибули з ТОТ, до шести місяців (замість існуючих двох), ввести необхідність надавати додаткові документи при звернення для отримання паспорту, надати доступ працівника ДМС до декількох державних реєстрів даних, а також додати ще одну підставу для розкриття банківської таємниці.

Детальний аналіз законопроекту №6630 за посиланням

Новини